sv

Doğalgaz Sonrası Mısır Nasıl Olur?

91 Okunma — 08 Eylül 2020 19:20
Doğalgaz Sonrası Mısır Nasıl Olur?

Doğalgaz Sonrası Mısır Nasıl Olur? Mısır, Arap dünyasının en kritik ülkesi. Arapların lideri olarak görülmektedir. Nüfusu yüz milyonu geçen bu ülke aynı zamanda hem Arapların hem de Ortadoğu’nun en büyük nüfuslu ülkesi. Mısır’ın bu önemini özellikle de İsrail ile olan geçmişi sebebiyle yahudiler ve Amerikalılar çok iyi kestirip Mısır üzerine oynamaya başladılar hem de on yıllar öncesinden. Mısır medeniyeti yedi bin yıllık bir medeniyettir. Mısır piramitlerinin çağlar öncesinden yapılabilmiş olması bile büyüleyici bir durum. dünyanın bilim adamlarını yüzyıllarca uğraştıran ve gizemini çözemedikleri bu piramitler Mısır’ın geçmişteki gücünün en iyi simgesidir. Günümüzde milyonlarca turist buraya akın etmektedir.

Doğalgaz Sonrası Mısır Nasıl Olur?

dünyanın bir numaralı öneme sahip kanalı bu ülkededir. Arapların lideri olan Mısır gelecekte çok daha önemli bir konuma yükselecek. Artık doğalgaza da sahip olan bu ülkenin gücü yükseliyor mu? Rusya Libya’da Mısır ile Türkiye’ye karşı nasıl bir planın içerisinde? Mısır deNİlince akla dava İslam Müslüman kardeşler de gelir en çok. Büyük mücadelelere sahne olan bu ülke günümüzde de hala iki farklı kutubun çatışmasını yaşıyor. Mısırlı Hasan El Benna Seyid Kutup tüm dünya müslümanlarınca tanınır. Mısır değerlendirilmesi en zor olan ülkelerden birisi. Ve yapacağını kestirmek de oldukça zor. Mısır’ın hem yakın tarihi hem de uzak tarihi önemli. Yakın tarihi İsrail ve Ortadoğu için uzak tarihi tüm dünya için önemli. Dünyanın en kadim medeniyletirinden bir iki tanesinden biri Mısır’dır. Antik çağ devleti olan Mısır’ın tarihteki medeniyetinin inaNIlmaz üstünlüğü günümüzle kıyaslandığında Amerika’nın bilim ve teknolojideki durumu gibidir. Mısırlıların tarihi eşsizdir. Mısır yakın tarihte de İsrail ile doğrudan karşı karşıya gelen yani askeri olarak çatışan beş arap ülkesinden biridir. İsrail’e karşı sesini yükselten bu beş ülkeden yarım asır geçtikten sonra ayakta kalabilen tek devlettir.

Fakat Mısır’ın gelecekteki potansiyeli de çok büyük olduğundan Mısır içten işgal edildi.

Mısır ordusuna her yıl İsrail’in ardından en büyük yardımı yapan ABD Mısırlı subayları ülkesinde yetiştirip ilerde kullanmak için bir araç olarak düşünüyor. Bunu daha önce Türkiye üzerinde de yapmış olan Amerika, Mısır’a yatırdığı milyarlarca doları asla kayıp olarak görmüyor bugün, karşılığını fazlasıyla alıyor çünkü. Mısır’ın ordusu da dünyanın en güçlü orduları arasındadır. Fakat Mısır’ın Türkiye’de olduğu gibi askeri sanayisi yok. Mısır ordusu tıpkı Suudiler gibi ithal silahlarla güçleniyor. Mısır ordusunun en büyük gücü inaNİlmaz tank sayısında. Dört binden fazla tanka sahipler. Mısır’ın bu kadar tanka sahip olması hem nüfusuyla hem de İsrail’le olan geçmişteki çatışmalarından kaynaklanıyor. Mısır son birkaç aydır tam anlamıyla bir silahlanma yarışına girdi.

İnaNİlmaz miktarda silah satın alıyor. dünyanın en büyük silah alıcısı olan Suudilerden sonra Mısır da ikinci büyük arap ülkesi olma yolunda. Mısır’ın en büyük gücü hiç şüphesiz ki, nüfusunda. Mısır’ın devasa nüfus gücü birçok ülkeyi ezmek için yeterlidir, ama kendisinin onda biri kadar olan İsrail karŞısında hiçbir şey yapmamıştı, buda teknolojinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor, tabi o konuda ABD’nin de etkisini unutmamak lazım. Mısır’ın önemli güçlerinden birisi Nil Deltası ve Nil Nehri. Afrika’nın özellikle kuzey afrika’nın en büyük su kütlesini barındıran Nil Nehri tarım ve yaşam için hayati derecede önemli.

Nil Nehri boyunca filizlenen yeşil alan Nil’den uzaklaştıkça çölleşmeye başlar.

