Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? E Devletten Yardım Başvurusu!

127 Okunma — 11 Şubat 2021 15:00
6023b11bc03c0e3da8c1ffc1

İçindekiler;

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? E Devletten Yardım Başvurusu!

Evde bakım maaşı almak isteyen yurttaşlar hesaplarına para yatması için devlete başvurusu yapması gerekiyor. Evde bakım maaşı her ay belirli tarihlerde vatandaşların hesaplarına yatırılıyor. Maaş alan vatandaşlar sorgulama ekranına yoğun ilgi gösteriyorlar. Devlet dairelerinde yapılan pek çok işlemi online olarak gerçekleştirmemizi sağlayan e Devlet’in Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama sayfasından ödemenin yapılıp yapılmadığı sorgulanıyor.

Evde bakım maaşı sorgulama işlemi nereden yapılır?

Evde Bakım Maaşı

 

Evde bakım maaşı sorgulama işlemlerinizi e-Devlet üzerinden yapabiliyorsunuz. Devlet dairelerinde yapılan pek çok işlemi online olarak gerçekleştirmemizi sağlayan e Devlet’in “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasından evde bakım aylığı sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sisteme kayıtlı olan vatandaşlar, şifreleri ve T.C kimlik numaralarıyla sorgulama işlemini yapabiliyor.

Sorgulamak için burayı tıklayın!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın E-Devlet kapısında yer alan sayfası üzerinden görüntülenebilen evde bakımödeme bilgileri, aynı zamanda Ziraat Bankası üzerinden de SMS ile sorgulanabiliyor. Maaşlarını Ziraat Bankası üzerinden alanlar, büyük harflerle BAKIYE yazıp 4747’ye göndererek maaşlarının yatıp yatmadığı hakkında bilgi sahibi olabiliyor.

Evde bakım maaşı şartları nedir?

"<yoastmark

Evde bakım maaşı için bazı şartlar var. Aşağıda yer alan şartları karşılıyorsanız e devlet üzerinden hızlıca başvuru yapabilirsiniz.

Evde bakım ücreti/evde bakıma destek yardımından yararlanabilmek için hastanelerden alınacak 16.12.2010 tarih ve 27787 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan” Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” kapsamında alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında engel oranı % 50 ve üzeri olup ağır engelli EVET- HAYIR bölümünde EVET ibaresi olması gerekmektedir.

– Özürlü kişinin başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek düzeyde olması gerekiyor.

– Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olunan birey sayısına göre kendisine düşen ortalama aylık gelir tutarının, bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olduğunun bakım raporu ile tespit edilmesi gerekmektedir. (Aile bireylerinin hesaplanmasında üvey evlatlar, vatani görevini yapmakta olan bireylerde sayılmaktadır. Ayrıca, aile bireylerinin geliri toplamında üniversitede okumakta olan bireylerin almış olduğu öğrenci kredisi ve burslar miktarı ne olursa olsun gelir kapsamı dışında tutulmaktadır.)

– 30.07.2006 tarih 26244 sayılı “Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik” kapsamında bakım ihtiyacı olan engelli koşullarına sahip olmak.

Sitemizde yer alan e hizmetler bölümünde e devlet ile ilgili bütün detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? E Devletten Yardım Başvurusu!