sv

E-Devlet Mobil İmza Nasıl Alınır Turkcell, Vodafone, Türk Telekom

68 Okunma — 28 Şubat 2021 11:24
5f8ed7ef55427f07c485dfb5

İçindekiler;

E-devlet mobil imzanın son yıllarda kullanımı oldukça artmıştır. Özellikle Covid-19 döneminde kurumların kapalı olmasıyla mobil imzaların kullanım alanı da genişlemiştir. Ancak birçok kişi mobil imzadan ya habersiz ya da nasıl alınacağı hakkında bir fikri yok. İlerleyen dönemlerde herkesin ihtiyacının olacağı mobil imzanın nasıl alınacağını öğrenmemiz gerekmektedir. Peki, E-Devlet mobil imza nasıl alınır? Turkcell, Vodafone, Türk Telekom operatörleri ile mobil imza nasıl alınır?

E-Devlet Mobil İmza Nedir?

5f8ed7ef55427f07c485dfb5

E-devlet mobil imza, ülke vatandaşlarının parmak izlerini kullanarak birer online imza yaratmasıdır. Bu imza sayesinde eski tip Fax gibi uygulamalar olmaksızın istenilen her yerden evrak ulaştırılabilir. Özellikle E-mail kullanımının artması ile evrak alışverişi de bu alana kaymıştır. Bu nedenle bir evrak veya belgeyi e-mail ile ulaştırmak istediğimizde mobil imzanın olması şarttır. Peki, E-devlet mobil imza nasıl alınır?

E-Devlet Mobil İmza Nasıl Alınır Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom?

Mobil imzalar e-devlet üzerinden kolaylıkla alınabilmektedir. Ayrıca e-devlet mobil imza hizmetini tamamen ücretsiz sunmaktadır.

Mobil imzalar Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom operatörlerinden de alınabilmektedir. Mobil imzanızı almak için bu operatörlere kimliğiniz ile başvurabilirsiniz. Burada bilmeniz gereken şey, GSM operatörleri mobil imza işlemlerini belli bir ücret karşılığında yapmaktadır.

GSM operatörleri sizin ıslak imzanızı mobil imzaya çevirmektedir. Bunu yapmak için önce ıslak imzanızı noter huzurunda onaylatmalısınız. Daha sonra bu onay belgesi ve kimliğiniz ile birlikte GSM operatörlerine başvurabilirsiniz.

Vodofone’da bu işlem bir hafta kadar sürmektedir. Başvurudan yaklaşık bir hafta sonra mobil imzanız size ulaştırılır. Türk Telekom için de benzer bir süreç mevcuttur. T.C. Kimlik Kartı, E-çevre NES Taahhütnamesi, Mobil İmza Bireysel Taahhütnamesi ve satış sonrası formu ile birlikte başvurunuz alınır.

Önemli bir ayrıntı da şudur; Türk Telekom faturasız hatlar için mobil imza hizmeti sunmamaktadır. Turkcell ve Vodofone için ise faturalı veya faturasız bir hat yeterlidir. Tüm operatörlerde işlem için 128K Simkart gerekmektedir. Eğer 128K Simkart’a sahip değilseniz, öncelikle bu simkartı alıp, daha sonra mobil imza işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.