sv

E-DEVLET VERGİ BORCU YAPILANDIRILMASI

95 Okunma — 21 Nisan 2021 10:37
Devletsel 2 18

E-DEVLET VERGİ BORCU YAPILANDIRILMASI

Vergi borcu olanlara müjdeli haber geldi. Bakan Zehra Zümrüt SELÇUK, başvuruların internet üzerinden yapılabileceği gibi elden de yapılabileceğini bildirdi. Vergi borcu olan vatandaşlar, SGK il müdürlüğüne veya sosyal güvenlik merkezine başvuru da bulunabileceklerdir. Vergi borcu yapılandırılması için E-devlet ya da internetten vergi dairesine girerek yapılandırma işlemlerini yapabilirsiniz. E-devlet vergi borcu yapılandırma işlemlerini adım adım nasıl yapabilirsiniz? Aşağıda belirttiğimiz işlemleri yaparak hızlı bir şekilde yapılandırma yapabilirsiniz.

 • Şifrenizle E-devlet’e ya da interaktif vergi dairesinin internet adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • E-devlet arama kısmına “Mükellefiyet Gerektiren Vergi Borcu Sorgulama ve Ödeme” yazarak çıkan ekrandan yapılandırma işlemlerini yapabilirsiniz.
 • İnteraktif vergi dairesi üzerinden yapılandırma yapmak için siteye girdikten sonra, sayfanın sol tarafında bulunan yapılandırma kısmından borçlarınızı yapılandırabilirsiniz.

VERGİ BORCU YAPILANDIRILMASI KAÇ TAKSİT OLARAK ÖDENEBİLİR?

Devletsel 3 10

Vergi borcu yapılandırıldı olarak ekrana çıktıktan sonra ilgili kurumlar, mükelleflere ilgili tutarı bildirerek ödemeler istenecektir. Mükelleflerden anaparayı tahsil edip ve geriye kalan gecikme faizi ve diğer cezalar üzerinden enflasyon farkı alınacaktır. Mükelleflere yapılandırılma konusunda yardımcı olmak için yüksek enflasyon farkı dikkate alınmayacaktır. Yurt içi fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) artışı aylık olarak 0,35 kabuk edilmektedir.

Mükellefler hesaplanan faiz tutarını ve anaparayı ödeyeceklerdir. Taksit seçenekleri ise 6, 9, 12 ve 18 aylık olarak, istedikleri sürede ödeme imkanını mükelleflere tanınmıştır. Taksit sayısına göre faiz tutarı belirlenecektir. Taksitle ödenen tutar ise faiz ve anaparanın, enflasyon rakamının kat sayısı ile çarpılarak bulunacaktır. Taksitle vergi borcu ödeyenler daha fazla avantaja sahip olabileceklerdir.

Taksitle ödenecek borçlar belirlenen katsayılar üzerinden tahsil edilecektir. Ödenecek katsayılar 6 taksit ve 12 aya kadar yapılan ödemelerde 1,045 oranında, 18 aya kadar olan ödemelerde 1,083 oranında, 12 taksitle 24 aya kadar olan ödemelerde 1,150 arasında katsayılar uygulanacaktır. Önceden de söylediğimiz gibi katsayı oranı taksit sayısına göre belirlenecektir. İlk iki taksit süresi içinde ödeme yapılırsa yani tam ve zamanında taksitler ödenirse, mükellefler kalan taksitler de peşin ödeme avantajlarından yararlanabileceklerdir. Yani ödemelerinizde indirim hakkına sahip olabilirsiniz.

VERGİ BORCU YAPILANDIRILMASI HANGİ BORÇLARI KAPSIYOR?

Resmi gazetede yayınlanan kanuna göre vatandaşlara vergi borçlarını, yapılandırılma imkânı sağlandı. Yapılandırılma yapılarak mükelleflere çok sayıda avantaj sunuluyor. Düşük faiz oranı ve kolay ödeme yöntemiyle artık vergi borçlarınızı daha rahat ödeyebileceksiniz. Peki, bu kanuna göre hangi borçlarda yapılandırmaya gidilecektir? Bunlar,

 • Gelir vergisi
 • Kurumlar vergisi
 • Motorlu taşıtlar vergisi (MTV)
 • Katma değer vergisi (KDV)
 • Özel tüketim vergisi (ÖTV)
 • Tüm idari para cezaları
 • KYK borçları
 • Hazine alacaklarını içeren kamu borçları
 • Belediyelere olan vergi borçları, kira, ücret ve idari borçlar
 • Su ve atık su borçlarında yapılandırılmaya gidilebilecektir. Mükelleflerin bildirilen tarihe kadar İlgili kurumlara müracaat etmeleri veya E-devlet üzerinden başvuru yapmaları gerekmektir.

VERGİ BORCUMUN HANGİ VERGİ DAİRESİNE OLDUĞUNU NASIL SORGULARIM?

Vergi borcu yapılandırma işleminden önce, vatandaşların vergi borcu olup olmadığını öğrenmeleri gerekmektedir. Bu sorgulamayı yapan borçlu vatandaşlar, vergi borcu varsa hangi vergi dairesine borçlu olduğunu öğrendikten sonra, o vergi dairesine başvuruda bulunabileceklerdir. Vergi borcu sorgulama işlemi telefondan yapılabileceği gibi internet üzerinden de yapılabilir. Gelir Vergisi Başkanlığı’nın resmi interaktif adresi olan www.gib.gov.tr adresinden başvurularınızı takip edebilirsiniz. Borç sorgulama yapabilmek için T.C kimlik numarası, anne kızlık soyadı, doğum tarihi gibi sizden istenen bilgileri doldurarak, borçlu olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

E-devlet vergi yapılandırılması ile ilgili olan tüm bilgileri bu yazımızda anlattık. Merak ettiğiniz konular için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

E-DEVLET VERGİ BORCU YAPILANDIRILMASI