sv

E Devletten Doğalgaz Abonelik İptal Edilebilir Mi? İşte Detaylar!

91 Okunma — 24 Nisan 2021 09:45
Devletsel 1 34

E Devletten Doğalgaz Abonelik İptal Edilebilir Mi? İşte Detaylar!

E – Devlet, devletin halka verdiği hizmetlerin birçoğunun internet ortamında da erişilmesi için 2006 yılında oluşturulmuş bir sitedir. Sitenin amacı vatandaşlara hem doğru bilgi vermek hem de vatandaşların kontrol etmek istedikleri belgeleri, başvuruları, abonelik iptalleri gibi hizmetleri evden çıkmadan yapmalarını sağlamaktır. Her Türkiye vatandaşı bu siteyi kullanabilir. Fakat siteyi kullanmak için bir oturum açmanız gerekmektedir. Bunun için de PTT kurumuna Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartınızla gidip “e- devlet şifresi almak istiyorum” demeniz yeterli olacaktır. PTT kurumundan aldığınız şifre ve T.C. kimlik numaranızla sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz. Sistem her geçen gün gelişiyor ve çalıştığı kurum sayısını arttırıyor. Doğalgaz abone iptalinin e-devlet üzerinden yapılması da son zamanlarda getirilen yeniliklerden biridir.

Doğalgaz Abonelik İptali E- Devlette Nasıl Yapılır?

Devletsel 1 25

Doğalgaz aboneliğinizi; evden çıkmadan, firmalardaki uzun kuyruğa girmeden, istediğiniz saatte yapabilmek istiyorsanız sadece e- devlet sistemiyle bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Fakat öncelikle e- devlet sisteminde oturum sahibi olmalısınız.  Bir oturumunuz varsa yapmanız gerekenler oldukça basittir. E- devlet sistemine giriş yapın. Eğer kimlik doğrulama kontrolünü yapmamışsanız bunun uyarısını veren bir yazıyla karşılaşacaksınız ve ekranda yer alan “şimdi doğrula” butonuna basıp sunulan yöntemlerden birini seçip kimliğinizi doğrulayın. Eğer doğrulama işlemini yapmazsanız doğalgaz abonelik iptali işlemini gerçekleştiremezsiniz.

Kimlik doğrulama işlemi sonrasında arama butonuna  “Doğalgaz abonelik iptali” yazıp aratın. Karşınıza birçok şehir ve doğalgaz kurumları çıkacaktır. Bunlardan sizin abone olduğunuz firmayı seçip abonelik fesih başvurusu oluşturun. Oluşturduğunuz başvuruyu firmaya iletmesi için “gönder” komutu verdikten sonra “başvurularım” sekmesinden başvurunuzu inceleyin. Eğer listede yaptığınız başvuru görünmüyorsa sağ üstte yer alan “yeni başvuru oluştur” kısmına tıklayarak başvurunuzu yenileyin. Daha sonrasında listeyi yenileyin. Başvurunuz ekranda görünüyorsa işlem tamamlanmıştır.

E- Devlette Doğalgaz Abonelik İptali Ne Zaman Gerçekleşir?

Doğalgaz abonelik fesih başvurusu yaptıktan sonra aboneliğin ne zaman sona ereceğini merak ediyorsanız firmayla görüşmeniz gerekecektir. Çünkü doğalgaz aboneliğinizin iptalinin süreci e- devlet sistemiyle bağlantılı değildir. Abonesi olduğunuz firmanın başvuruları değerlendirme sürecine bağlıdır. Bu nedenle net bir tarih aralığı verilemez. Bu sistem sadece yorulmadan, evden çıkmadan başvuru yapma kolaylığı sağlar. İptalin gerçekleşme süresi firmanın kontrolündedir. Bu sebeple başvuru sürecinde firmayı arayıp başvuru sürecinizi yakından takip edebilirsiniz.

E- Devlet Doğalgaz Abonelik İptali Ücretli Midir?

Devletsel 2 16

E- devlet üzerinden yapacağınız doğalgaz abonelik sözleşmesi fesih işlemi için herhangi bir ücret ödenmemektedir. Sadece e- devlet sisteminde oturuma sahip değilseniz; bu oturumu satın alabilmek için PTT kurumuna gittiğinizde 2 lira ödemeniz gerekir. Fakat oturumunuz var ama şifresini unuttuysanız 4 lira ödeyerek erişim hakkına sahip oluyorsunuz. Bunların haricinde e- devlet sisteminde yapılan başvurular için herhangi bir ücret yatırılmamaktadır.

E- Devlet Üzerinden Doğalgaz Abonelik Ücretini Geri Almak Mümkün Müdür?

Doğalgaz firmaları, abonelik açtırılırken bir güvence bedeli alırlar. Bu bedeli abonelik iptali yaptırırken eğer bir borcunuz bulunmuyorsa size geri öderler. Başvurunuzu ister e- devletten, ister firmada yapın ödemeyi kendiniz gidip alırsınız. Ödeme işlemi de firma başvuruyu görüp onayladıktan sonra gerçekleşir. E- devlette de abonelik iptali için başvuru yaptığınızda firma da onaylayınca aboneliğiniz iptal olur. Fakat e- devlet sisteminde para aktarma gibi bir durum mevcut değildir. Güvence bedelinizi geri almak için firmaya sizin gitmeniz gerekiyor. Abonesi olduğunuz firmaya gidip “güvence bedelini geri almak istiyorum” talebinde bulunmanız yeterli olacaktır. Başka bir firmada abonelik oluşturacaksanız, bu güvence bedelini oraya yatırabilirsiniz.

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

E Devletten Doğalgaz Abonelik İptal Edilebilir Mi? İşte Detaylar!