sv

Engelli raporu sorgulama nasıl Yapılır?

155 Okunma — 25 Ağustos 2020 12:29
Engelli raporu

Engelli raporu sorgulama nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden birçok kurumsal veya bireysel işlemleri yapabiliyoruz. Bu işlemlerden birisi de Engelli Raporu Sorgulama‘dır. Tabii ki burada yer alan engelli raporu, elektronik imzalı bir engelli raporudur.

Engelli raporu

Öncelikle engelli raporunuzu görüntülemeniz için, e-Devlet üzerinden bir şifrenizin olması gerek. Daha önce e-Devlet şifresi almamışsanız, Postahanelerden, yani PTT merkezlerinden, PTT Bank şubelerinden e-Devlet şifrenizi almanız gerekiyor. Daha sonra internetten veya uygulamalardan, şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

Engelli raporu görüntüleme

Öncelikle e-Devlet sitesine giriş yapıyoruz. Giriş formumuza T.C. Kimlik numarası ve e-Devlet şifresini giriyoruz ve “sisteme giriş yap” diyoruz. İki şekilde arama yapabiliriz. Yani engelli raporumuzu sorgulayabiliriz.

 

Birincisi, arama kutucuğuna ‘’engelli raporu’’ yazıyoruz. İkinci sırada e-İmzalı yani Elektronik İmzalı Erişkinler için Engellilik Sağlık Kurulu Raporları Sorgulama bağlantısına giriyoruz.

 

Burada var olan raporlarınız yer alır. Bunun yanı sıra; referans numarası, kurum adı, ve işlemler de görüntülenir.

Burada rapora tıklıyoruz. Rapora tıkladıktan sonra, aşağıya ineceğiz. Hastaneden almış olduğunuz raporun, aynısı elektronik imzalı olarak görünür. Zaten hastaneden aldığınız raporu da çıktı olarak, elektronik imzalı olarak verirler size. Ama siz ola ki kaybederseniz, bir yerde unutursanız, e-Devlet üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz.

 

Tekrar ana sayfaya giriyoruz. İkinci bir yöntem uygulayacağız. Kurumlar‘a giriyoruz. Biz Sağlık Bakanlığı üzerinden, sorgulama yapacağız bu sefer.

Engelli raporu 2

Burada Sağlık Bakanlığı’na gireceğimiz için “S” kategorisine gireceğiz. ‘Sağlık Bakanlığı’na giriyoruz. Burada, beşinci sırada yer alan, e-İmzalı Yani Elektronik İmzalı Erişkinler için Engellik Sağlık Kurulu Raporları Sorgulama ekranına, yani aynı yere denk geldik. Her iki yoldan da, Engelli Raporu’nuzu çok hızlı ve pratik bir şekilde, sorgulama yapabilirsiniz. Tabii bu işlemleri yapmak için, bir engelli raporunuzun olması gerekiyor.

En az %40 ile başlamış olması gerekiyor. Bir de e-Devlet şifresine sahip olmalısınız. E-Devlet şifresini de PTT işyerlerinden, PTT Bank’tan alabilirsiniz. E-Devlet şifresini aldıktan sonra ilk giriş yaptığınızda güvenliğiniz açısından şifrenizi değiştirmeniz gerekiyor.

Şifrenizi giriyorsunuz, Sonra birkaç gün sonra tekrar girmeye çalışıyorsunuz. Bu sefer şifrenizi unutmuş oluyorsunuz. O zaman ne yapıyorsunuz? Bu sefer tekrar, PTT Şubeleri’ne gitmek zorunda kalıyorsunuz. Şunu hatırlatmakta fayda var; e-Devlet şifrenizi aldıktan sonra bir yakınınız, daha doğrusu bilgisayar ile arası iyi olan bir yakınınız tarafından yardım alın. Elektronik posta yani e-posta dediğimiz hesaplarınızdan birini ekleyin. Ve cep telefonu numaranızı ekleyin. Ola ki şifrenizi unuttuğunuz durumlarda şifre sıfırlama yöntemlerini yani e-posta ve telefonla sıfırlama yöntemlerini kullanarak e-Devlet hesabınıza ulaşabilirsiniz tekrar. Böylece tekrar tekrar postahaneye gidip ekstra ücretler vermenize gerek kalmaz.

Sıradaki içerik:

Engelli raporu sorgulama nasıl Yapılır?