EMLAK VERGİSİ E-DEVLETTEN ÖDENİR Mİ?

118 Okunma — 22 Nisan 2021 10:42
Devletsel 30

İçindekiler;

EMLAK VERGİSİ E-DEVLETTEN ÖDENİR Mİ?

Emlak vergisi nasıl ödenir? Artık vergi borçlarınızı ödemek hiç de zor değil. İnternet üzerinden ve telefonlarınızdan kolaylıkla ödeyebilirsiniz. Emlak vergisi ödemenizi online olarak yapabilmeniz mümkündür. Emlak vergisi ödemelerini e-devlet üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu gibi ödemeleri internet vergi dairesi hizmeti ile kolaylıkla ödeyebilirsiniz.

EMLAK VERGISİ ÖDEMELERİ

Emlak vergisi, arazi, arsa ve binalar için tahsil edilen bir vergidir. Her türlü taşınmaz maldan alınan para miktarı hesaplanarak emlak vergisi alınır. Vergi hesaplaması, taşınmazın durumuna bakılarak ve birçok özelliğine bakılarak hesaplanır. Genellikle iki taksit seçeneğiyle ödenir. İsteyen vatandaşlar istenilen bedeli tek seferde de ödeyebilir. Belirlenen zamanda ödeme yapılmaz ise vatandaşlar aylık olarak 1.40 oranında gecikme faiziyle beraber ödemek zorunda kalabilirler. Peki, emlak vergisini nasıl ödeyebilirsiniz? Aşağıda açıkladığımız şekilde ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Bunlar;

 • Taşınmazın bağlı olduğu belediyeye giderek veya bağlı olduğu ödeme noktalarında, emlak vergisini ödeyebilirsiniz.
 • PTT üzerinden de bulunduğunuz yerdeki PTT veznesine başvurarak ödemenizi yapabilirsiniz. Ödeme yapabilmeniz için vergi mükellef numaranızın olması gerekiyor.
 • Artık emlak vergisi ödemek bankalar aracılığı ile de yapılabilmektedir. Ancak şöyle bir durum vardır. Seçtiğiniz bankanın emlak vergisi ödeyeceğiniz kurumla anlaşması olması gerekmektedir. Buna dikkat etmelisiniz.

EMLAK VERGİSİ BORÇLARINDA YAPILANDIRMAYA GİDİLECEK Mİ?

Devletsel 1 28

Vergi borçlarıyla ilgili yeni kabul edilen kanun vergi borcu olanlara umut ışığı oldu. Özellikle emlak vergisi borcu olan vatandaşlar yapılandırmanın nasıl olacağını araştırmaya başladı. Bu yazımızda sizlere vergi borcu yapılandırması nasıl olacak, emlak vergisi borcunu tahakkuk ettirmeniz de borçluların durumu gibi konular da size bilgi vermeye çalışacağız. Peki, vergi borcu yapılandırması nasıl olacak?

 • Öncelikle konu olan emlak vergisi borçlarının tamamında yapılandırmaya gidilecektir. Yani anaparanın ödenmesi şartıyla, ceza, faiz gecikme zammı gibi alacakların tamamı silinecektir.
 • Gecikme faizi, ceza gibi fer-i amme alacakların yerine, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) aylık değişim oranları ile hesaplanarak Yİ-ÜFE tutarının ödenmesi gerekecektir.
 • Emlak vergisi yapılandırılabilmesi için verilen tarihten önce başvuru yapılmalıdır.
 • 18 taksite kadar ödeme kolaylığı sağlayan peşin ödeme yapılırsa,  %50 veya %90 oranında Yİ-ÜFE indirimine gidilecektir.

Geçmiş yıllara ait emlak vergisi borcunu tahakkuk ettirilmemiş olanların durumu ise;

 • Emlak vergisi beyan esasına göre; Emlak vergisi için borçluların beyanname vermeleri gerekmiyor. Bu görevi belediyelerin yapması gerekmektedir.
 • Yeni alınan veya el değiştiren gayrimenkule ilişkin bildirimin alındığı yılın son ayına kadar ilgili belediyeye bildirilmesi gerekiyor. Alıcının emlak vergisi mükellefiyeti olduğu yılı izleyen yıl itibari ile başlıyor. Ancak satış yılına ait vergiyi satıcının ödemesi gerekmektedir.

EMLAK VERGİSİ ÖDENECEK BANKALAR

Devletsel 2 19

Emlak vergisi ödeyecekler, bunu hangi kanallar ile hangi bankalara yapabileceklerini merak ediyorlar. Emlak vergisini ödeyecekler, E-devlet, gelir dairesi başkanlığı ve bankalardan ödeyebileceklerdir. Peki, hangi bankalar ile ödeme sağlanacaktır. Bu bankalar şöyle,

 • 6183 sayılı amme alacaklarının tahsil usulü hakkında kanunuyla beraber, vergi dairesi müdürlüklerince, takip ve tahsil işlemleri yapılmakta olan vergi, harç ve diğer alacaklar, vergi daireleri vezneleri haricinde;
 • T.C Ziraat Bankası A.Ş
 • Türkiye Halk Bankası A.Ş
 • Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O
 • Vakıf Katılım Bankası A.Ş
 • Türkiye Emlak ve Katılım Bankası A.Ş

Borçlular bu bankalara vergilerini ödeyebileceklerdir.

Bu bankalar dışında diğer bankalar tarafından, nakden, hesaptan veya çek ile banka kartı, havale ve EFT yoluyla yapılacaktır. Sizlere emlak vergisi ile ilgili genel bilgileri vermeye çalıştık. Bu yazımızda merak ettiklerinizi bulabilir, siz de E-devletten vergi ödemesi nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

EMLAK VERGİSİ E-DEVLETTEN ÖDENİR Mİ?