e-Devlet Üzerinden Mobil Hat Sorgulama

326 Okunma — 24 Temmuz 2020 00:22
e-Devlet Üzerinden Mobil Hat Sorgulama

İçindekiler;

e-Devlet Üzerinden Mobil Hat Sorgulama

E-Devlet üzerinden sağlanan hizmetlerden biride mobil hat sorgulama hizmetidir. Bu hizmetle bilginiz dahilinde olsun olmasın adınıza açılmış mobil hatları sorgulayabilirsiniz. Bilginiz olmadan adınıza açılan mobil hatlar sizi mağdur edebilir.

Bu tür sorunlar yaşamamak için bu sistemi kullanıp adınıza açılmış olan mobil hatları kontrol ederek gerektiğinde kapatmak için harekete geçebilirsiniz. e-devlet üzerinden mobil hat nasıl sorgulanır? Mobil hat nasıl kapatılır? Yazımızın devamında bu işlemleri nasıl yapacağınızı sizler için derledik.

Adıma Kayıtlı Mobil Hat Sorgulama

e-Devlet Üzerinden Mobil Hat Sorgulama. Turkcell, Vodafone, Bimcell, Türk Telekom vb. GSM operatörlerinin artmasıyla birlikte hangi operatör de mobil hattımızın olduğunu unutmanız oldukça doğaldır. Adınıza kayıtlı mobil hatları birkaç yolla öğrenebilirsiniz. Bunlardan biri GSM operatör şirketlerinin bayilerini ziyaret ederek adınıza kayıtlı numaraları öğrenmek istediğinizi beyanda bulunarak adınıza kayıtlı hatları öğrenmektir. Bayi görevlileri adınıza daha önce alınmış olan tüm numaraları size raporlayacaklardır. Diğer bir yöntem ise e-devlet sistemi üzerinden arama alanına mobil hat sorgulama yazarak adınıza kayıtlı numaraları sorgulayabilirsiniz.

e-Devlet Üzerinden Mobil Hat Sorgulama

            e-devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra ana sayfada ekrana gelen “Merhaba size nasıl yardım edebilirim?” alanına “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu veya mobil hat sorgulama” yazarak gelen ekranda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu / Mobil Hat Sorgulama linkine tıklayarak ilerleyebilirsiniz. Sorgulama sonucunda ekranınıza Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone operatörlerine ait alanlar gelecek ve hattınızın bulunduğu operatörün alanına BU OPERATÖRE KAYITLI … ADET HATTINIZ BULUNMAKTADIR şeklinde yazacaktır. Adınıza hat bulunmayan operatörlerde ise BU OPERATÖRE KAYITLI HATTINIZ BULUNMAMAKTADIR şeklinde bir çıktı verecektir.

Adınıza bilginiz dışında hat açılması ve bu numara ile suç işlenmesi halinde hattın tespit edilmesiyle birlikte ilk bilgi alınacak kişi adına kayıtlı olan kişi olacaktır. Mobil hat sorgulaması yaptığınızda sonuç ekranında Bilginiz dışında açıldığını düşündüğünüz bir hat görüntülüyor iseniz ilgili hattın servis sağlayıcısı / işletmecisi ile iletişime geçebilir veya adli mercilere başvuru yapabilirsiniz. şeklinde bir uyarı alacaksınız.

Uyarıda da belirtildiği gibi ileride problem yaşamak istemiyorsanız bilginiz dışında açılan hatları ilgili GSM operatörünün bayilerine veya müşteri temsilcisine ulaşarak iptal ettirmeniz gerekmektedir. Hattı iptal ettirme şekli her operatörde farklılık göstermekle beraber şahsın kendisinin başvurması yeterli olmaktadır. İptal başvurusu yaptığınızda GSM operatörü talebinizi işleme alıp sizi bilgilendirmek zorundadır. Aksi takdirde adli mercilere başvuru yapabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

e-Devlet Üzerinden Mobil Hat Sorgulama