sv

En Güzel Deniz Tatili Nerede Yapılır?

127 Okunma — 06 Ağustos 2020 20:15
En Güzel Deniz Tatili Nerede Yapılır?

En Güzel Deniz Tatili Nerede Yapılır?

Mevsim yaz olunca sıcaklar insanları bunaltmaya başlar. Buna bağlı olarak insanlar yazın gelişiyle beraber yaz tatili planları yapmaya başlarlar. Kimileri bu yaz tatilini evinde geçirmeyi planlarken kimileri ise yaz tatilini kendisini denize atarak geçirmeyi planlar. Deniz tatili yapmak isteyenler için ise gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında pek çok tatil gözdesi olan seçenekler vardır.

İnsanlar genel olarak ekonomik durumları neticesinde bu tatil merkezlerinden birini tercih ederler. Yaz tatillerini denizde geçirmek isteyen kişiler için farklı kriterlerde tatil merkezleri vardır. Kimi tatil merkezinin otelleri ve yerleşim yeri daha cazibe vericiyken kimisi bulunduğu konum itibariyle çevresinde bulundurduğu tarihi mekanlar sayesinde tercih edilir. Bazı tatil merkezlerinde su sporları için imkanlar daha genişken bazılarında ise denizin temizliği ve doğal güzelliği onları çekici kılar. Tatil planı yapanlar ise tüm bu şartları ve tatil merkezlerinin ekonomik külfetlerini göz önünde bulundurarak tatil tercihini yaparlar.

En Güzel Deniz Tatili Nerede Yapılır?

En Güzel Deniz Tatili Nerede Yapılır?

Yurt içinde en güzel deniz tatili merkezleri

Ülkemizde yaz tatili için tercih edilen bölgeler genellikle Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesidir. Tatilini deniz kenarında geçirmek isteyenler genellikle bu iki denizi tercih ederler ve buna bağlı olarak bu bölgelerin kıyı kesimlerinde ki yapılaşma tatil merkezi olarak planlanır. Akdeniz Bölgesinde sıklıkla tercih edilen tatil bölgelerinden birisi Antalya Olimpos ‘tur.

Olimpos adını taşıyan antik kent gerek doğal ve tarihi güzellikleriyle ön plana çıkarken gerekse de Akdeniz’in serin sularıyla buluşmak isteyenlere kapılarını sonuna kadar açmaktadır. Yine Akdeniz bölgesinde bulunan Mersin’in Silifke ilçesi de tatil planlayanların uğrak noktası haline gelmiştir. Silifke’nin en göz alıcı özelliği ise uçsuz bucaksız plajlarının Akdeniz’in serin sularıyla birleşmesidir. Akdeniz’in yanı sıra Ege bölgesinde de pek çok gözde tatil merkezi bulunmaktadır. Muğla, Bodrum bu merkezlerin en önde gelenlerindendir. Doğası ve deniz kıyısında buluna otellerin güzelliği ile bilinen Muğla tatil planlayanların uğrak noktası haline gelmiştir. Ege Bölgesinde ki bir diğer tatil merkezi ise İzmir Çeşme’dir. İnsanlarının sıcaklığı ve yine Bodrum gibi otellerinin güzelliğiyle bilinen Çeşme de uğrak tatil merkezlerindendir.

Yurt dışında en güzel deniz tatili nerede yapılır? 

Bazı tatil severler yaz tatilini yurt dışında geçirmeyi tercih ederler. Tatilini yurt dışında geçirmek isteyenlerin en sık tercih ettiği tatil merkezi elbette Yunan Adaları’dır. Bunun yanı sıra İbiza gibi dünyaca ünlü tatil merkezleri de tercih edilmektedir.

En ucuz deniz tatili nerede yapılır? 

Yurt içinde ucuz tatil denilince akla ilk gelen nokta Gökçeada’dır. Gökçeada Yunan adalarına oldukça benzemekle beraber onlardan çok daha ucuz olmasıyla meşhurdur. Gökçeada tatil merkezlerin arasında en ilgi çekici yerlerden birisidir. Yurt dışında ise ucuz tatilin en uğrak noktası Portekiz’de bulunan Lizbon kıyılarıdır. Lizbon’un yanı sıra Yunanistan’da bulunan Girit de en ucuz ve en gözde tatil merkezleri arasındadır.

Sıradaki içerik:

En Güzel Deniz Tatili Nerede Yapılır?