E Devletten SGK Kontrolü Nasıl Yapılır? GSS Emeklilik Belgesi Alma İşlemi!

88 Okunma — 03 Mayıs 2021 10:06
Devletsel 1 3

İçindekiler;

E Devletten SGK Kontrolü Nasıl Yapılır? GSS Emeklilik Belgesi Alma İşlemi!


Genel Sağlık Sigortası, 2012 yılında alınan bir karar ile tüm vatandaşların sağlık hizmetinden yararlanabilmesi için ve sağlık hizmetinden yararlanırken hiçbir şekilde ayrım yapılmadan yararlanacağı bir sigorta hizmetidir. Bu genel sağlık sigortası Türkiye’de yaşayana hemen hemen herkes için zorunludur. Genel sağlık sigortası uygulaması, kişiler hayatlarında eğer bir hastalıkla karşılaşırsa veya o kişinin bakmaya hükümlü olduğu kişilerde bir sağlık sorunu oluştuğu zaman onlara maddi açıdan destek veren bir uygulamadır. Bu uygulamanın yürürlüğe girmesiyle birçok kişiye GSS prim borcu çıkmıştır. Bu borçların sorgulanması veyahut siz genel sağlık sigortanızı düzenli olarak yatırıyorsanız primlerinizi sorgulamak için veya tescil etmek için internet tarayıcınıza Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama yazıp aratmanız yeterli olacaktır.

GSS Prim Borcu

2012 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun verdiği kararla herkes Genel Sağlık Sigortası kapsamında yer almaktadır. Bu karar kapsamına göre Türkiye’de yaşayan vatandaşların sağlık hizmeti alabilmeleri için belirli bir miktar her ay ödeme yapmaları gerekmektedir. Bu prim ödemeleri tüm vatandaşlar için aynı miktardadır. Çalışan vatandaşın maaşından her ay maaşından kesinti yapılarak yatırılan ve çalışmayanların da kendilerinin ödemesi istenen bu tutar 2021 yılında 107 TL olmuştur. Eğer her ay bu fiyatı ödemezseniz GSS Prim Borcu sorgulama sayfasında ödemediğiniz ayların ve bunların gecikme faizlerinin yansıdığı yüksek bir tutar görebilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası

Genel sağlık sigortası, her yaştan insanın ve her mevkiden insanın aynı sağlık hizmetini alması amacıyla ortaya çıkan bir yöntemdir. Bu genel sağlık sigortacılık anlayışında 18 yaşının üstündeki, Türkiye Cumhuriyetinde ikamet eden, yabancı bir ülkeden sağlık sigortası desteği almayan, çalışan, çalışmayan herkes Genel Sağlık Sigortası kapsamındadır. 18 yaş altı bireyler ise sigorta kapsamında olan fakat ödeme alınmayan kişilerdir. Bu kişilerin prim ödemesini devlet karşılamaktadır. Fakat 18 yaşına geldiği anda bu uygulama durur ve kendisinin yatırılması istenir. Eğer bu primi yatırmaya maddi gücü yok ise ve bunu kanıtlarsa devlet onun genel sağlık sigortası primlerini yatırmaya devam edecektir.

GSS Borç Sorgulama

Genel Sağlık Sigortası zorunlu bir hale geldikten sonra her vatandaş geçmiş döneme ait bir borcu bulunup bulunmadığını merak etmektedir. Oysaki bu borç, Genel sağlık sigortasının zorunlu hale geldiği 2012 yılından itibaren geçerlidir. Artık çalışan / çalışmayan vatandaş ayrımı yapmadan herkes asgari ücretin %3 oranını bu sağlık sigortası primlerini yatırmak için kullanacaktır. 2021 asgari ücretinin de brüt fiyatı üzerinden %3’ü hesaplandığında yaklaşık 107 lira tutan bu primleri ödemek zorundasınız. Eğer ödeme işlemlerinizi kontrol etmek ve genel sağlık sigortasına bir borcunuzun bulunup / bulunmadığını merak ediyorsanız GSS Borç Sorgulama işlemiyle bu merakınızı giderebilirsiniz.

GSS Prim Borcu Ödeme

Genel Sağlık Sigortasının her ay düzenli olarak yatırılması gerekmektedir. Dilerseniz maaşınızdan otomatik ödeme oluşturabilir veya internet tarayıcınıza GSS Prim Borcu Ödeme cümlesini yazıp web bankacılıkları sayesinde, mobil bankacılıklar sayesinde vergi daireline veya sosyal güvenlik kurumuna gitmeden bu primlerinize ait borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Borçlarınızı gününde ödemeniz oldukça önemlidir çünkü her vakti geçen borç için belirli bir faiz işlemi uygulanmaktadır. Eğer bu borcu ödeyecek durumunuz yok ise gelir testi yaptırarak bu borçtan kurtulabilirsiniz. Yaptırdığınız bu gelir testi sonucunda G0 grubundaysanız borcunuz silinir ve devlet sizin yerinize sağlık primlerinizi öder ama gelir testi sonucunda G1 grubundaysanız  asgari ücretin %3’ünü yani şu anda 107 liraya denk gelen bu tutarı devlete yatırmak zorundasınız.

GSS Borcu Sorgulama

Genel Sağlık Sigortanızın primlerini her ay düzenli ödüyorsanız ve bunların düzenli olarak yatıp yatmadığını ancak GSS Borcu Sorgulama işlemiyle öğrenebilirsiniz. Sorgulama ekranında eğer size ait bir borç bulunuyorsa ödeme işlemlerinizin gerçekleşmediği anlamına gelir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için arada bir de olsa https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-doku HYPERLINK “https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu”m HYPERLINK “https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu”u  linkini kullanarak e- devlet sisteminin sunduğu borç sorgulama hizmetinden yararlanabilirsiniz. Sorgulama işlemi için e- devlet üyeliğinizin olması gerekmektedir. Eğer e- devlet üyesi değilseniz size en yakın PTT kurumuna Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınızla giderek ve 2 lira ödeyerek e- devlet üyeliğinizi oluşturabilirsiniz. Bu işlem sonrası sorgulamanız gerçekleşecektir.

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

E Devletten SGK Kontrolü Nasıl Yapılır? GSS Emeklilik Belgesi Alma İşlemi!