E Devlet Vergi Borcu Nasıl Yapılandırılır? Hızlı Borç Yapılandırma Nedir?

129 Okunma — 02 Mayıs 2021 07:01
Devletsel 2 2

İçindekiler;

E Devlet Vergi Borcu Nasıl Yapılandırılır? Hızlı Borç Yapılandırma Nedir?

Çoğu insan ödemekte zorlandığı vergi borçlarına, vergi borçlarının yapılandırılması uygulamasıyla kolaylık sağlamıştır. Vergi borcu olan binlerce insan bu uygulamadan yararlanmaya başlamıştır. İnsanların sırtında büyük bir yük olan vergi borcu, bu uygulama sayesinde peşin ödemelerde faizleri neredeyse sıfırlanıyor. Bu vergi yapılandırılması kapsamında KYK borcu, trafik cezaları ve birçok vergiler bulunmaktadır. Peki, yapılandırdığınız vergi borçlarını nasıl ödeyebilirsiniz? Detayları yazımızda anlatacağız.

YAPILANDIRILMIŞ VERGİ BORCU ÖDEME ŞEKLİ

Vatandaşların, kamuya olan borçlarının yapılandırılmasına yönelik başvurularından sonra bu yapılandırılmadan yararlandığı vergi borçlarının ödeme işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu ödeme şekli, internet üzerinden yapılabilmektedir. Vatandaşlar, ödemekte zorunlu olduğu KDV, ÖTV, MTV ile gelir ve kurumlar vergisini ve diğer vergi borçlarını E-devlet uygulamasından ya da Gelir İdare Başkanlığı’nın vergi borcu ödeme ekranından kolaylıkla ödeyebilir.

Gelir İdare Başkanlığı’nın internet adresi www.gib.gov.tr olup, E-devlete ulaşabileceğiniz internet adresi de www.turkiye.gov.tr adresidir. Verdiğimiz bu internet adreslerine girerek ödeme işleminizi tamamlayabilirsiniz.  Bu ödemeler internet adresinin yanı sıra vergi dairesine gidilerek veya posta yoluyla da yapılabilmektedir.

İNTERNETTEN VERGİ BORCU ÖDEMESİ NASIL YAPILIR?

Yukarıda vermiş olduğumuz internet adreslerine girilerek, ödeme işlemi yapılmaktadır. Gelir İdare Başkanlığı’nın resmi internet sitesine girerek, orada yer alan “ Borç sorgulama ve ödeme” bölümüne girmeniz gerekmektedir. Bu hizmetten yararlanabilmek için 02:00-23:45 saatleri arasında ödeme yapacağınız bankaların, banka ve kredi kartları ya da banka hesabınızdan havale ile ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet üzerinden de bu işlemi aynı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Yapılan bu ödemeler de herhangi bir sorunun yaşanmaması için tarayıcınıza sitelerin adresini dikkatli bir şekilde yazıp, giriş yapılması gerekmektedir. Bu şekilde mağduriyetin önüne geçilebilir.

YAPILANDIRILMIŞ VERGİ BORCU HANGİ VERGİLERİ KAPSAMAKTADIR?

Yapılandırılma kapsamında başvuruda bulunmak istediğiniz kamu borçlarının, yapılandırılma içerisinde olup olmadığını merak ediyorsanız, bu yazımızda hangi borçları kapsadığını açıklayacağız. Bu kapsamda;

  • Katma değer vergisi (KDV)
  • Motorlu taşıtlar vergisi (MTV)
  • Özel Tüketim vergisi (ÖTV)
  • Bütün idari para cezaları
  • KYK Kredi borçları
  • Hazine alacaklarına dair borçlar
  • Belediyelere ödenecek vergi, kira ve ücret borçları, atık ve su borçları
  • Belediyelere ödenecek idari para cezaları gibi kamu borçlarınızı kapsamaktadır. Bu borçların yapılandırması için vatandaşların ilgili kurum ve kuruluşlara başvuru yapmaları gerekmektedir.

YAPILANDIRILMA İŞLEMİNİN DEVAM EDİLEBİLMESİ İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Devletsel 9 1

Kamu borçlarını yapılandıran vatandaşların borç ödemelerini, yukarıda da açıklandığımız şekilde ödeyebilmeleri mümkündür. Peki, bu yapılandırmanın devam edebilmesi için vatandaşların neler yapması gerekmektedir? Faydalandığınız yapılandırma işleminin devam edebilmesi için kamu borcunuzun ilk 2 taksitini süresini geçirmeden, eksiksiz ödemeniz gerekmektedir. Yapılandırılması gerçekleşen borçlarınızın taksitlerinin süresinde ödenmemesi ya da eksik ödenmesi durumunda, kamu borçlarınızın yapılandırılması iptal edilecektir. Bunun sonucunda borçlarınız eski haline yani yüksek faizli haline dönüşecek ve o şekilde ödeme yapmanız gerekecektir. Herhangi bir indirim hakkından yararlanmanız mümkün olmayacaktır. Bir takvim yılı içerisinde en fazla 2 kamu borcu taksitini ödeyemediğiniz durumlarda kanundan yararlanma hakkı kaybediliyor.

Kalan borçlarınızı yeniden yapılandırmak isterseniz, ödeyemediğiniz taksitler için yeni kanun kapsamında ödeyebilirsiniz. 2018 yılında çıkarılan 743 sayılı kanun, borçları yapılandırma kurallarına uygun bir şekilde yerine getirmeyip ihlal edenler için yeniden borç yapılandırabilme imkânı tanımıştır. Bu konuda bir engel bulunmamaktadır. Yargı kararları ile kesinleşmiş ama size tebligat olarak ödemeye ilişkin bir belge gönderilmeyen borçlarınız da ise belirlenen koşullarda başvuru yapılmasıyla, yapılandırılmadan faydalanabilirsiniz.

 Vergi yapılandırılması ödemesi hakkındaki genel bilgileri sizlerle paylaştık. Bu yazımızda merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

E Devlet Vergi Borcu Nasıl Yapılandırılır? Hızlı Borç Yapılandırma Nedir?