sv

e-Devlet Üzerinden Apostil Belge Doğrulama

273 Okunma — 24 Temmuz 2020 00:17
e-Devlet Üzerinden Apostil Belge Doğrulama

e-Devlet Üzerinden Apostil Belge Doğrulama Nasıl yapılır ?

Günümüzde internet teknolojisinin gelişmesiyle birlikte günlük yaşantımızda birçok alanda internetten faydalanarak hayatımızı kolaylaştırmaktayız. e-devlet sistemi de internet teknolojisini kullanarak günlük yaşantımızı kolaylaştırmaktadır. Apostil Belge Doğrulama sistemi de e-devlet sisteminin sunmuş olduğu sayısız hizmetlerden biri.

Uluslararası resmi işlemeleri pratikleştirmek için 1961 yılında Lahey’de toplanan komisyon tarafından belirlenmiş olup sadece bu komisyona üye olan ülkeler arasında yapılan güvenli belge alışverişini temsil eder. Birçok resmi kurum ve kuruluş için önem arz etmektedir. Apostil işlemi İçişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet göstermektedir.

Apostil Nedir?

e-Devlet Üzerinden Apostil Belge Doğrulama. Herhangi bir resmi belgenin gerçek olup olmadığı incelenerek üye olan diğer bir ülkede geçerli olup olamayacağını araştıran bir çeşit onay sistemidir. Apostil sistemini kullanabilmek için Lahey Konferansı hükümlerine uymak ve bu yapıya üye olmak zorunluluğu bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde belgeleriniz yurt dışında rahat bir şekilde kullanılabilir. Anlaşmalı ülkelerde; ihracat, ithalat, eğitim ve yurt dışında yapacağınız buna benzer işlemlerde size kolaylık sağlamakta karşı tarafa güven vermektedir. Vatandaş elindeki belgeyi doğrulatmak ve başka ülkedeki geçerliliğini sorgulatmak istediğinde e-devlet üzerinden bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilir.

e-Devlet Üzerinden Apostil Belge Doğrulama

e-Devlet Üzerinden Apostil Belge Doğrulama

e-devlet Apostil Belge Doğrulama Nasıl Yapılır?

Öncelikle e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. e-devlet şifresine sahip değilseniz PTT şubelerine başvurup belli bir ücret karşılığında geçici bir şifre alırısınız. e-devlet şifresi alındıktan sonra T.C. kimlik numaranız ve şifrenizi girerek e-devlet sistemine giriş yapıyorsunuz. Güvenliğiniz açısından PTT’den ilk aldığınız şifreyi sizin kolay hatırlayabileceğiniz başkasının kolay tahmin edemeyeceği bir şifre belirlemenizde fayda var.

            e-devlet şifrenizi değiştirdikten sonra ana sayfaya gelip “Merhaba size nasıl yardım edebilirim?” alanına Apostil Belge Doğrulama yazıp arama tuşuna tıkladığınızda sistem sizi sorgulama sayfasına yönlendirecektir. Sorgulama sayfasına geldiğinizde Apostil Sıra No, Apostil Doğrulama Kodu ve Apostil Tasdik Tarihi alanlarını doldurup Sorgula butonuna tıklayarak Apostil belgenizi sorgulatabilirsiniz. Sorgulama işleminden sonra belgeniz geçerli olduğu anlaşıldığı takdirde belgenizi istediğiniz alanda kullanabilirsiniz. Belgeniz onaylı çıkmadığı durumda belgenizi yetkili bir kuruma gidip inceletmeniz gerekmektedir.

İnternet üzerinden yapmış olduğunuz bu doğrulama aynı şekilde yetkili kurumlar tarafından da yapılmaktadır. Fakat internet üzerinden işlemleri gerçekleştirmek hem zamandan tasarruf hem de daha kolay olması açısından kullanıcılar açısından daha çok tercih edilmektedir.

e-Devlet Üzerinden Apostil Belge Doğrulama

Sıradaki içerik:

e-Devlet Üzerinden Apostil Belge Doğrulama