sv

E-Devlet Üzerinden Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?

66 Okunma — 21 Mart 2021 11:31
e devlet uzerinden trafik cezasi sorgulama islemi 2689602

İçindekiler;

E-Devlet Üzerinden Trafik Cezası sorgulamak için tıklayın! Trafik cezaları, trafikte kuralları ihlal edenlere sürücülerin ve yayaların mal ve can güvenliğini sağlamak amacıyla uygulanan cezalardır. Bu ceza sisteminde farklı kurallar ve farklı ceza ücretleri bulunur. Cezalar, kuralın boyutuna ve riskine göre belirlenir.

Kurallara trafikte uymayanlar, belirli ücretleri ceza olarak devlete öderler. Diğer vatandaşların can ve mal güvenliğini riske edenler, cezalarını öğrenmek için e-Devlet üzerinden trafik cezası nasıl öğrenilir sorularını sorarlar. Şifre ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ile e-Devlet’e giriş yapabilirsiniz.  Giriş yaptıktan sonra hizmetler bölümünden ‘Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’ sekmesinden yararlanabilirsiniz. Bu hizmet aracılığıyla adınıza kesilen trafik cezalarınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

E-Devlet ceza sorgulama için tıklayınız.

Trafik Cezası E-Devlet’e Ne Zaman Düşer?

E-Devlet üzerinden ceza sorgulaması yapılabildiği gibi Emniyet Genel Müdürlüğü web sitesinden de cezalar sorgulanabilir. Emniyet Genel Müdürlüğü sitesine girerek ‘Ceza ve Otopark Sorgulama’ bölümüne tıklayabilirsiniz. Bu bağlantıya girdikten sonra ad, soyad, T.C. numarası ile sorgulama yapabilirsiniz. Yapacağınız sorgulama sayesinde son bir yıldaki tüm cezaları görüntüleyebilirsiniz.

Araç plakasına, sürücü belgesine yazılan cezaları ve otoparka çekilen araçların sorgulaması EGM adresinden yapılabilmektedir. Trafik cezaları e-Devlet’te ne zaman görülür diye soranlar için cezaların hemen görülmediğini belirtmeliyiz. Trafik cezaları, yazıldığı günden itibaren bir hafta içerisinde e-Devlet üzerinden öğrenilebilir. Aynı şekilde bir hafta içerisinde Emniyet Genel Müdürlüğü sayfasında da görülür.

Trafik Cezası Ücretleri Ne Kadar?

Cezalar, belirli kurallar ölçüsünde belirlenir ve uygulanır. Cezaların ücretlerini belirleyen birçok faktör bulunmaktadır. Yapılan ihlalin kaçıncı defa yapıldığı, ihlalin yarattığı riskin boyutu doğrultusunda cezalar belirlenir. Caydırıcı olması açısından cezaların ücretleri ve uygulanır olması önemlidir. Bundan dolayı trafik cezaları ücretleri ne kadar diye soranlara bazı ücretleri derlemeye çalıştık.

  • Taşıma sınırından daha fazla yolcu taşıyanlara 104 lira ceza kesilir.
  • Kırmızı ışık ihlalinde 288 lira ceza uygulanır.
  • Alkollü araç kullananlara ilk seferde 1228 lira, ikinci kez aynı ihlali gerçekleştirdiği takdirde 1539 lira, alkol testini kabul etmeyenlere ise 3516 lira trafik cezası kesilir.
  • Hız sınırını yüzde 30’a kadar aşmış olanlar 288 lira, yüzde 30 ile yüzde 50 oranında aşmış olanlar 598 lira, yüzde 50’den fazla aşanlar 1228 lira gibi meblağları ceza olarak öderler.
  • Trafiğe açık yerlerde drift atanlar 6141 lira, uyuşturucu madde kullananlar 6334 lira ile en ağır cezaları öderler.

Maske Cezası Nasıl Sorgulanır?

Salgın döneminde maske takma zorunluluğu bulunmaktadır. Bazı vatandaşlar, bu zorunluluğu çeşitli sebeplerle ihlal eder. Bu ihlaller neticesinde maske takmayanlara ceza kesilmektedir. E-Devlet ve İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden sorgulanabilen maske cezaları 900 liradan başlamaktadır.

Maske cezaları, Türk Ceza Kanunu kapsamında belirlenen kurallara aykırılık tespit edildi takdirde uygulanır. Maske cezası nasıl sorgulanır diyenler, e-Devlet şifresi ile kolaylıkla sorgulayabilir. İnteraktif Vergi Dairesi tarafından da görüntülenebilir. Salgın süresi boyunca maske zorunluluğu bulunmaktadır. Özellikle toplu alanlarda sık polis kontrollerine takılanlar bu cezaları ödemek zorunda kalabilir.

Maske cezası sorgulama için tıklayınız.

Korona Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Türk Ceza Kanunu kapsamında salgın süresince herhangi bir maske veya kural ihlalinden kaynaklı uygulanan idari cezalara itiraz edilebilir. Maske cezalarına itiraz nasıl edilir diye soracak olursanız cezanın kesildiği tarihten en fazla 15 gün içinde itiraz etmeniz gerekir. Bu itirazı, 15 gün içerisinde Sulh Ceza Mahkemesine itiraz edilmesi mümkündür. Aksi takdirde kesilen cezayı birey ödemekle yükümlüdür. Bu ödeme yükümlülüğünü 15 gün içerisinde yerine getirmek isteyenler cezanın 4’te 1 oranında yapılan indirimden faydalanabilir.

Bütün dünyayı etkisi altına alan korona salgınından kaynaklı bazı zorunluluklar devletler tarafından getirildi. Uygulamaların devamlılığı cezalarla sağlanır.