sv

Doğum Parası Hakkında Merak Edilenler

31 Okunma — 24 Aralık 2021 04:37
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 1 7

İçindekiler;

Doğum Parası Hakkında Merak Edilenler

Doğum parası hakkında merak edilenlere değineceğimiz bu yazımızda anne adaylarının yapılan yardıma başvuru sürecini de değerlendireceğiz.

Doğum parası çocuk sahibi olan annelere yapılan maddi bir yardımdır. Devlet tarafından tek seferlik olarak ödenen bu para, doğum yardımı, süt parası, emzirme yardımı, çocuk yardımı olarak da bilinmektedir. Çalışan çalışmayan tüm anne adaylarına verilen bu yardım parasını alabilmek için ilgili Kaymakamlıklara giderek sosyal yardımlaşma bölümüne başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru esasına göre bu ödemeler ilk, ikinci ve üçüncü çocuklarda değişik oranlarda ödenmektedir.

Maaşlara yansıtılan süt parasıyla doğum yardımı aynı şey değildir. Biri sürekliyken diğeri tek seferliktir. Biri başvuru esasına dayanırken diğeri de otomatik olarak verilmektedir.

Doğum Yardımı Ne Kadar?

2021 yılında ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk için 600 TL çocuk yardımı yapılmaktadır. Doğum parası 2022 yılında artış gösterecek ve bu miktarlar değişecektir. Birçok ailenin yardımdan haberi olmadığı için herkese verilmediğini düşünmektedir. Ancak başvuru esasıyla ödendiği için her anne adayına bu ücretin ödenmesi mümkün olmaktadır. Devlet tarafından karşılıksız olarak verilen bir yardımdır.

İlgili kuruma bebeğin doğum belgesi ya da kimliğiyle birlikte anne ya da eşi başvuru yapar. Başvuru sonrasındaki ayın 20’sinden sonra PTT üzerinden annelerin TC kimlik numaralarına bu para yatırılır. Doğum parası ödemeleri her çocuk için farklı miktarda ödenir ve ödemeler 15 iş günü içinde herhangi bir PTT şubesinden alınmazsa iade edilir. İade edilmesi durumunda annenin yeniden başvuru yapıp yardım talep etmesi gerekmektedir. Başvuru yapılmadan doğum yardımı ödenmez.

Doğum Yardımı Tek Seferlik Mi?

Birçok ailenin merak ettiği bir diğer husus da doğum parası tek seferlik mi sorusuna cevap bulmaktır. Bu yardım tek seferliktir. Bu yardımın yanı sıra sigortalı çalışan anne ya da babanın maaşına süt ve mama yardımı olarak belirli bir AGİ yansır. Bunlar çocuk sayısına ve eşin çalışıp çalışmadığına göre değişmektedir. Ancak süreklidir. Doğum yardımı ise tek seferlik olan ve 2016 sonrasında doğan çocuklar için verilen bir yardımdır.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Sıradaki içerik:

Doğum Parası Hakkında Merak Edilenler