sv

2022 Eşinden Boşanmış Kadın Dul Maaşı Nasıl Alır, Şartları Neler?

46 Okunma — 21 Aralık 2021 17:09
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 3 4

2022 Eşinden Boşanmış Kadın Dul Maaşı Nasıl Alır, Şartları Neler?

Eşinden boşanmış kadın dul maaşı nasıl alır, maaş alabilmesinin şartları nelerdir öğrenmek istiyorsanız makalemizi dikkatle okumalısınız.

Eşinden boşanmış kadın dul maaşı nasıl alır? sorusu birçok kadın tarafından cevabı merak edilen bir sorudur. Eşinden boşanmış, bir gelire sahip olmayan kadınların dul maaşı alma hakları yoktur. Yalnızca eşi vefat etmiş ve gerekli şartları sağlayan kadınlar dul maaşı alabilme hakkına sahiptir. Fakat devlet eşinden boşanmış kadınlara dul maaşı hakkı vermese de bazı destekler sağlamaktadır.
Boşanan kadın dul aylığı alma, geçerli olan bir durum değildir. Eşi vefat etmiş ve dul maaşından yararlanan kadınlar ise çalışmaya başladıkları takdirde bu maaş kesilmektedir. Buna ek olarak başka bir evlilik gerçekleştirdiklerinde de maaş kesintiye uğramaktadır.

Dul Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Dul maaşı alma şartları nelerdir? sorusunun cevabı da merak edilmektedir. Bu maaşın ya da aylığın alınabilmesi için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar ise şu şekilde sıralanabilir;

Resmi nikahla kurulan evlilikte eşin vefat etmesi.
Dul medeni halinin sürdürülmesi, başka bir evlilik yapmamış olmak.
Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan maaş almıyor olmak. İsteğe bağlı yapılan sigortalar bu şarta dahil olmamaktadır.
Sigorta kapsamında bir işte çalışmamak.

Dul Maaşı Nasıl Alınır?

Dul maaşı nasıl alınır? Dul maaşı alabilmek için muhtaçlık durumunun olması gerekmektedir. Yani bu da dul maaşı almak isteyen kadınların aylık gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olması gerektiği anlamına gelmektedir. Bu maaşa başvuru ikamet edilen bölgenin Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapılması gerekmektedir. Fakat bu maaşa başvurabilmek için vefat eden eşin en az 5 yıl sigorta kapsamında çalışmış olması şartı aranır. Buna ek olarak vefat eden eşin 9000 günlük primi ödenmiş olmalıdır, prim borcu bulunanlar bu maaşa başvuramamaktadır. Dul maaşı almak için gerekli olan belgeler ise şu şekildedir;

Vukuatlı kimlik örneği.
Muhtaçlık belgesi.
Dilekçe.
Emekli maaş sistemi katılım formu.
Vefat eden eşin kimliği ve iki adet vesikalık fotoğrafı
Veraset ilamının orijinali ve noter onaylı kopyası

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

 

Sıradaki içerik:

2022 Eşinden Boşanmış Kadın Dul Maaşı Nasıl Alır, Şartları Neler?