sv

Depresyon Geçer Mi?

126 Okunma — 02 Ağustos 2020 18:33
Depresyon Geçer Mi?

Depresyon Geçer Mi? Depresyon, duygularınızı, düşünme yollarınızı ve davranışlarınızı olumsuz yönde etkileyebilecek yaygın ve ciddi ancak tedavi edilebilir bir tıbbi hastalıktır. Hayal kırıklığı sürekli hissedilen üzüntü ve memnuniyetsizliği meydana getirir. Depresyon çeşitli duygusal ve fiziksel semptomlara neden olabilir. Depresyondaki insanların evde ve işte görevlerini yerine getirebilmeleri onlar için zorlu olabilir. Hastalığı hafife almamak gerekir.

Depresyon dünya çapında en yaygın ve önemli hastalıklardan biridir. Uzmanlar ülkemizde depresyon yaygınlığının yaklaşık % 15 olduğunu ve kadınların erkeklerden daha yaygın olarak bu hastalığa yakalandıklarını düşünüyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre depresyon, insanların yaşamlarını olumsuz etkileyen ve engelliliğe neden olan en önemli hastalıklardan biridir. Depresyon her yaşta, hatta çocuklarda ortaya çıkabilir; insanların fiziksel ve zihinsel sağlığını ciddi şekilde etkiler.

Depresyon Geçer Mi?

Depresyon Geçer Mi?

 Belirtileri Nelerdir?

Üzüntü ve sıkıntı olayların karşısında kötü hissetmek normaldir. Depresyonda, duyguların büyüklüğü ise üzüntüden farklıdır. Bu nedenle, depresyonu üzüntü ile karıştırmamak gerekir. Depresyonun ana belirtileri şunlardır:

– Kendini sürekli üzgün hissetmek

– Sorumluluklar karşısında ilgi ve alaka gösterememek

– Aşırı yemek veya iştahsızlık

– Çok sık uyumak veya uykuya dalmada zorluk yaşama

– Aşırı yorgunluk hissi

– Harekete geçmede yavaşlık

– Kendini değersiz hissetme

– Karar vermede zorluk yaşama

– İntihara meyil etmek

Depresyon tanısı koymak için yukarıdaki semptomların en azından iki hafta sürmesi gerekir. Depresyon, çocukluktan ileri yaşlara kadar herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Kadınlar arasında daha yaygındır. Depresyondan muzdarip insanların tekrar yakalanma fırsatı yüksektir.

  Nedenleri Nelerdir?

Sadece hayal kırıklığı gibi nedenler yoktur. Her psikolojik, biyolojik ve sosyal faktör depresyona neden olabilir.

Kimlerin Yakalanma İhtimali Daha Yüksek? Risk Faktörleri Nelerdir?

Ebeveynlerin erken kaybetme, akrabalardan ayrılma veya ölüm, kadınlar, düşük sosyoekonomik durum, işsizlik, alkol veya uyuşturucu kullanımı, boşanma, çocukluk dezavantajları ve travma, önceki depresyon, ailede depresyon, bazı ilaçlar, hormonal değişiklikler depresyon için etkili risk faktörleridir.

Tanı Nasıl Konur?

Depresyon psikiyatride iyi tanımlanmış bir hastalıktır. Tanı hastanın iyi tıbbi geçmişine dayanır. Doktor ayrıca bir depresyon testi uygulayabilir.

Yaygın anksiyete bozukluğu ciddi bir sağlık sorunu durumudur, anksiyetesinin mevcut durumla ilgisi yoktur. Bu durum insanların günlük yaşamını ve sosyal yaşamını etkiler. Hissedilen endişeler genel olarak iş durumu, sağlık faktörleri, para veya aile ile ilgilidir. Kontrolsüz anksiyete bozukluğu durumu en az 6 ay devam eder. Yaygın anksiyete bozukluğunu depresyonla karıştırmamak gerekir.

Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

Yukarıda belirtilen semptomlardan bazıları en az iki hafta devam ederse, bir psikiyatriste danışmalısınız. Depresyon tedavisinde ilaç tedavisine ek olarak psikoterapi de uygulanır. Aile desteği çok önemlidir. İyileşmek mümkündür.

Depresyon genellikle fark edilmez veya tedavi edilmez. Bu nedenle, depresyon da olan insanlar önemli sorunlarla karşılaşabilir. Depresyonun kalp krizi geçirme, inme inmesi ve diyabet gibi başka ciddi hastalıkların ortaya çıkmasında rol oynadığı ve birçok kronik hastalığın ilerlemesini kötüleştirdiği biliniyor. Tüm bu sebepler, insanların depresyonu olağan sorunlardan ayırt etmesi ve zamanında bildirim yoluyla tedavi alması çok önemlidir.