sv

E-Devlet Doğum Yardım Parası Sorgulama ve Başvuru Şartları 2022

10 Okunma — 28 Şubat 2022 13:14
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 2

İçindekiler;

E-Devlet Doğum Yardım Parası Sorgulama ve Başvuru Şartları

E-devlet doğum yardım parası sorgulama ve başvuru şartları hakkında bilgi almak için makalemizi dikkatle okumalısınız.
E-devlet doğum yardım parası sorgulama, bu yardımdan faydalanmak isteyenlerin merak ettiği bir konudur. Birçok kişi doğum yardım parası hakkında bilgi edinmek istemektedir. Doğum yardım parası sahip olunan çocuk sayısına göre değişmektedir. Bunun yanı sıra bu yardımı alabilmek için aranan bazı şartlar bulunmaktadır.
Doğum yardım parası sorgulama, E-devlet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Öncelikle doğum yardım parasından yararlanabilmek için doğumdan önce 90 gün çalışılması şartı aranmaktadır. Doğumdan önce 90 gün çalışma şartını gerçekleştirenlerin işyerlerinden bir vizite kağıdı alması ve doğum raporu ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

E- Devlet Üzerinden Doğum Yardım Parası Sorgulama

Doğum yardım parası almak isteyenler “doğum yardım parası sorgulama nasıl yapılır?” sorusuna yanıt aramaktadır. Öncelikle bu sorgulamanın yapılabilmesi için vatandaşların bir E-devlet şifresine sahip olmaları gerekmektedir. Bu şifreye sahip olmayanlar sisteme giriş yapamayacağı için sorgulamayı da gerçekleştiremezler. Şifreye sahip olunduktan sonra izlenmesi gereken adımlar şunlardır;
İlk olarak işlemi gerçekleştirebilmek için www.turkiye.gov.tr adresine giriş sağlanmalıdır.
Adrese giriş sağlandıktan sonra açılan sayfada sağ üst köşede yer alan “sisteme giriş” kısmına tıklanmalıdır.
Açılan pencerede T.C kimlik numarası ve E-devlet şifresi girişi talep edilmektedir. Bu bilgiler girildikten sonra sisteme giriş sağlanacaktır.

E-devlet sistemine girişten sonra arama butonundan “4A/4B İş göremezlik Ödemesi Görme” aratılmalıdır. Bu hizmet Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri arasında bulunmaktadır.
Bu hizmete tıklandığında sorgulama işlemi gerçekleşmiş olacaktır.

Doğum Yardım Parası Başvurusu

Doğum yardım parası başvurusu yapabilmek için annenin de babanın da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması şartı aranmaktadır. Bunun yanı sıra Mavi kart sahibi olan anne babalar da bu yardımdan faydalanabilmektedir. Doğum yardımı alınabilmesi için doğum gerçekleştikten ve çocuğun nüfus işlemleri tamamlandıktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezleri’ne başvuru yapılması gerekmektedir. Kamu kurumların çalışanlar ise yardım alabilmek için çalıştıkları kuruma başvuru yapabilmektedir.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

E-Devlet Doğum Yardım Parası Sorgulama ve Başvuru Şartları 2022