sv

E Devlet Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

133 Okunma — 19 Mart 2021 11:06
2381025

E Devlet Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Belirli dönemlerde toplumdaki herkes devlete borçlanabilir. Günümüzde borçların takibi artık çok kolay. E devlet üzerinden borç sorgulama işlemi rahatça yapılabilir. Bu işlemleri hızlıca tamamlamak için belirli adımları, sizler için derledik.

Eski dönemlerde kamu hizmetlerinden yararlanmak için devlet dairelerinde fazlaca vakit harcanır, uzun kuyruklar bitmek bilmezdi. Kamu hizmetlerinin e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilir olmasıyla beraber daha kolay gerçekleşmeye başladı. Borç sorgulama işlemleri E-Devlet üzerinden rahatça yapılabilir.

Kamuya dair işlemlerin internet üzerinden yapıldığı resmî bir uygulama e-Devlet üzerinden her türlü işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet’ten borç sorgulama yapabilmek için T.C. kimlik numaranız ve PTT şubelerinden aldığınız E-Devlet şifreniz bulunmalıdır. Borcum olup olmadığını nasıl öğrenebilirim diyorsanız tüm detayları, sizler için derlemeye çalıştık.

Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde yer alan Gelir İdaresi Başkanlığı, e-Devlet üzerinden borçlarınızı beyan etmektedir. Geliştirdiği birçok araç ile vergi borçlarınızı kolayca sorgulayabilir ve ödeyebilirsiniz. Şifreniz ve T.C. kimlik numarasıyla e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra e-Hizmetler kısmına giriş yapmalısınız. Bu kısımda karşılaştığınız alt bölümlerden vergi borcu sorgulama butonuna tıklayınız. Bu işlemin ardından sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Şifreniz yoksa PTT şubelerinden cüzi bir miktar karşılığında alabilirsiniz.

E Devlet vergi borcu sorgulama için lütfen tıklayınız.

GİB, yalnızca vergi borcu sorgulama için değil diğer tüm borçların sorgulanmasına ve ödenmesine internet üzerinden kolaylık sağlamaktadır.

Borcum Olup Olmadığını E Devlet Üzerinden Öğrenebilir miyim?

Günümüzde birçok kişinin devlete veya çeşitli kurumlara borcu bulunmaktadır. Bu borçları ödemek adına her kuruma ayrı ayrı gitmek büyük bir enerji ve zaman kaybına neden olmaktadır. Zaman kazanmak adına ve kolayca işlemlerinizi yapmak için e-Devlet üzerinden borçlarınızı sorgulayabilirsiniz.

E Devlet giriş için tıklayınız.

Sisteme tarayıcı üzerinden ya da uygulama üzerinden şifreniz ve T.C. kimlik numaranızla erişebilirsiniz. Kamuya ait tüm borçlarınıza Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) hizmetlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz. GİB hizmetine erişim sağladıktan sonra e-Devlet üzerinden borç sorgulama ve ödeme işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı hizmet sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

Kredi Borç Sorgulama İşlemleri E Devlet Üzerinden Yapılabilir mi?

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi aracılığıyla Türkiye Bankalar Birliği tarafından ‘Risk Merkezi Raporu Başvurusu’ 2019 yılında e-Devlet üzerinden hizmete açılmıştır. Böylelikle e-Devlet üzerinden bankalara ve finansal kuruluşlara ait borçlarınızı kolaylıkla sorgulayabilirsiniz.  Bankalara borcum olup olmadığını nasıl öğrenebilirim diyenler için Türkiye Bankalar Birliği tarafından hazırlanan hizmetin detaylarını derledik.

İlk olarak e-Devlet’e giriş yapmanız gerekir. Devamında ‘Risk Merkezi Raporu Başvurusu’ hizmetini seçmelisiniz.  ‘Kredi Limit ve Borç Bilgileri’ ya da ‘Çek Bilgileri’ adıyla iki rapordan biri talep edilebilir. Bu raporların hazırlanması yoğunluğa bağlı değişebilir. 2 saat ile 1 gün arasında raporun hazır olduğu kısa ileti ile telefonunuza bildirilecek. Gelen iletinin ardından Türkiye Bankalar Birliği doğrulama ekranına yönlendirme gerçekleşir. Doğrulama yapılınca rapor görüntülenebilir. Bu raporları, ayda bir kere ücretsiz talep edebilirsiniz.

Kredi borç bilgileri e-Devlet üzerinden sorgulama için tıklayınız.

Bankaya Olan Borçlar E Devlet’ten Sorgulama İşlemleri

Türkiye Bankalar Birliği aracılığıyla hazırlanan ‘Risk Merkezi Raporu Başvurusu’ hizmeti ile banka ve finansal kuruluşlara borçlarınızı öğrenebilirsiniz. Hazırlanan raporlar ile son 10 yıla ait faiz ve borç bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz. Yasal takibe düşen açık veya kapanmış borçların son 10 yıla ait olanları görüntülenebilir.

Birçok hizmet ile e-Devlet üzerinden borç sorgulama işlemleri kolaylıklar ve zaman kazandırmaktadır. PTT’den alacağınız şifrenizle e-Devlet’e rahatça girebilirsiniz.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

E Devlet Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?