sv

Dolar Neden Yükseliyor? Merkez Bankası Başkanı ve Dolar Yükselişi!

93 Okunma — 22 Mart 2021 11:49
604aee87bf21440bb0324c05

Dolar Neden Yükseliyor? Merkez Bankası Başkanı ve Dolar Yükselişi!

Dolar rekor seviyelerde yükseliyor. Peki neden? Merkez bankası tarafından yapılan yeni güncellemelerle birlikte doların yükselişi hepimiz için farklı bir kapı ve beklenti oluşturdu. Dün akşam saatlerinde yaşanan döviz kuru dalgalandırılmalarıyla birlikte dolarla ilgili seçenekler de herkese farklı bir duyuru yaptı. Başka yatırımcılar dahil olmak üzere dövizle ilgili seçimleri ve ekonomi gündemini takip edenlere yönelik seçeneklerin tamamını görebiliyor ve kullanabiliyoruz. Merkez Bankası Başkanı tarafından yapılan yeni güncellemeler sonrasında dolar neden yükseliyor gibi bir soru soruluyor ve bunun da cevabı bekleniyor. Peki bu durumun cevabı nedir? İşte detaylar!

Dolar neden yükseliyor?

604aee87bf21440bb0324c05

Dolarla ilgili yükselişlerde Dolar TL paritesine baktığımız zaman değişikliğin önemi çok büyük. Başkan değişimiyle birlikte doların da değişimi gözler önüne çıkıyor. İlk fiyatlandırmaları yapan Asya piyasalarındaki açılışlarda doların bu konuda bir seçenek yarattığı malum. Yüzde 15 düşüşle başlayan doların düşüşü ve yükselişi de güncel olarak karşımıza çıkıyor. Peki neden yükseliyor Bunun sebebine baktığımız zaman, Merkez Bankası eski başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınıp yeni başkanın gelmesi de gündem oluyor. Yaşanan bu görev değişim durumuyla birlikte, faiz politikası değişimleri de ön plana çıktı ve aynı şekilde güçlü bir yorum yapıldı. Asya piyasalarının açılmasıyla birlikte de dolarla ilgili değişimler düşük hacimli olmaya başladı. Asya piyasalarında yer alan hareketlenmelerden dolayı ve güncel seçeneklerden dolayı piyasanın yükseliş hareketleri de hızlı geçti diyebiliriz.

9251

Dolar ve TL kuruyla ilgili yeni gelişmelere baktığımız zaman Euro, TL, Dolar ve diğer para birimlerine yansıyan bu süreçle ilgili olarak güçlü ve etkili bir değer kaybı ya da dolar yükseliş durumu pek çok kişiye göre farklı bir beklenti ile ilerliyor diyebiliriz. Hepimiz de bu süreçlerde çok daha fazla kişiye ulaşıyor, çok daha fazla kişiyle iletişime geçiyoruz. Ama yine de durum bu şekilde ilerlediği için hepimiz kendimize göre yeni ve etkili bir çalışma ile büyümeye devam ediyoruz diyebiliriz. Peki bu süreçler nasıl ilerliyor? Nasıl karşımıza çıkılıyor ve neler yapılıyor? Aslında tamamen insanların beklentisiyle büyüyen ve yenilenen bir süreç var burada ön plana çıkarılan.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Dolar Neden Yükseliyor? Merkez Bankası Başkanı ve Dolar Yükselişi!