sv

Çocuklarda Koronavirüs Hastalığı

120 Okunma — 09 Eylül 2020 13:04
coronavirus child cases

İçindekiler;

Çocuklarda Koronavirüs Hastalığı. Çocuklardaki virüs hakkında olacak bu yazı. Son yapılan çalışmalarda 19 yaşın altında bu hastalığın öldürücü yüzde sıfır fakat yeni gelen veriler sonrasında geçerli değil. Bu hastalık nedeniyle öyle bildiği konusunda yeni bilgiler elimize ulaştı. Daha önceki verilerin ışığında şunu söyleyebiliriz ki; bu hastalık genellikle yüksek yaş grubunu ve kronik hastalık dediğimiz kalp, akciğer ve şeker hastalığı gibi kronik uzun zamandır vücutta olan hastalıklı olan insanların büyük ölçüde etkileyen bir hastalık. Fakat çocuklarda bu hastalığa geçirebilir ve erişkinlerde ki ne benzer semptomları geçirir. Hastalık erişkinlerden daha hafif geçirmesine rağmen çocuklar hem bunu bulaştırabilir hem bu şekilde enfekte olabilir.

Çocuklarımızı hastalıktan korumak için neler yapmalıyız? Erişkinlerde söylediğimiz gibi öncelikle elimize su ve sabunla 20 saniye boyunca yıkamaya ya da dezenfektanlar ile elimizi temiz tutmaya çalışacağız mümkün olduğu kadar. Hasta öksürük, hapşırma, burun akıntısı, ateş ve benzeri semptomlar olan insanlardan uzak duracağız, toplu yaşama alanlarından çocuğumuzu geri çekeceğiz, evimizde muhtemelen çok fazla temas edilen yüzeyleri sık sık temizleyeceğiz ve dezenfekte etmeye çalışacağız. Bunlar neler kapı kolları, tuşlar, masalar sandalyeler, uzaktan kumandalar, tuvaletler, lavabolar vesaire yani gün içerisinde dokunduğunu zeminleri tekrar tekrar temizleyerek gene enfeksiyonun aile içerisindeki bireylerde yayılmasını ve çocuğunuzun enfekte olmasını engelleyebilirsiniz.

Çocuklarda Koronavirüs Hastalığı

Çocuklarda Koronavirüs Hastalığı

Çocuğunuzun eğer oynadığı peluş oyuncaklar varsa kendi kıyafetlerini de beraber bunları mümkün olan maksimum sıcaklıkta ve uzun devirde yıkamanız gerekiyor. Tam kurutarak tekrar kullanıma açabilirsiniz burada birlikte bırakacağım eğer hasta ol şüphelendiğiniz ya da hastalık tanısı alan birisi varsa ve bunu kıyafetleri varsa o kıyafetlerle bir kendi kıyafetlerini yıkayabilirsiniz. Korkmanıza gerek yok. Peki çocuklarda yaklaşık semptomlar nasıl oluyor, yani erişkinlerdeki gibi bir evirme %90 benziyor. Gene öksürük var, gene ateş var, gene solunum sıkıntısı var ama çocuklar da kendi yaş grubuna ve kendi fiziki anatomik durumuna göre bazı şeyler biraz daha öne çıkar.

Erişkinlerdeki solunum sıkıntısı ve öksürük ve Ateş dediğimiz durum çocuklarda kendini birazcık daha farklı gösterimlere özellikle solunum  sıkıntısının tanımak çocukları erken tanı koymak ve erken müdahale açısından çok önemli. Son sıkıntısında 3 tane bulguyu çok dikkatli takip etmeniz lazım. Her çocuk öksürüğe bilir ama öksürükle beraber şu üç bulgu varsa doktorunuza gönderirsiniz öksürük arttı, beslenme bozukluğu öksürük arttı, yüksek ateş öksürük arttı, çocuğunuzun aşırı hızlı nefes alıp vermesi oluyorsa bu durumda bebeğinizin artık doktora ihtiyacı var demektir.

Doktora muayene olmanız gerekiyor demektir.

asaasasaEkstra olarak bakarlar içerisinde ishal şekline.Hastaysanız da değilseniz de maske takıp çocuklarda durum birazcık daha farklı kendi ellerindeki temizliği sağlayacakları ve maskeyle çok fazla oynama ihtiyaçları olabileceği için eğer çocuğunuz hasta değilse maskenizi takmayın veya çocuğunuz kapalı bir ortama kalabalık bir ortama girmeyin. CX maske takmayın. Biliyorsunuz ki bütün dünyada artık okullar tatil oldu ve çocuklarımız evlerimizde. Bu onlar da sosyal davranış olarak bazı eksiklikler oluşturacaktır. Hele ki süreç uzadıkça bu eksiklikleri gidermek daha önemli olacaktır. Bu nedenle çocuklarınızın sosyal hayatına ufak ufak destek verebilirsiniz.

Eğer planlanmış bir aktiviteniz varsa çok büyük bir grup halinde iseniz buna gitmeyin. Seçilmiş ufak gruplar ve hasta olmayan çocukların birbiriyle teması ve ailelerle görüşün. Bu defa düzgün bir şekilde kontrol etmeleri durumunda gene sosyal temasa devam edin ve minimal sosyal temas uygulamaya çalışın. Erişkinlerde olduğu gibi sosyal mesafe uzak tutun. Mümkün olduğu kadar çocuklarınızı diğer bireylerle birebir temas olmadan oyunlar ve sosyal aktiviteler ilçesinde bulundurmaya çalışın. Daha büyük çocuklar sizin gözlerinizde oyun oynamak yere aktivite yapmayı sevmeyebilir. Fakat bu durumda da şunu yapabilirsiniz mümkün olduğu kadar sosyal aktivitelerle beraber yapılan aktivitelerin dışarıda yapılması ve kapalı mekanlardan uzak tutulmaması konusunda çocuklarınızı uyarı ve tabii ki el temizliği el temizliğine 20 saniye boyunca su ve sabunla ya da uygun şekilde hazırlanmış bir dezenfektanla yapmaya çalışın.