sv

CİMER Ne İşe Yarar?

175 Okunma — 10 Ağustos 2020 22:49
CİMER Ne İşe Yarar?

İçindekiler;

CİMER Ne İşe Yarar? Günümüzde online işlemlerinin çok fazla kullanıldığı bu zamanlarda CİMER ne işe yarar ve nedir diye çok şekilde aranmaktadır. CİMER ne işe yarar sorusunun ilk cevabı ise, sayısız hizmeti içerisinde aktif halde bulundurduğundan dolayı bürokratik işlemlerin hızlı bir şekilde yürümesine yardımcı olmaktadır. Vatandaşlarımız, CİMER sayesinde bütün şikayetlerini ve sorunlarını iletebilmektedirler ve bu sistem sayesinde çok kısa zaman içerisinde cevap almış olmaktadırlar. CİMER’in açılımı Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’dir.

CİMER Ne İşe Yarar?

CİMER Ne İşe Yarar? CİMER Nedir?

CİMER, ilk olarak 2006 yılında hizmet vermeye başlamıştır ve günümüzde de halen çok sağlıklı bir şekilde hizmet vermeye devam etmektedir. CİMER, vatandaşların her türlü istek, öneri ve şikayetlerini dile getirebildiği bir internet servisidir. Vatandaşların göndermiş olduğu bu görüşler doğrudan Cumhurbaşkanlığı’na iletilmektedir. Bundan dolayı çok kısa süre içinde, çok hızlı bir şekilde cevap alınabilmektedir. CİMER sadece bir internet sevisi değildir. Ayrıca sahip olduğu telefon numarası ile buradan ulaşmak da mümkündür. CİMER üzerinden bir başvuru yaptığınız zaman size bir numara verilmektedir. Bu numarayı internet üzerinden sorgulayarak başvurunuzun ne aşamada olduğunu görebilmektesiniz. CİMER üzerinden yaptığınız bu başvurulara en geç 1 ay içerisinde dönüş yapılmaktadır. Bu sistem, ülkemizde çok yoğun şekilde kullanıldığı için bu süre belirlenmiştir.

CİMER’in Çalışma Sistemi Nasıl İşlemektedir?

CİMER üzerinden her türlü şikayet, öneri ve sorularınızı iletebilmeniz mümkündür. Özellikle bu sistemin kullanılmasının asıl sebebi, bir kurum hakkında şikayette bulunmak istiyorsanız, o kurumda ilgilenecek kişi bulamamaktasınız. Ya da bulsanız bile sizi çok fazla dinlememektedirler. Bundan dolayı CİMER sayesinde, oluşturduğunuz şikayet ile birlikte o kurum hakkında sizin yerinize araştırma yapılmaktadır ve şikayetiniz iletilmektedir. Bunun için ilk olarak CİMER sistemine giriş yaptığınız zaman, sizden hangi kurum hakkında şikayetiniz olduğu sorusu sorulacaktır. Bu soruya cevap verdikten sonra, birkaç tane daha soru sorulmaktadır. Sonrasında sizin cevaplarınız değerlendirilip sonuçları size sunulmaktadır. Bu sayede çok kısa süre içinde sorununuza çözüm bulabilmektesiniz. CİMER sadece ülkemizde bulunan kişilere hizmet vermemektedir, ayrıca yurtdışında bulunan vatandaşlarımızın da kullanabileceği bir sistemdir. Aynı zamanda ülkemiz sınırları içinde bulunan yabancı kişiler de bu sistem üzerinden sorularını sorabilmektedirler.

Birçok kişi CİMER etkili midir ya da ne kadar faydalıdır gibi sorular sormaktadır. Bu soruların cevabı nettir, kesinlikle zamandan büyük bir şekilde tasarruf etmektesiniz. Normal şartlarda, bir kurum hakkında şikayet ya da soru sormanız için dilekçe, başvuru formu gibi birçok iş ile uğraşmak zorunda kalıyorsunuz. CİMER sayesinde bu kadar işten kurtulup, sadece oturduğunuz yerden sorunuzu ya da şikayetinizi oluşturabiliyorsunuz. Aynı zamanda başvurunuzun durumunu da çok detaylı bir şekilde görebilmektesiniz. Bundan dolayı böyle bir şikayetiniz bulunuyorsa mutlaka CİMER sistemini kullanmanız sizin için en iyisi olacaktır.

CİMER’in belli bir çalışma saati bulunmamaktadır. Yani 7 günün 24 saati, CİMER üzerinden şikayet oluşturma imkanına sahip olabilirsiniz. Yani herhangi bir şekilde resmi tatil, hafta sonu Pazar günü, gece gibi bir sınırlama bulunmamaktadır. Ama oluşturduğunuz şikayetlerin çözümü tamamen mesai saatleri içinde yapılmaktadır. Yani mesai saatleri dışında y da bayram, hafta sonu gibi günlerde size cevap verilmemektedir.

Geçmişten bugüne çok başarılı bir şekilde çözümler üreten CİMER, sizin isteklerinize göre de sistemini sürekli olarak güncellemektedir. Önceleri bu sorunların çözümleri çok yavaş bir şekilde çözülürken, vatandaşlara daha iyi hizmet verebilmek için sırf bu iş ile ilgilenen CİMER çalışanları bulunmaktadır. Bu çalışanlar sizin sorunlarınızı ve şikayetlerinizi direkt olarak alıp ilgili kurumlar ile iletişime geçmektedir.