sv

E-vergi Levhası Sorgulama

73 Okunma — 25 Nisan 2021 07:27
Devletsel 3 17

E-vergi Levhası Sorgulama

Vergi levhası, gelir ve kurumlar vergisine tabi esnafların, esas gelirleri ve kazançlarına denk gelen vergi miktarını gösteren belgelere denmektedir. Bu belge, vergi ile mükellef olan vatandaşların bulundurmakla zorunlu olduğu evraklardan bir tanesidir. 2011 yılında yılındaki değişikliğe göre vergi levhalarının takmakla zorunlu olan herkesin artık sadece bulundurmakla yükümlü olması kararı gelmiştir. Vergi levhasını bulundurma zorunluluğu olanlar gelir ve kurumlar vergisi mükellefleridir.

Gelir vergisi mükellefleri serbest meslek elemanları, ticari ve zirai kazanç sahipleri, adi ortaklık ve kolektif adi komandit şirketlerin ortaklarıdır. Kurumlar Vergisi mükellefleri, limited, anonim ve eshamlı komandit şirketledir. Bu mükellefler vergi levhasını bulundurmak zorundadırlar. Vergi levhasını mükellefler mali müşavir ve yeminli mali müşavir aracılığıyla da alabilirler. Mükellefler vergi levhasını internet üzerinden almak için, Gelir İdaresi Başkanlığının sistemine giriş yapıp, interaktif Vergi Dairesi seçeneğini seçmeleri gerekmektedir. Ardından işlemlerine bu site üzerinden devam edebilmektedirler. E-vergi levhası sorgulama işlemini de yine aynı internet adresinden sorgulayabilirsiniz.

Vergi Levhası Sorgulama

Vergi levhaları, vergi mükellefleri tarafından sorgulanmak istenebilir Peki, vergi levhası sorgulama işlemleri hangi yolla yapılmaktadır? Bu sorunun cevabı, gelir idare Başkanlığı ve E-devlet üzerinden bu işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Sorgulama işlemi için T.C. kimlik numaranız ve vergi kimlik numaranız gerekmektedir. Gelir vergisi mükellefleri, vergi sorgulama ekranına T.C. kimlik numarasını ve vergi numarasını yazarak vergi levhası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler. Kurumlar Vergisi mükellefleri ise, sorgulama ekranında T.C. kimlik numarası yazan bölümü boş bırakıp sadece vergi numaralarını girdikleri takdirde sorgulama işlemini gerçekleştireceklerdir.

E-vergi Levhası Sorgulama

Devletsel 4 11

Vergi levhaları, içeriği Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen, vergiye tabi kazançlar ile bunlara ilişkin vergi miktarını gösteren belgelerdir. Bu vergi levhaları, işverenler tarafından ne zaman istenirse sorgulanabilir. Peki, bu sorgulama nasıl ve kim tarafından yapılmaktadır? İşverenler tarafından sorgulanabilir. İşverenler bu vergi levhası sorgulama işlemini arada sırada sorgulamak isteyebilirler. Bu işlem, çok kolay bir yolla yapılmaktadır.

Uygun prosedürleri yerine getirdiğiniz takdirde vergi levhasına kolay bir şekilde sahip olabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde girerek daha sonra yardım ve kaynaklar kısmındaki dilekçematik bölümünden, vergi levhası seçeneğine tıklayarak açılan ekranda e-Vergi levhası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler. E-devlet üzerinden e-vergi levhası sorgulama yapmak için ise, öncelikle uygulamaya şifrenizle giriş yapmalısınız. Ardından arama kısmına “vergi levhası sorgulama” yazdıktan sonra çıkan ekrandaki istenen bilgilere T.C. kimlik numaranızı ve vergi numaranızı girerek sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Vergi Levhası Görüntüleme

Vatandaşlar vergi levhalarını görüntüleyip isterlerse dosyalarında tutmak için vergi levhası görüntüleme işleminden faydalanabilirler. Görüntüleme sonrasında, vergi levhalarının çıktısını da almanız mümkündür. Peki, vergi levhalarını görüntüleme işlemi nasıl yapılmaktadır? İnternet Vergi Dairesi (İVD) sitesine şifreniz ile girmeniz halinde gerekli işlemleri tam ve eksiksiz doldurarak kolaylıkla vergi levhasını görüntüleyebilirsiniz.

Bu işlemi ayrıntıları ile açıklayacak olursak, sistem üzerinden e-vergi levhası oluşturma seçeneğine tıklayarak görüntülemek istediğiniz yılı seçmelisiniz. Seçeceğiniz yılın vergi levhası açıldıktan sonra bu dosyayı pdf dosya olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ardından vergi levhanızı görüntüleyebilmeniz mümkün olacaktır. Bu işlemi E-devlet uygulaması üzerinden de görüntüleyebilmeniz mümkün olacaktır. Kolay, hızlı ve güvenilir bir şekilde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Vergi Numarası Öğrenme

Vergi numarası öğrenme işlemini gerçekleştirebilmeniz için Gelir İdaresi Başkanlığının sitesinde bulunan “sorgulamalar” bölümüne tıklamanız gerekmektedir. Ardından karşınıza çıkan ekranda vergi numarası sorgulama seçeneğine tıklamalısınız. Karşınıza vergi numaranızı öğrenebileceğiniz doldurmanız gereken bir form çıkmaktadır. Bu formda yer alan isim, soy isim, doğum yılı ve baba adı bilgilerinizi eksiksiz doldurduktan sonra, vergi numarası karşınıza çıkan sayfada görüntülenebilecektir. Böylelikle vergi numarası öğrenme işlemini gerçekleştirebileceksiniz.

Şirket İsminden Vergi Sorgulama

Şirket isminden vergi sorgulama işlemine dair sorgulamaları, Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesindeki internet vergi dairesi (İVG) ve E-devlet üzerinden sorgulayabilmeniz mümkündür. Ardından Gelir İdare Başkanlığı internet sitesinde olan vergi sorgulama ekranına yönlendirileceksiniz. Dilerseniz bu işlemi E-devlet üzerinden de devam edebilirsiniz. Sorgulama ekranında sizden istenen gerekli bilgileri tam ve eksiksiz doldurduğunuz takdirde şirketinize ait vergi sorgulamasını tamamlayabilirsiniz.

E-Vergi levhası sorgulama hakkında genel bilgileri sizlere anlatmaya çalıştık. Eğer daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız http://www.turkiye.gov.tr/e-vergi-levhasi-sorgulama linkinden merak edilen bütün soruların cevaplarını bulmak mümkün olacaktır.

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

E-vergi Levhası Sorgulama