sv

COVID-19 Hastası Evde Bakımı Nasıl Olmalı?

138 Okunma — 27 Ağustos 2020 00:32
COVID 19 Hastasi Evde Bakimi Nasil Olmali

COVID-19 Hastası Evde Bakımı Nasıl Olmalı?

COVID-19 yani Corona virüsü ülkemizde de görülme vakaları başladı. Hasta birine bakım veya Corona virüs pozitif iseniz evde tedavi için neler yapacağınızı da anlatmak istiyorum. Evde bakım deyince şaşırmayın, pek çok vaka hatta dünya starları bile, Tom Hanks ve eşi, NBA oyuncusu Rudy Gobert gibi…

Biliyorsunuz ki evlerinde kendi karantina şartlarında iyileşiyorlar. Altını çize çize söylemek istiyorum ki, Corona virüsüne yakalanan herkes ölmüyor. Bu hastalığın ölümcül seyir ettiği durumlar, özellikle yaşlılarımız ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımız. Akciğer hastalığı, kalp hastalığı ve diyabet gibi altta yatan bazı ciddi, tıbbi rahatsızlıkları taşıyan herhangi bir yaştaki kişiler riskli grupta. Eğer siz bu grupların dışında kalıyorsanız, doktorunuz size Corona pozitif teşhisi koyup, evinize dinlenmeye, daha doğrusu tedavinizi evde yapabileceğinize kanaat getirdiyse şaşırmayın. Bu tüm dünyada olduğu gibi olması gereken normal bir süreç.

unnamed file 2

 

 

 

 

 

Evde neler yapabileceğinize dair kafanız karışık olabilir.

Şimdi, bunlardan bahsedeceğim sizlere. Özellikle acil durumları bilmeniz lazım. Tedaviye başlamış olabilirsiniz ama bu acil durumlarda yeniden sağlık kuruluşlarıyla iletişime geçmeniz gerekiyor. Nefes darlığınız varsa, göğüste kalıcı ağrı veya baskı hissi varsa, mavimsi dudaklar veya yüz varsa bunları kendinizde veya hasta birine bakıyorsanız o kişide görürseniz, hemen yardım isteyin.

Çünkü genelde oksijenlenme ile alakalı bir sorun varsa biz bu bulguyu görüyoruz. Akciğerlerimizde, daha önce bahsettiğimiz bu virüsün nasıl yayıldığına dair, gördüğünüz gibi akciğerlerde ne oluyordu? Bir iltihap doluyor ve akciğerlerdeki hava değişimi yapan kesecikler de aynı şekilde doluyor. Dolayısıyla oksijenlenme bozuluyor. Oksijenlenmenin bozulduğunu vücudumuzdaki dolaşan kanın oksijen miktarının azalmasından anlıyoruz. Eğer kandaki oksijen seviyesi azsa, dudaklarda morluk olabilir veya nefes darlığı yaşayabilirsiniz veya kalbinize de yeteri kadar oksijenlenmemiş kan geldiği için bir göğüs ağrısı olabilir.

 

Ev bakımında kendiniz veya hasta yakınınız için yapmanız gerekenler var. Kişiyi kendinizde dahil olmak üzere diğer insanlardan mümkün olduğunca uzakta bir odada bekletin. Hasta olan siz iseniz bu ve size sayacağım diğer maddeleri kendiniz için sağlayacaksanız. Evde kendinizi izole etmeniz gerekiyor. Mümkünse ayrı bir banyo kullanılmasında, ayrı bir tuvalet kullanılmasını sağlamanız lazım.

Tabağını, bardağını, havlularını ve yatak takımları gibi kişisel ev eşyalarını asla ve kata paylaşmamanız gerekiyor.

 

Hasta yanında olmanız gereken durumda, hem kendiniz, hem de hasta kişi maske kullanmalı. Maskeleri tek kullanımlık ayarlamayı özen gösterin ve uygun şekilde çöpe atmalısınız. Maskelerde unutmayın, 3 katlı maskelerin arasında filtreli bir tabaka olması lazım. Standart gözenekleri açık olan maskeleri kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Hasta kişinin başkalarının etrafında olması gerekiyorsa, evde, araçta veya tatbikîde doktor ofisinde maske takması mutlaka gerekiyor. Belirtmem lazım, bu dönemde ziyaretçi asla alamazsınız.

Sevdikleriniz sizden uzakta sağlıkta ve güvende olacaklar. Tabi ki sosyalleşmeyin demiyorum. Hayatta sosyal mesafe koymak veya sosyal izolasyonu koymak asosyal olmak demek değildir. Görüntülü konuşma cihazlarımız var, artık herkesle çok daha rahat iletişim kurabiliriz.

COVID 19 Hastasi Evde Bakimi Nasil Olmali

Özellikle hasta kişiyle etkileşime girdikten sonra, ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkamanız gerekiyor. Sabun ve su hazır bulunmuyorsa, en az %60 alkol içeren bir el dezenfektanı kullanmanız lazım. Elleriniz kuruyana kadar birbirine sürün, gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınmanız gerekiyor. Ellerinizi yıkarken parmak uçlarınızı da adeta yıkamayı ihmal etmeyin, belkide avucunuzun içerisine aldığınız bir sabunu böyle tırnaklarınızla kaşıyarak, tırnaklarınızın içlerine bile yedirebilirsiniz.

Çamaşırları iyice yıkamalısınız. Çamaşırlar kirliyse, tek kullanımlık eldivenler giyin ve yıkanma sırasında kirli çamaşırları vücudunuzdan uzak tutun. Eldivenleri çıkardıktan hemen sonra ellerinizi yıkamanız lazım. Eldiveni çıkartırken elinizden genellikle kirli olan yerlere dokunma ihtimalimiz artar. Dolayısıyla çıkartma tekniklerini iyi bilmeniz gerekiyor. Eldiven kullanmak ellerinizi yıkamamanız gerektiği anlamına gelmez veya elinizin hijyenik olduğu anlamına da gelmez. Eldiveni, o esnada virüsü daha fazla almayı engellemek için takıyoruz ama takmayı bitirtirdikten sonra yani işlemimiz bittikten sonra eldivenleri çıkartınca, hemen yine ellerimizi temizlememiz gerekiyor. En önemlisi de, semptomlarınızın azalması için doktorunuzun reçeteli ilaçlarını kullandığınızdan mutlaka emin olun.

Hasta kişinin çok fazla sıvı içtiğinden emin olun. Ateşin yükselmesiyle birlikte vücudun su kaybının fazla olabileceğini asla ihmal etmeyin. Tüm bu süreç sonunda ise, çok insan, bir kaç gün semptomlarını yaşar ve 1 hafta sonra iyileşirler. Tüm dünyada vaka verilerine baktığımız zaman karşımıza çıkan tablo bu.

Ancak iyileşme tamamlansa bile virüs yayabildiğini unutmayın. Semptomlar ortadan kalkar ve bir kaç gün daha bulaştırıcılık devam edebilir.

Sıradaki içerik:

COVID-19 Hastası Evde Bakımı Nasıl Olmalı?