Mısır güneydeki afrika ülkelerinin hayat kaynağını elinde tutuyor, Nil Nehri’nden daha fazla yararlandıkça da güneydeki ülkelerle sıkıntı yaşıyor. Türkiye’nin Fırat ve Dicle’de Irak ve Suriye ile yaşadığı sorunlara benziyor bu. Nehirlerin önemi gelecek yirmi yılda belki on kat daha artacaktır. Dünya su sorunu yaşıyor. Mısır’ın artık yeni bir gücü daha var: DOĞALGAZ! Normalde arap ülkelerini petrolleriyle biliriz ama Mısır petrole sahip değildi. Şimdi artık onlarda bu güce ulaşıyor. Akdenizde kendi bölgelerinde inanılmaz boyutlarda doğalgaz keşfedildi.

Mısır İsrail ile deniz sınırı anlaşması yaptı. Bu gazı hem İsrail’e hem de inşa edilecek boru hattıyla Avrupa’ya satmak istiyorlar. Mısır, Türkiye’nin Akdeniz’de deniz anlaşması yapabileceği en sağlam ülke konumunda ama şimdilik Mısır’da darbe oldugu için bu şans kaybedildi. Türkiye için Mısır asla kayıp bir ülke olarak görülmemeli. Mısır Türkiye’nin elli yıl öncesini yaşıyor, bizde de zamanında darbeler olmuştu. Bu yüzden ilerde Mısır’da mutlaka darbeciler bir gün gidecektir. Bu süreç yaşandığında her şey tamamen değişebilir.

Bugün İsrail ve Amerika’nın yanında olan Mısır için Türkiye’nin değil İsrailin endişelenmesi çok daha mantıklıdır. Çünkü halkı Türkiye’yi çok seven bu ülkede bir gün er ya da geç ipleri ele geçirecektir ve o noktadan sonra Türkiye’nin Katar gibi kadim ve yüz kat güçlü bir dostu olabilir. Bunu hiçbir zaman unutmamak lazım. Mısır’ın şu an Türkiye’ye düşmanca tutumu Mısır’ın siyasi ve sosyal yönünü tanımayanların kafasını karıştırabilir. Ama Mısırı tanıyanlar için bu zaten öngörülen geçici bir durumdur. Mısır sadece hecklenmiş bir ülkedir şu an.

Doğalgaz Sonrası Mısır Nasıl Olur?

Mısır ekonomisi askeri müdahaleden once Mursi döneminde zirveyi görmüş üç yüz elli milyar dolara yaklaşmıştı. Askeri müdahale olunca ekonomisi bir süre yükseldikten sonra üçte bir oranında küçüldü! Şu an iki yüz elli milyar dolarlar civarında. Bu Türkiye’deki askeri müdahalelerinin de en kesin sonucudur. Mısır halkı şu an çok zor günler geçiyor. Mısırı yönetenler Mısır halkının gerçek durumunu yansıtmadığı için bu durum onlar için tamamen önemsiz, çünkü onlar batılı devletlerin maşalığını yapmakla uğraşıyor.

Mısır ekonomisi çok zor durumda. Kişi başı milli gelir hala iki bin dolar civarında. Mısır yirmi milyar dolar ihracat yapıp bunun üç katını ithal ediyor, inanılmaz büyük bir açık. Mısır buğday üretmekte bile zorlanıyor. Mısır dünyanın en büyük buğday ithalatçılarından biri, en temel gıda olan buğdayın yüzde altmışını dışarıdan alıyorlar. Bu onlar adına çok kötü bir durum. Mısır’da işsizlik oranı ve enflasyon da yüksek. Mısır ekonomi kaynakları aslında yok denecek kadar az, doğalgazın önemi bu sebeple onlar için büyük.

Mısır ekonomisinin en büyük kaynaklarından ikisi turizm ve Süveyş Kanalı. Süveyş Kanalı’ndan yılda beş on milyar dolar kazanıyorlar, 2023’te on üç milyar öngürülüyor. Turizmde de on milyar dolardan fazla kazanmaktadır. Mısır’ın günümüzde bilimde teknolojide esamesi okunmamaktadır maalesef. Mısır’da edebiyatta dünyaca ünlü isimler çıksa da diğer alanlarda geri kalmışlardır. Mısır’ın görünmeyen bir gücü de stratejik konumundan kaynaklanan gücü.

Mısır afrika’nın kuzeyi asya’nın kapısı Akdeniz’in tıpası olan bir coğrafyada. Bir milyon km karelik devasa bir toprak genişliğine sahip olan bu ülke en az Türkiye kadar stratejik bir coğrafyadadır. Mısır Akdenizle Hint Okyanusu’nu Akdeniz’le Süveyş Kanalı’nı doğu ticareti ile batı deniz ticaretini birleştiren bir ülke. Akdeniz Mısır’daki Süveyş Kanalı’yla Kızıldeniz’e bağlanmaktadır. Bu sayede dünyadaki deniz ticaretinin çok büyük bir kısmı bu topraklardan bu kanaldan geçmektedir.

