Cimer Şikâyet Dilekçesi Örneği

53 Okunma — 09 Aralık 2021 11:42
1 10

İçindekiler;

Cimer Şikâyet Dilekçesi Örneği her zaman ve mutlaka bilinmesi gereken bir husustur. Zira cimer, vatandaşların karşılaştıkları bir sorun karşısında hem sorununu çözmek hem de merak ettikleri konularda bilgi almak için önemli ve gerekli bir platformdur.

Cimer Nedir?

Cimer nedir, Cumhurbaşkanlığı makamının, vatandaşların yanında olduğunu gösteren ve onların her zaman yardımına koşan bir iletişim merkezidir. Cimer nedir, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi, ifadesinin de kısaltılmış halidir. Önceki yıllarda başbakanlık iletişim merkezi olarak bimer kullanılırdı ancak, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile birlikte cimer gündemimize geldi. Bilgi alma hakkını kullanmak ve maruz kaldıkları sıkıntılar nedeni ile cimere başvuru yapmak isteyen insanların Cimer Şikâyet Dilekçesi Örneği kullanarak başvuru yapması gerekiyor.

Cimer Şikâyet Nasıl Yapılıyor?

Cimer şikâyetinin nasıl yapılır,  bilmek için öncelikle hangi konularda cimer başvurusu yapıldığını da bilmek gerekir. Cumhurbaşkanlığı’na bağlı olarak görev yapan iletişim başkanlığının bir internet platformu olan cimere vatandaşlar maruz kaldıkları sıkıntılar, mağdur oldukları konular ya da merak ettikleri hakkında başvuru yaparak cevap hakkını isteyebilirler. Cimer şikâyet nasıl yapılıyor? İnternetten cimer sayfası açılarak şikâyet etmek istediğiniz konu ile ilgili birimlere soru ya da şikâyet dilekçesi bırakabilirsiniz. Vatandaşlar dilerlerse internet üzerinden CİMER’e başvuru yapabilir, başvurularının sonuçlarını da aynı platformdan öğrenebilirler. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili yapılan başvurularda yazılı bilgi de alabilirsiniz.

Cimer Şikâyet Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Cimerden doğru şekilde faydalanabilmek için Cimer şikâyet dilekçesi nasıl yazılır? Sorusunu cevabını bilmek gerekiyor. CİMER platformu üzerinden vatandaşlar dilerlerse şikâyetlerini, istek ve dileklerini, dilerlerse de önerilerini yazılı olarak sunabilirler. Bunun iki yolu bulunmaktadır. Hunlardan birincisi internet üzerinden CİMER başvuru formunu kullanabilirsiniz. Cimer formundan başvuru yaparken kişisel bilgilerinizi, iletişim bilgilerinizi ve TC kimlik numaranızı yazmak zorundasınız.

Şikâyet Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Cimer üzerinden şikâyet dilekçesi yazarken kullanacağınız metinde karakter sınırlaması bulunur. Talep ve şikâyetlerinize en kısa zamanda karşılık alabilmek için Şikâyet dilekçesi nasıl yazılır? Bunu bilmek gerekiyor. En fazla bin 500 kelimelik şikâyet dilekçesi bırakabilirsiniz. Şikâyetinizle birlikte varsa eğer şikâyet konusu ile ilgili dosya, belge ve fotoğraf da ekleyebilirsiniz. Cimerden yapılan başvurulara normal zaman ve şartlarda 30 gün içinde cevap verilir.

Bakanlığa Şikâyet Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Cimer üzerinden dilediğiniz bir Bakanlığa şikâyet dilekçesi nasıl yazılır? Bunun da birtakım kuralları bulunuyor. Öncelikle şikâyet konusunun hangi bakanlıkla ilgili olduğuna doğru karar verin. Daha sonra en fazla bin 500 karakterlik şikâyet dilekçenizi oluşturun ve cimer üzerinden hangi bakanlığa şikâyet ya da talep sunacaksanız o bakanlığın bilgilerini eksiksiz olarak sisteme ekleyin. Başvurusunu yapacağınız dilek, istek ya da şikâyetin hangi bakanlık ile doğrudan ilgili olduğu konusu önemli. Çünkü bu basamağı doğru şekilde yaparsanız başvurunuz daha kısa zamanda ve daha doğru şekilde sonuçlanır.

1 10

Örneğin cimer üzerinden çocuğunuzun okuduğu okul ile ilgili bir şikâyetiniz varsa sisteme girdiğinizde şikâyet dilekçenizi Milli Eğitim Bakanlığı ile ilişkilendirmelisiniz. Başvuru yaparken size hangi bakanlık ya da hangi birim için başvuru yapacağınız sorulacaktır. Siz burada Milli Eğitim Bakanlığı’nı seçmelisiniz. Doğru şekilde yapılan başvurular 30 gün içinde sonuçlanır ve size cevap verilir. Bir vatandaş cimere bir günde en fazla bir başvuru yapabilme hakkına sahiptir.

Cimer Şikâyet Dilekçesi Örneği

Cimerde yapacağınız tüm başvurularınızda şikâyet ve isteklerinizde yazacağınız başvuru metninde gereksiz ayrıntılara yer vermeden açık ve net ifadeler kullanılmalıdır. Başvuruların anlaşılır bir dil ve üslupla yazılması, açık ve net olması başvurunuzun sağlık ve kısa sürede sonuç vermesi açısından son önemlidir. Anlaşılır olmayan ve ne istendiği anlaşılamayan dilekçeler cevapsız kalacaktır.

Cimer Şikâyet Dilekçesi Örneği incelenerek en doğru şikâyet başvurusu yapılabilir. Burada önemli olan yazılan yazıda bir şikâyetin ya da bir talebin bulunmasıdır. Bunu yaparken de dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu imla kurallarıdır. Özensiz yazılmış, alelade karalanmış ve okunmakta zorluk çekilen başvurular dikkate alınmayacaktır.

2 7

Doğru bir dilekçe örneğinde dilekçe başlığı, dilekçenin gönderileceği adres, başvuru sahibinin adı, soyadı, adresi ve iletişim bilgileri, başvurunun konusu, ilgili açıklamalar mutlaka yer almalıdır. Ayrıca dilekçeler mutlaka saygılarımızla arz ve talep ederim ifadesi kullanılarak ve tarih atılarak sonlandırılmalıdır. Kişisel bilgiler ve tarih olmayan ve usulüne uygun yazılmayan dilekçeler karşılıksız kalır.

Sıradaki içerik:

Cimer Şikâyet Dilekçesi Örneği