Emekli Maaşı Alan Kadın, Dul Maaşı Alabilir mi ?

37 Okunma — 21 Aralık 2021 17:36
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 8 2

İçindekiler;

Emekli Maaşı Alan Kadın, Dul Maaşı Alabilir mi ?

Emekli maaşı alan kadın dul maaşı alabilir mi? Yakın zamanda eşini kaybeden kadınlar tarafından araştırılan konular arasında yerini alır.

Emekli maaşı alan kadın dul maaşı alabilir mi? Sigortalı bir şekilde çalışmalarını devam ettiren kişiler tarafından araştırmaya devam eder. Eğer eşinizi kaybettiyseniz ve emekli iseniz; ondan kalan maaşı alabilmeniz için statüleriniz arasında farklılıkların olması gerekmektedir. Örneğin eşiniz de SGK’dan emekliyse ondan kalan maaşı almanız maalesef mümkün olmayacaktır. Ancak eşiniz bağ kur kapsamında çalıştıysa ve buradan emekli olduysa, vefatından sonra ondan kalan maaşı üzerinize almanız mümkün olabilir.

Dul Maaşı Nasıl Alınır?

SGK’dan üzerinden emekli olan kadınlar dul maaşı nasıl alınır? Kapsamında detaylı araştırmalar yapmaya devam eder. Eşini kaybetmiş kadınların, geçim sıkıntıları aşikardır. Bu nedenle devlet tarafından verilen yardımlardan bir tanesi de emekli maaşı alan kadınlara dul yardımı olarak bilinir. Ancak bu yardımlardan yararlana bilmeniz için de bazı koşullara uyum sağlıyor olmanız gerekir. Örneğin; emekli maaşınız haricinde herhangi bir gelirinin olmadığını belirtmiş olmanız çok önemlidir. Bunun dışında uyum sağlamanız gereken farklı koşullar da vardır. Bu nedenle öncelikli olarak; SGK resmî sitesine giriş yaparak dul maaşlarının hangi doğrultularda verildiğini de öğrenmeniz gerekir.

Dul Maaşı Ne Kadar?

Dul maaşı miktarı eşinin vefatının ardından zorluklarla mücadele etmeye devam eden kadınların, birçok anlamda işine yaramaktadır. Dul maaşlarının 2000 TL civarına kadar yükselmesi, zor durumda kalan kişilerin daha rahat bir şekilde geçmesine de katkı sağlamaktadır. Ancak dul maaşı alabilecek kriterleri karşılayamayan bir kişi iseniz eşinizin vefatının ardından çocuklarınız sizin yerinize yetim maaşı başvurusunda bulunma şansına sahiptir. Devlet yardımları birçok farklı kategorilerde hizmetlerine devam ettiği için dul maaşları konusunda destek alamasanız bile birçok anlamda Yardım talebinde bulunabileceğinizden emin olabilirsiniz. Devlet üzerinden almak istediğiniz dul maaşları için başvuruda bulunmak istiyorsanız SGK sayfalarında paylaşılan belgeleri toplamanız ve daha sonra da e-Devlet üzerinden sisteme yüklemeniz gerekir. Başvurumuzun kabul olmasından sonra ise maaşlarınızı her ayın belirli günlerinde PTT üzerinden de teslim alabilirsiniz.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

Emekli Maaşı Alan Kadın, Dul Maaşı Alabilir mi ?