Doğalgaz Sonrası Mısır Nasıl Olur?

Doğalgaz Sonrası Mısır Nasıl Olur?

Süveyş kanalı dünyanın en stratejik kanalıdır. Dünyadaki petrolün neredeyse yarısından fazlası bu kanaldan geçmektedir. Zaten Mısır buradan ciddi gelirler de kazanmaktadır. Petrol tanker gemileri ümit burnunu dolaşıp astronomik yakıt harcamaktansa cüzi bir miktarla bu kanaldan geçmeyi yeğliyor ayrıca her şey yekıt değil, buradan geçmek çok büyük zaman kazandırıyor aynı zamanda. Mısır’ın son üç dört yıldır askeri alanda ön plana çıkaran önemli gelişmelerden biri de Mistral tipi savaş gemilerini satın almasıyla oldu.

Fransa normalda Rusya için bir milyar dolara iki adet helikopter gemisi inşa ediyordu. Henüz inşa aşamasındayken, Ruslar Kırım’ı ilhak edince avrupa ülkeleri Rusya’ya yaptırım uyguladı. Bu yaptırımların en önemli sonuçlarından biri bu uçak gemileri oldu. Fransa bunları Rusya’ya vermekten vazgeçti! Burada milli silahların önemini bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Dünyanın en büyük askeri ülkelerinden olan Ruslar bile bu konuda inanılmaz sıkıntı yaşayabiliyor. Fransa bunları ruslara vermeyince başka arayışlara girmişti.

Alternatif Mısır’dı. Mısır hem darbeyle hükümeti ele geçirilmiş, sakin ve batıyla kötü ilişkiler geliştirmeyen bu anlamda risksiz bir ülke olduğundan dolayı Mısır’a bunları satarken hiç tereddüt etmediler. Bu Ortadoğu’da önemli bir güç anlamına gelecekti çünkü. İsrail’de bile uçak gemisi yok. Bu tam anlamıyla uçak gemisi değil ama yine önemli bir avantaj sağlayacak askeri bir silahtır.

Mısır bu silahlara bu şekilde sahip oldu. Ve konumunu güçlendirdi. Türkiye ise tam bunun gibi olmasa da kendi çıkarma gemisini üretiyor. Yakında envantere katılacak, koronadan dolayı bu biraz ertelenmiş durumda. Mısır’ın son zamanlarda gündeme gelmesini sağlayan asıl mesele tabi ki Libya! Darbecilerin yönettigi Mısır bir başka darbeciyle işbirliği yapıyor bu tabiatın olağan akışına gayet uygun. Meşru Mısır lideri Mursi’yi deviren Sisi, Libya’nın meşru liderini devirmeye çalışan Hafter’e her türlü desteği vermeye hazır. Ruslar söylem itibariyle Libya’da zayıf olduklarından Mısır’ı sahaya sürmek üzere.

Doğalgaz Sonrası Mısır Nasıl Olur?

Türkiye’ye karşı doğrudan kendi güçlerini çıkaramayacakları için kullanmaya elverişli bir lider olan Sisi’yi libya çöllerine itmek istiyorlar. Hafter Mısır’a gidip Sisi ile önemli bir görüşme yaptı. Sisi bazı açıklamalarda bulunarak, Hafter’e desteğini tekrarladı ve gerekirse askeri olarak destek verileceği yönünde izlenim bıraktı. Bu toplantıdan kısa bir süre sonra Libya çöllerinde onlarca belki yüzlerce Mısır tankı görülmeye başlandı. Mısır birçok tankını Türkiye destekli umh ye karşı kullanmak için Hafter’e hibe etmişti.

Aynı zamanda Libya sınırında helikopterle devriyeler atmaya başlayan Mısır Türkiye’ye mesaj veriyordu. Yakın gelecekte Mısır’ın bunu hangi dereceye kadar yapabileceğini göreceğiz. Mısır’ın en büyük desteği tank ve özellikle de asker olacaktır. Askerleri gayri meşru yollardan Hafter’e katacaktır daha önce de bunu gösteren fotoğraflar ortaya çıkmıştı zaten. Mısır’ın geleceğine baktığımız zaman özellikle eğitimli bir kesimin olduğu bilindiğinden olumlu şeyler söylemek mümkün ama bunu sınırlandıran birçok faktör var. Mısır en zeki ve eğitimli insanlarını Avrupa ve Amerika’ya kaptırıyor. Bu konu tüm dünyanın sorunu aslında.7 Çin ve Hindistan artık bunu tersine çeviriyor olsa da diğer ülkelerde durum aynı: inanılmaz düzeylerdeki beyin göçü! Mısır’daki EL Ezher Üniversitesi dünyanın en köklü en saygın ve tanınan üniversiteleri arasındadır. Özellikle islami araştırmalar olarak da bir buçuk milyarlık islam alemi için ender kuruluşlardandır. İlahiyatçıların Harward’ıdır.