sv

Döviz Kurlarını Etkileyen Faktörler

108 Okunma — 14 Ağustos 2020 12:14
Doviz Kurlarini Etkileyen Faktorler2

İçindekiler;

Döviz kurlarını etkileyen faktörler arasında birçok değişken bulunmaktadır. Bu değişkenler dövizi ya yükseltmektedir yada düşürmektedir. Döviz kurlarını etkileyen faktörler nelerdir, sorusuna cevap vereceğiz. Dövizin tanımı en çok bilinen şekli ile yabancı para birimi demektir. Günümüzde artık kişiler, yatırımlarını dövize yapmaktadırlar. Son zamanlarda ki artışlar insanları bu noktaya doğru çekmiştir. Eskiden olduğu gibi bu işlemler zor değildir. Artık internet üzerinden ve mobil bankacılık ile döviz alım satımı yapmak çok kolaydır.

Dünya üzerinde en çok kullanılan para birimleri Amerikan Doları ve Euro’dur. Ülkemizde de en çok yatırım yapılan bu para birimlerinin artışları ya da azalışları birçok nedenden dolayı olmaktadır. Özellikle ülkelerde yaşanan olaylar ve dış ülkeler ile yaşanan ilişkiler, döviz üzerinde doğrudan etkilidir. Birçok kişinin yanlış bildiği olayların başında dövizi sadece ekonomik olaylar belirler kanısı olmaktadır. Ekonomik olayların yanı sıra insan ilişkileri, siyasi yapılar, dış ilişkiler gibi birçok sebep belirlemektedir.

Doviz Kurlarini Etkileyen Faktorler

Dövizi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Dövizin azalıp artmasında rol oynayan faktörler arasında arz ve talep dengesi gelmektedir. Arz ve talep üzerinde oluşan değişiklikler döviz üzerinde dalgalanmalara sebep olmaktadır. Ülke içinde harcanmış olan dövizlerin, ülkeye giren dövizlerden fazla olursa, cari açıklıklar oluşmaktadır. Arz, talepten daha yüksek olması durumunda dövizlerin değeri düşmektedir. Tam tersi olan durumlarda ise, döviz yukarı yönde hareket etmektedir.

Dövizi etkileyen diğer bir neden ise enflasyondur. Enflasyon oranı direkt olarak dövizin artması ya da azalmasında büyük rol oynamaktadır. Örnek verecek olursak, ülke içerisinde enflasyon yükseldiği zaman satılan ürünlerin fiyatı artmaktadır. Bu fiyat artışından dolayı, yurtdışında ki ürünlere talep daha fazla olacaktır. Bu talepten dolayı da aynı zamanda dövize ihtiyaç duyulacağı için, ülkenin parası değer kaybedecektir ve döviz artacaktır.

Doviz Kurlarini Etkileyen Faktorler2

Döviz Kurlarını Azaltan ve Artıran Faktörler

Döviz fiyatlarını artıran ve azaltan faktörler arasında faiz oranları önemli yer tutmaktadır. Özellikle de FED’in para politikaları üzerinde ki etkisi çok büyüktür. Eğer FED, faiz artırma yoluna giderse, dolar büyük güç kazanmaktadır. Yani döviz ile faiz oranları arasında doğru orantılı bir ilişki bulunmaktadır. Faiz oranları artarsa döviz kurları artmaktadır, azalırsa döviz kurları azalmaktadır.

Ülke içerisinde ödemeler dengesi iyi bir şekilde ilerliyorsa, cari dengede dengeli demektir. Bu durumda da ülkenin iç ve dış borçlanmalarında büyük bir azalmanın olduğunu göstermektedir. Bunun sonucunda ise ülkenin para değeri yükselmektedir ve de döviz kurları düşmektedir. Ödemeler dengesinde bir problem olduğu zaman ise, bu durumun tam tersi yaşanmaktadır.

Döviz kurlarını etkileyen unsurlardan biri de bahsettiğimiz gibi siyasi ilişkilerdir. İyi bir şekilde yürütülemeyen iç ve dış politikalar dövizin yükselmesine neden olacaktır. Bu da kendi ülkesinin para değerini büyük ölçüde düşürecektir. Bundan dolayı siyasi ilişkilerin stratejik bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir.