sv

E Devlet Üzerinden Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

81 Okunma — 19 Mart 2021 11:12
1473194

E Devlet Üzerinden Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı kapsamında bulunan Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması geliştirilmiştir. İVD ile her türlü borcunuzun yapılandırma ve ödeme işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Borç yapılandırma işlemleri için İVD uygulamasına e-Devlet ve GİB sitesi üzerinden rahatlıkla giriş yapabilirsiniz.

İnteraktif Vergi Dairesi giriş için tıklayınız.

Gelir İdaresi Başkanlığı, borç yapılandırma nasıl yapılır diyenlere geniş şartlarda hizmet vermektedir. 7/24 işlem yapılabilen İVD üzerinden borç yapılandırma başvurusu yapılabilir. Vergi borcu yapılandırma, SGK prim borcu yapılandırma, KYK borcu yapılandırma gibi birçok borç yapılandırma kanunu kapsamında yer almaktadır.

Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genel olarak e-Devlet üzerinden vergi borcu yapılandırma nasıl yapılır vatandaşların merak ettiği sorulardan biridir. Daha önce belirttiğimiz gibi birçok yapılandırma işlemleri İnteraktif Vergi Dairesi aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. İnteraktif Vergi Dairesi girişi e-Devlet üzerinden ve GİB adresinden sağlanabilmektedir.

İVD uygulamasına e-Devlet üzerinden erişim sağlamanız için e-Devlet şifreniz bulunmalıdır. Şifreniz mevcut değil ise PTT noktalarından ücreti mukabilinde alabilirsiniz.

Şifrenizi aldıktan sonra size özgü belirlediğiniz şifreniz ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapmalısınız. İnteraktif Vergi Dairesi hizmeti bölümünden vergi borcu yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz.  Başvurular sonuçlandığı takdirde ödeme planı İVD üzerinden açıklanacaktır.

Yapılandırma Borcunu Nasıl Öderim?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından oluşturulan İnteraktif Vergi Dairesi aracılığıyla yapılandırılan borçlar aynı uygulama üzerinden online olarak ödenebilir. KYK kredi borçları, vergi borcu, prim borcu gibi kalemler İVD üzerinden yapılandırılıp ödenebilir. Başvurunun ardından oluşturulan ödeme planı doğrultusunda online olarak İVD üzerinden ödemeleri gerçekleştirebilirsiniz.

Vatandaşlardan yoğun olarak e-Devlet üzerinden yapılandırma borcumu ödeyebilir miyim soruları sorulmaktadır. İnteraktif Vergi Dairesi girişleri e-Devlet üzerinden de gerçekleştiği için ödemeleri e-Devlet üzerinden yapmak mümkündür. Borç yapılandırma başvurusu yapıldıktan kısa sürede ödeme planları oluşturulur. Ödeme planlarına göre peşin veya taksitle ödemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Online yapabildiğiniz gibi vergi dairelerine giderek ödemelerinizi yapabilirsiniz.

e-Devlet vergi borcu yapılandırma başvurusu için tıklayınız.

KYK Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Öğrenciler, üniversite yıllarında ekonomik olarak zorluk çektikleri takdirde devletten burs veya kredi alabilirler. Türkiye’de Kredi ve Yurtlar Kurumu olarak bilinen KYK, öğrencilerin ekonomik durumlarına göre burs veya kredi olanağı sağlamaktadır. Geri ödemesiz olarak verilenlere burs, geri ödemesi okul bittikten sonra olanlara kredi adı verilir.

KYK kredisi alanlar üniversite hayatlarını tamamladıktan 2 yıl sonra KYK kredi borçlarını ödemeye başlayabilirler. Bazı şartların tam olarak oluşamaması sebebiyle KYK kredi borçları ödenememe durumları ortaya çıkmaktadır. Ödenemeyen KYK kredi borcu, e-Devlet üzerinden veya İnteraktif Vergi Dairesi aracılığıyla yapılandırılabilir. KYK kredi borcu yapılandırma işlemleri İVD uygulamasından başvuru yapılarak başlatılabilir. Yapılan başvurunun ardından ödeme planı hazırlanır ve ödemeler online olarak veya vergi dairelerinden gerçekleştirilebilir. Bu iki olanağın dışında bazı bankalar aracılığıyla da ödemeleri yapabilirsiniz.

SGK Prim Borcu Yapılandırma  

Çalışanların emekli olmak için belirli bir prim gününe sahip olmaları gerekmektedir. Bu primler çalıştıkları kurum tarafından devlete önen SGK primi olarak adlandırılır. Sigorta çeşitleri 4A, 4B, 4C olarak isimlendirilir. Bu sigortalardan herhangi birine sahip çalışan yeterli sayıda prim gününe sahip olursa emekli olabilir.

SGK prim borcu sorgulama işlemlerini e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra ‘Genel Sağlık Sigortası ve Prim Borcu Sorgulama’ hizmetinden borçlarınızı öğrenebilirsiniz.

Zamanı geçmiş ve ödenememiş borçlar için SGK prim borcu yapılandırma işlemlerine e-Devlet üzerinden yapmak için tıklayınız.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

E Devlet Üzerinden Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?