sv

E-Devlet Sabıka Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

115 Okunma — 19 Mart 2021 11:21
fb share v01

E-Devlet Sabıka Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Genellikle sabıka kaydı olarak bilinen adli sicil kaydı, kişinin hukuksal bir yasaya uygunsuzluğunun olup olmadığını gösteren bir belgedir. Adli sicil kaydı veya sabıka kaydı önceleri belirli kurumlardan alınırdır. Adliye vs. gibi kurumlardan adli sicil kaydı almak zaman alan bir işlemdi. Günümüzde e-Devlet üzerinden adli sicil kaydı sorgulama yapılabilir. Bu sorgulama için e-Devlet şifrenizle beraber T.C. kimlik numaranıza ihtiyaç duyulmaktadır.

Adli sicil kaydı, birçok kurum tarafından istenen belgelerdendir. Kişinin geçmişinde yaşadığı durumları bilmek için bu belge önem arz eder. Kişinin geçirdiği hukuksal süreçler devlet tarafından bu belge ile tescillenir. Sabıka kaydı sorgulama nasıl yapılır diyenler, e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra ‘Adli Sicil Kaydı Sorgulama’ hizmetinden sorgulamalarını gerçekleştirebilirler.

Adli Sicil Kaydı Nasıl Öğrenilir?

Adli sicil kaydımı nasıl öğrenebilirim diye soranlara e-Devlet üzerinden yapacakları işlemleri derlemeye çalıştık. E-Devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı girerek giriş yapabilirsiniz. Şifreniz yoksa PTT noktalarından belirli bir ücret karşılığında alabilirsiniz. Adli sicil kaydı sorgulama hizmetine eriştikten sonra sicil kaydınız görüntülenecektir. Adli sicil kaydınız bulunmuyorsa “Yukarıda kimlik bilgileri bulunan kişinin adli sicil kaydı yoktur.” Şeklinde bir belge oluşturulacaktır. Bu belge sabıka kaydınız olmadığını işaret eder

Sabıka kaydı veya adli sicil kaydına kolaylıkla e-Devlet üzerinden ulaşabilir, oluşturulan belgeyi çıkartabilirsiniz. Adli sicil kaydı nasıl çıkarılır diye merak edenler için adımları derledik.

E Devlet GBT Nasıl Sorgulanır?

Adli sicil kaydı diğer adıyla sabıka kaydı, e-Devlet üzerinden kolaylıkla ve güvenle yapılabilmektedir. Adli sicil kaydı sorgulama gibi GBT yani Genel Bilgi Toplama sisteminde yer alan tüm bilgilerinize de e-Devlet aracılığıyla ulaşabilir ve belgelendirebilirsiniz.  GBT, herhangi bir suç kaydınızın kayıtlara alındığı sistemdir.

Adli sicil kaydı sorgulama olarak ifade edilen belgenin bir diğer adı GBT belgesidir. GBT sorgulama işlemi yaparak sabıka kaydınızı çıkartabilirsiniz. Çıkarttığınız bu belgeyi talep eden kurumlara iletebilirsiniz.

E-Devlet GBT sorgulama işlemleri için tıklayınız.

Sabıka Kaydı Arşiv Kayıtlı Nedir?

Kesinleşen mahkeme kararlarının kayıt altına alınması, adli sicil olarak tanımlanır. Kişilerin devlet tarafından suçlu bulunduğu durumların kaydına adli sicil kaydı adı verilir. Adli sicil kaydı, halkın genelinde sabıka kaydı olarak belirtilir. Bu doğrultuda önemli bir belge olan adli sicil kaydı belgesi kesinleşmemiş hiçbir hükmü barındırmaz.

Adli sicil kaydı ile arşiv kaydı farklı tanımlamalar olarak ifade edilir.  Mahkûm edilme durumları adli sicil kaydına ilk olarak işlenir. Belirli şartlar sağlanması durumunda, bilgiler adli sicil kaydından silinerek arşiv kaydına işlenir. Arşiv kayıtlı sabıka kaydı, geçmiş dönemlerde kişinin yediği tüm hükümleri kapsayan belgedir. Belirli durumlarda bu arşiv kaydında yer alan bilgiler de silinebilir. Kişinin ölme durumu ya da suçun resmen suç olmaktan çıkması gibi durumlarda arşiv kaydında yer alan bilgiler silinebilir.

Adli Sicil Kaydı İşe Girişlerde Gerekli mi?

Her işveren, işe aldığı çalışanın geçmişinde suç işleyip işlemediğini ya da nasıl suçlar işlediğini kişiden talep eder. Her kurum, bu belgeyi işe girerken çalışandan belirli belgelerle beraber ister. Bu belgeleri e-Devlet üzerinden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Bu doğrultuda adli sicil kaydı belgesi gerekli bir belgedir.

Adli sicil kaydı belgesini diğer adıyla sabıka kaydını e-Devlet üzerinden rahatlıkla görüntüleyebilir ve çıktı alabilirsiniz. Sabıka kaydı e-Devlet sorgulama işlemleri kolayca yapılmaktadır. E-Devlet’e şifreniz ile giriş sağladıktan sonra ‘Adli Sicil Kaydı Sorgulama’ hizmeti üzerinden belgenizi güvenle indirebilirsiniz. Sabıka kaydı sorgulama için tıklayınız.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

E-Devlet Sabıka Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?