sv

E Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

94 Okunma — 28 Şubat 2021 11:22
650x344 issizlik maasi nasil alinir iste maasi basvuru sartlari belgeleri k1 1601387956725

E Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet uygulaması üzerinden işsizlik maaşı sorgulaması ile ilgili başvuru ve sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilir. işten ayrılmış olanlar açısından işsizlik maaşı sorgulaması nasıl yapılır? Bütün detayları ve çok daha fazlası haberimizde…

İşsiz kalmış vatandaşları yeni İş bulana kadar maddi açıdan destekleme maksatlı devlet aracılığı ile işsizlik maaşı verilir. İşsizlik maaşı alabilmek amacıyla gerekli olan başvurular yapılır ve bazı koşullarda yerine getirildiği takdirde İşsizlik maaşının alınması ile ilgili artık bütün şartlar yerine getirilmiş olur ve böylelikle işsizlik maaşı alınır

İşten ayrılanlar, Şartları yerine getirdiği takdirde, işsizlik ödeneği alırlar. Vatandaşlar , ödenek başvuru sürecini de artık online bir şekilde e-devlet uygulaması üzerinden gerçekleştirebilir. İşsizlik maaşı açısından sigortalı bir şekilde çalışılan kurum aracılığı ile İşten çıkarılma durumunda prim günü hesapları gibi bazı kriterleri yerine getirmiş olmak gerekir. Bütün bu kriterleri sağlayan vatandaşları, internet uygulaması üzerinden başvurularını gerçekleştirerek işsizlik maaşı alma sürecini Böylelikle başlatılmış olur.

İşsizlik maaşı açısından, sigortalı bir şekilde çalışılan kurum aracılığı ile işten çıkarılması durumunun yerine getirilmesinden sonra Özellikle de bazı prim gün sayısının daha öncesinden yatırılmış olması gerekiyor ki bir vatandaş İşsizlik maaşını almaya hak kazansın.

İşsizlik Maaşı Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

650x344 issizlik maasi nasil alinir iste maasi basvuru sartlari belgeleri k1 1601387956725

İşsizlik maaşı açısından başvuru işlemleri genel itibariyle e-devlet uygulaması üzerinden yapılır. E-devlet şifresi ile sisteme giriş yapıldıktan sonra online işlemler açısından öncelikli olarak ‘İŞKUR’ uygulamasından, ‘işsizlik ödeneği başvurusu’ yapılması gerekir. Başvuru penceresinde bulunan Forum’da SSK sicil numarası başta olmak üzere İl ilçe, işten ayrılış tarihi gibi bilgilerin girilmesi ile başvuru gerçekleştirilir.

E-devlet şifresi olmayanlar ise Nüfus cüzdanları ile beraber PTT’ye giderek 2 TL karşılığında e Devlet şifresi alabilir.

İşsizlik Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı başvurularından sonra yapılacak olan çeşitli incelemeler sonucunda yine e-devlet uygulaması üzerinden işsizlik maaşı sorgulama işlemleri gerçekleştirilir. İşsizlik maaşı işlemleri, maaş alıp almama durumunu, İŞKUR uygulamasından takip edilebilir.

İşsizlik Maaşı Açısından Gereken Şartlar Nelerdir?

İşsizlik maaşı almak amacıyla vatandaşlara, son 3 sene içerisinde çalışma günü sayıları dikkate alınarak işsizlik maaşı ödeneklerinden faydalanır.

  • 600 prim günü yatırılmış olan vatandaşlar, 180,
  • 900 prim günü getirilmiş olan vatandaşlar ise 240 gün,
  • 1080 ve daha fazla prim günü getirilmiş olan vatandaşlar ise 300 gün, her ayın başında işsizlik maaşı almaya hak kazanır.

Sıradaki içerik:

E Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?