sv

e-Devlet Sistemi Nasıl Kullanılır?

256 Okunma — 25 Temmuz 2020 00:06
e Devlet Sistemi Nasil Kullanilir

e-Devlet Sistemi Nasıl Kullanılır?

Pandeminin meydana gelmesiyle birlikte insanlar izole bir hayat yaşamaya başladı. Bu süreçte kurumlarla ilgili işlemlerimizi de mümkün oldukça online şekilde yapmaya başladık. Aslında uzun zamandır hayatımıza giren e-devlet pandemi süreciyle daha yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandı. e-devlet üzerinden yapmış olduğumuz işlemler hem daha pratik hem daha az zamanımızı almaktadır. Ayrıca sosyal izolasyon açısından da oldukça katkı sağlıyor. Şimdi e-devlet şifresi nasıl alınır? Şifremizi unuttuğumuzda veya kaybettiğimizde ne yapmamız gerekir? e-devlet kapısı nasıl kullanılır? e-devlet şifremi nasıl değiştirebilirim? e-devlet şifresini kimler alabilir? gibi soruların yanıtlarına bakalım.

            e-devlet şifresi nasıl alınır?

e- devleti şifresini alırken yanınızda T.C. kimlik numaranızın bulunduğu kimlik kartı, pasaport, ehliyet, evlilik cüzdanı, mavi kart, çalışma izni kartı, avukat kimlik kartı ve hakim ve savcı kimlik kartı ile PTT merkez müdürlükleri veya yetkili şubelerine giderek şifre talebinde bulunabilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise; mobil imza, elektronik imza veya internet bankacılığı kullanıyorsanız, e-devlet sistemine bunlardan birinin aracılığıyla giriş yapıp şifre oluşturabilirsiniz. Elektronik kimlik kartınız varsa turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak şifre oluşturabilirsiniz.

Ayrıca yurt dışında yaşıyorsanız Elçilik ve konsolosluklardan da alabilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz dış temsilciliklerden şifre almayla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

e Devlet Sistemi Nasil Kullanilir

            e-devlet Sistemi Nasıl Kullanılır?

e-devlet sistemine erişim için öncelikle yukarda belirttiğimiz gibi şifre almanız gerekmektedir. Şifrenizi aldıktan sonra sisteme T.C. kimlik numaranız ve PTT’den almış olduğunuz e-devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra şifre değiştirmeniz önerilecektir. Bu ekranda mevcut geçerli şifreniz ve yeni kullanacağınız şifreyi girmeniz istenecektir. Şifrenizi değiştirirken şifre oluşturmak için belirlenmiş kriterleri dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Şifre değiştirme işlemini gerçekleştirdikten sonra ana sayfa ekranında arama kısmına hizmetini almak istediğiniz kurumun adını veya aramak istediğiniz belge veya bilginin anahtar kelimelerini girerek arama gerçekleştirebilirsiniz. Gelen sonuçlar arasından almak istediğiniz bilginin olduğu linki tıklayıp hizmet sayfasına girerek bilgi veya belgenizi temin edebilirsiniz.

            Online e-devlet şifresi alınabilir mi?

Bu sistem üzerinde verilen hizmetler ve kişisel bilgilerimizin bu sistem üzerinde bulunmasından dolayı yüksek güvenlik gerektirmektedir. Bu nedenle şifre güvenliği son derece önemlidir. Bu nedenle şifreler PTT’den şahsın kendisi ve yanında kimlik ibraz etmesiyle verilmektedir.

Şifrenizi unutursanız şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Ancak daha önce şifre almamışsanız yeni şifre online olarak gönderilmemektedir. Daha önce e-devlet sisteminde tanımlanmış olan cep telefonu veya e-postasına gelen doğrulama koduyla yeni şifre alınabilmektedir.

İnternet bankacılığı kullanıyorsanız ordan e-devlet sistemine girerek profil alanından şifre oluşturabilirsiniz.

e-devlet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Sisteme ilk defa giriş yapıyorsanız sistem otomatik olarak sizi şifre değiştirme ekranına yönlendirecektir. Eğer ilk defa giriş yapmıyorsanız ve şifrenizi değiştirmek istiyorsanız Şifre ve Güvenlik Ayarlarım sayfasından şifre değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Şifre Unutulması, Kaybedilmesi veya Çalınması Durumunda Ne Yapmanız Gerekmektedir?

Şifrenizi kaybetme, unutma veya çalınma durumunda şifre yenileme hizmetlerini kullanabilirsiniz. Bu hizmetten faydalanabilmek için profilinizdeki iletişim bilgilerinden cep telefonunuzu veya hem cep telefonunuzu hem de e-postanızı e-devlet sisteminde doğrulamanız gerekmektedir. Bu işlemlerden herhangi birini yapmamış iseniz PTT şube veya merkezlerinden şahsen başvuru yaparak yeni bir şifre talebinde bulunmanız gerekmektedir. Şifre yenileme işlemiyle ilgili detaylı bilgi için 160 numaralı e-devlet kapısı iletişim merkezini arayarak destek alabilirsiniz.

Eğer daha önce cep telefonu veya e-posta doğrulama işlemini yaptıysanız e-devlet kapısı şifre ve güvenlik ayarlarım bölümünden:

  • Sadece PTT şubelerinden yeni şifre zarfı alarak
  • Cep telefonuma ve e-posta adresime gelecek kodları girerek
  • Cep telefonuma gelecek kodu girerek

Seçeneklerinden birini işaretleyerek şifre yenileme yöntemlerinden birini kullanabilirsiniz. Giriş alanındaki şifremi unuttum seçeneği ile şifrenizi yenileyebilirsiniz. Bu şifre yenileme hizmetinden 15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve mavi kartlı kullanıcılar faydalanabilmektedir. Yabancı kullanıcılar bu şifre yenileme yönteminden faydalanamamaktadır.

e-devlet Şifresini Kimler Alabilir?

e-devlet şifresi almak için PTT merkez müdürlüklerine veya yetkili şubelere; 15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, yabancılar üzerinde T.C kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliği (nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, ehliyet, vb.) ve mavi kartlılar belgeleriyle birlikte şahsen ya da vekaleti olan kişi aracılığıyla başvuru yapabilirler. Vekalet alındığında vekalette “e-Devlet Şifresi almaya yetkilidir” şeklide ibare bulunmalıdır. Ayrıca mahkeme kararıyla vasi tayin edilmiş kişiler de vasileri aracılığıyla e-devlet şifresi alabilirler. Belirttiğimiz durumların dışında e-devlet şifresi alınması mümkün değildir.

e- devlet Sisteminde Cep Telefonu ve e-Posta Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Sisteme giriş yapıldıktan sonra “iletişim seçeneklerim” kısmına gelip cep telefonu ve e-posta kayıtlı değilse cep telefonu ve e-posta yazılarak kaydedilir. Yanlış kaydedilmiş veya kullanmadığınız cep telefonu veya e-posta var ise kayıt silinip yenisi yazıldıktan sonra güncelle butonuna tıklanır. Sonraki adımda kimlik seri ve sıra no uygun şekilde doldurularak “devam et” butonuna tıklanır. Daha sonra cep telefonu ve e-posta doğrula kısmına tıklanır. Telefonumuza ve e-postamıza gelen doğrulama kodları kutucuklara yazılır ve “doğrula” butonuna tıklayarak doğrulama işlemi tamamlanır.

e-devlet’e nasıl giriş yapılır ?

e-devlet’e buraya tıklayarak giriş yapabilirsiniz

Sıradaki içerik:

e-Devlet Sistemi Nasıl Kullanılır?