sv

E-Nabız Nedir? Sorgulaması Nasıl Yapılır?

303 Okunma — 24 Temmuz 2020 00:26
E-Nabız Nedir? Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Nabız Nedir? Sorgulaması Nasıl Yapılır?

e-nabız kişisel sağlık bilgilerinizin görüntülendiği Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilmiş olan Türkiye’nin güvenilir kişisel sağlık kaydı sistemidir. Bu uygulama sayesinde tek bir platform üzerinden tüm hastanelerin verileri toplanmakta ve tek hesap üzerinden kan tahlili, tetkikler, radyoloji görüntüleri gibi birçok  tahlil sonuçları görüntülenebilmektedir.

Her geçen gün hayatımızı daha da kolaylaştıran internet teknolojisi ile gelin tahlil sonuçlarımıza e-nabız üzerinden nasıl bakabiliriz onu inceleyelim.

e-nabız Sayfasına Giriş Yapma

e-devlet üzerinden T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz, e-imza veya mobil imzanızı kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz. E-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden temin edebilir ve e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. e-devlet şifreniz olmaması halinde Sağlık Bakanlığına bağlı Aile Hekiminize cep telefonu kaydınızı yaptırarak telefonunuza gelen kısa mesajdaki şifreyi kullanarak e-nabız sistemine giriş yapabilirsiniz. Aile hekiminize kaydı yaptırırken ise form doldurularak geçici şifrenin SMS yoluyla telefonunuza gönderilmesini sağlamış olacaksınız.

e-nabız Sisteminde Tahlil Sonucu Nasıl Sorgulanır?

e-nabız sistemine giriş işlemini başarılı bir şekilde yaptıktan sonra daha önce yaptırmış olduğunuz tüm tahliller ve sonuçlarını tarih ve açıklamaları ile referans değerleri ile birlikte görüntüleyebilirsiniz. Dilediğiniz tahlil sonucunu veya belirli tarih aralığına göre filtreleme yaparak belirlediğiniz tahlillerin detaylarına üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

            Sistemde detayını açtığınız tahlillerin değerleri referans değerlerin dışındaysa farklı renklendirmeler kullanılarak size gösterilmektedir. Sonuçların sergilendiği sayfanın sağ üst köşesinde PDF butonuna tıklayarak tüm tahlilinizin sonuçlarını pdf formatında bilgisayarınıza kaydederek çıktısını alabilirsiniz. Ayrıca sistemde size ait olmadığını düşündüğünüz tahliller gördüğünüzde Bu işlem bana ait değil butonunu tıklayarak işlemin size ait olmadığı geri bildiriminde bulunabilirsiniz.

           E-Nabız Nedir? Sorgulaması Nasıl Yapılır? Sistemin size sunduğu görsel yorumlama ile tahlil sonuçlarınızı grafik simgesine tıklayarak grafik üzerinde görebilir, aynı zamanda tablo butonu ile sonuçlarınızı tablo şeklinde görebilirsiniz. Tahlil sonuçlarınızın dışında Teletıp ve Teleradyoloji sistemi entegrasyonu sayesinde daha önce çektirmiş olduğunuz tüm tıbbi görüntü ve radyolojik raporlarınıza tarih, hastane ve görüntü bazında erişebilirsiniz. Seçmiş olduğunuz görüntünün ve raporunun üzerine tıklayarak detaylara da ulaşabilirsiniz. Tüm tahlil sonuçlarınız, tıbbi görüntü ve radyolojik raporlarınızı yurt içi ve yurt dışında belirleyeceğiniz doktorlara internet ve mobil uygulama üzerinden paylaşabilirsiniz. Bu sistem sayesinde sonuçlarınızı Dünyanın herhangi bir yerindeki doktora anında gösterme imkanına sahip olabileceğiniz gibi farklı doktora gittiğinizde tekrardan aynı tahlilleri yaptırma probleminden de kurtulmuş oluyorsunuz. Özellikle tıbbi görüntüleme sırasında insan vücuduna verdiği zarardan dolayı sürekli tekrarlanmaması gerekmekte ve bu sistem sayesinde bu tekrarlardan kurtulmuş olunuyor.

E-Nabız Nedir? Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Nabız Nedir? Sorgulaması Nasıl Yapılır?

e-nabız Sisteminde Hangi Hizmetler Verilmektedir?

e-nabız sistemi üzerinden tansiyon, nabız, şeker, ağırlık gibi kişisel tüm temel sağlık bilgilerinin yanında hastane randevularınızı planlayabilir, organ bağışı bildirimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bizzat sizin verdiğiniz, süresi ve sınırı belirlenmiş yetki çerçevesinde sağlık kayıtlarınızın hekimlerce değerlendirilebilmektedir.  Sağlık kayıtlarınızın hayat boyu saklı tutulmasını sağlayan bu sistem teşhis ve tedavi sürelerinin kalitesini ve hızını artırıp, vatandaş ile hekimi arasında güçlü bir iletişim ağının kurulmasını sağlıyor. Gittiğiniz sağlık tesisinin Teletıp sistemine entegre olduğuna emin olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde tıbbi görüntülerinize e-nabız üzerinden ulaşamayacaksınız.

Sistemde bulunan Acil sağlık verilerim alanı acil bir durumda size müdahale eden sağlık ekibinin. Daha doğru ve hızlı bir sağlık hizmeti sunmasını sağlayan bilgilerini içerir. Bu alanda düzenli kullandığınız ilaçlar, geçirdiğiniz ameliyatlar, kronik hastalıklarınız, alerji bilgileriniz ve sizin belirtmek istediğiniz bilgiler bulunmaktadır.

Daha önce gitmiş olduğunuz herhangi bir hastane ziyaretini silmek istediğinizde sisteme e-devlet şifreniz ile giriş yapın. Sağlık tesisi ziyaretlerim ekranında gördüğünüz sil butonuna tıklayarak cep telefonunuza gelen doğrulama kodunu ilgili alana girip silebilirsiniz. Silmiş olduğunuz verileri bir daha göremeyeceğiniz için bu işlemi yaparken oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir.

            Bunların dışında vatandaş gittiği hastaneye dair tüm tedavi sürecini hizmet kalitesini değerlendirip ilgili hastaneye iletilmesini sağlayabiliyor. Böylelikle bu geri dönüşler Sağlık Bakanlığının sağlık hizmetlerini geliştirmesinde yol gösteriyor.

e-nabız sisteminde görünmeyen sağlık verileriniz olması halinde verilerinin olmadığını düşündüğünüz hastanenin hasta hakları birimine başvurun ve Sağlık Bakanlığının 2016/6 sayılı genelgesine istinaden verilerinizin e-Nabız’ a gönderilmesini isteyin. Gönderilmemesi durumunda daha ayrıntılı bilgi almak için Alo 184 SABİM hattını arayabilirsiniz.

E-Nabız Nedir? Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sıradaki içerik:

E-Nabız Nedir? Sorgulaması Nasıl Yapılır?