E Devlet Bağkur Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

98 Okunma — 19 Mart 2021 11:15
fb share v01

İçindekiler;

E Devlet Bağkur Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yeni dönemde sigorta çeşitlerinden biri olan 4B sigortadır. 4B sigorta kolu, eski adıyla Bağkur olarak bilinmektedir. Geçmişte Bağkur borcu olanlar geriye dönük borçlarını ödeyerek emeklilik için prim günlerine saydırabilirler. Bağkur borcu sorgulama işlemleri yeni adıyla 4B borç sorgulama işlemleri e-Devlet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

E-Devlet giriş için tıklayınız.

4B borç sorgulama ve sildirme işlemleri ile emekli olmak için prim günlerinizi ödeyebilirsiniz. 4B kapsamına giren borçları ödeyip emeklilik primi olarak saydırabilirsiniz. Bu yönteme ihya yolu adı verilir. İhya yolu ile ödenen borçlarda hem borçlar ödenir hem emeklilik prim günlerinin dolması sağlanır.

Bağ-Kur Prim Borcunu Nasıl Öğrenebilirim?

Bağ-Kur prim borcu yeni dönemde 4B borç olarak adlandırılır. 4B borç sorgulama e-Devlet aracılığıyla yapılabilir. Bunun için e-Devlet’e giriş yapacak bir şifreye sahip olmalısınız. Şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra açılan ekrandan arama bölümüne ‘4B Borç Durumu’ yazarak çıkan hizmetleri kullanabilirsiniz.

Borçlarınızı görüntüleyebilir, prim borçları hakkında bilgilerinize erişebilirsiniz. Bağkurlu olanların en büyük yaşadığı sıkıntılar geçmiş döneme ait ödenmeyen borçlardı. Bu borçları, kredi imkânı ile ödeyebilir ve emeklilik prim günlerinize saydırabilirsiniz. Emeklilik aşamasında eksik prim günü olanlar, bu yöntemi kullanabilir. Emeklilik aylığı hakkı kazanmak için önemli oranda prim günü katkısı olabilir.

Bağ-Kur Borçları Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Bağ-Kur aracılığıyla emekli olmak isteyenlerin Bağkur borcunun bulunmaması gerekiyor. Bağkurlu vatandaşlar ve primlerini kendi ödeyen vatandaşlar, borçlarını yapılandırma başvurularını e-Devlet üzerinden yapabilir. Dondurulmuş prim günleri için ise Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapılabilir.

E-Devlet Bağ-Kur Borç Yapılandırma için tıklayınız.

Geçmiş dönemlerde adı Bağ-Kur olarak adlandırılan 4B sigorta kolu borçlarını ve hizmet bilgilerini e-Devlet üzerinden inceleyebilirsiniz. 4B borç bilgileri öğrenildikten sonra yapılandırma işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Yapılandırma işlemleri sonuçlandığı takdirde Bağ-Kur borçları veya 4B borçları online olarak ödenebilmektedir. Belirli devlet bankaları aracılığıyla da bu ödemeler gerçekleştirilebilir. Bağ-Kur borcumu nasıl öğrenebilirim diye soranlar için adımları derlemeye çalıştık.

Bağ-Kur Borç Sildirme e-Devlet’ten Yapılır mı?

Sigorta kollarından biri olan 4B eski adıyla Bağkur borcu bulunanlar ya da donduranlar Bağkur borcu silinir mi diye sormaktadırlar. Bağkur borçları e-Devlet üzerinden görüntülenebilir, borç bilgileri görüntülenebilir. Emeklilik aylığına hak kazanmak için 4B borçlarının bulunmaması gerekiyor. Geçmiş dönemde Bağkur borcu dondurma işlemi gerçekleştirenler belirli kanunlar kapsamında borçlarını yapılandırabilir.

Kanunların detaylarında 4B borçları yapılandırma işleminin ardından belirli oranda indirim sağlanmaktadır. Yapılandırma işlemlerinin tamamı e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilir. Ödeme durumlarına göre belirli oranda Bağkur borçları sildirme durumu gerçekleşebilir. Sosyal Güvenlik Kurumunun bünyesinde gerçekleştirilen işlemler online olarak yapılabilmektedir. Borçlarınızı sorgulayıp Bağkur borçları yapılandırma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Yapılandırılan borçlardan indirim alma durumu belirli koşulları sağlamanız bağlı olarak değişmektedir.

Bağ-Kur Primleri Hangi Bankalara Ödenebilir?

4B borç sorgulama nasıl yapabilirim diye soranlara e-Devlet üzerinden adımları aktarmaya çalıştık. Geçmişe dönük Bağkur borçları nasıl ödenir veya Bağkur borçları nasıl yapılandırılır şeklinde soruları olanlar cevapların ardından işlemlerine e-Devlet üzerinden başladılar. Bağkur borcu yapılandırma veya 4B borcu yapılandırma işlemlerini gerçekleştirenler, hangi bankalarda ödemeler olduğunu sormaktadır.  Bağkur veya 4b borçları, devlete ödenecek borçlar olduğundan en bilinen bankalar devlet bankalarıdır. Bağ-Kur primlerini devlet bankaları aracılığıyla ödeyebilirsiniz.

Emeklilik için kendi primlerini kendi ödeyenler, Ziraat, Vakıfbank ve Halkbank bankaları aracılığıyla Bağkur primlerini ödeyebilirler. Bağkur primleri hangi bankaya ödenir diye soranlara devlet bankaları olarak genel bir cevap verilebilir. Bağkur borç durumunuzu öğrenmek için tıklayınız.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

E Devlet Bağkur Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?