Evde Fizik Tedavi Ücreti 2022

113 Okunma — 15 Aralık 2021 14:30
3 30

İçindekiler;

Evde Fizik Tedavi Ücreti 2022

Evde fizik tedavi ücreti 2022 günümüzde oldukça merak konusudur. Fizik Tedavi sayesinde vücutta hareket problemlerine neden olan kas ve iskelet sistemi bozulmalarının, en kısa süre içerisinde tedavisi hedeflenmektedir. Fizik tedavi süreci, üzerinde itina ile durulması gereken hayli zor ve yorucu bir süreçtir.  Düzenli olarak seanslara katılım sağlanması durumunda tedaviden istenilen sonuç rahatlıkla alınabilmektedir.

Kas ve iskelet sisteminde gerçekleşen problemler doğuştan da olabilmektedir.  Kas iskelet hareketlerinin kısıtlanması bireyin, hem fiziksel olarak hayata uyum sağlanabilmesini engelleyecek  hem de sosyal hayatını  kısıtlayıcı niteliktedir. Bu nedenle bireyin fiziksel olarak sağlığına kavuşması, psikolojik sağlığını da olumlu yönde etkileyecektir.

Kas-iskelet sistemi ile ilgili oluşan çeşitli hasarlar fizik tedavi sayesinde çözülebilmektedir. Fizyoterapi, hastaların normal hayat standartlarına dönebilmeleri için oldukça önemlidir. Fizyoterapi, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlarınca gerçekleştirilmektedir. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı fizik tedavi için hastaya belli bir program çıkararak hastanın iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Özel Hastane Fizik Tedavi Seans Ücretleri

 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon süreci ile ilgili kafalarda soru işareti uyandıran en önemli konulardan biri, özel hastane fizik tedavi seans ücretleri. Fizik Tedavi almak isteyen hastalar birbirinden farklı bölgesel rahatsızlıklara sahiptir. En sık görülen rahatsızlıklar darbe kaynaklı hareket problemlerinden kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra sporcularda meydana gelen çeşitli sakatlanmalar da günlük hayatı kısıtlayıcı nitelikte olduğu için fizik tedavi gerektirebilmektedir.

Geçirilen bir trafik kazası sonucunda beyne alınan darbe hareket problemine neden olabilmektedir. Bu tarz durumlarda da yine aynı şekilde Fizik Tedavi almak faydalı olacaktır. Fizyoterapi almak isteyen hastanın yaşadığı fiziksel probleme istinaden farklı Fizik Tedavi metotları uygulanabilmektedir. Bundan dolayı  fizik tedavi ücretleri, gerçekleştirilecek olan işleme göre belirlenecektir.

1 49

SGK Fizik Tedavi Ücretleri

 

Fizyoterapi desteğine ihtiyacı olan hastalar, SGK fizik tedavi ücretleri hangi koşullarda karşılanır merak etmektedir.  SGK Fizik Tedavi desteğini karşılayabilmektedir fakat SGK’nın Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon desteğini karşılayabilmesi için belli koşullara ihtiyacı vardır. SGK fizik tedavinin ücretsiz olarak verilebilmesi için öncelikle hastanın fizik tedavi ve rehabilitasyon görmesi  gerektiğine dair bir hekim raporu alması gerekecektir.

Bu hekim raporuna istinaden, hastanın 30 seansa kadar ücretsiz  fizik tedavi hakkı bulunmaktadır. Fakat hastanın  alması gereken tedavi daha uzun sürüyorsa, aynı zamanda sağlık kurulu raporu gerekecektir.  Şayet sağlık kurulu hastanın daha uzun süre fizik tedavi alması gerektiğine karar verirse, hastanın bir yıl içerisinde 60 seans fizik tedavi ücreti SGK tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Bu süreçte fizik tedavi alacak hastanın seanslara katılımı büyük önem teşkil etmektedir. Şayet hasta seanslara 5 kere katılım göstermezse alınmış olan tüm raporlar geçersiz sayılacak ve SGK’nın sunmuş olduğu Ücretsiz fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetinden kesinlikle faydalanamayacaktır

2 37

Evde Fizik Tedavi SGK

 

SGK anlaşması olan özel hastanelerde ücretsiz olarak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hizmeti verilebilmektedir.  Fakat bu hizmete hastanenin genel masrafları dâhil değildir.  Evde fizik tedavi SGK tarafından karşılanmamaktadır. Çünkü evde gerçekleştirilecek olan fizik tedavi uygulaması  kişiye özel bir hizmet olarak değerlendirildiğinden ücretsiz fizik tedavinin evde gerçekleştirilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Hastanın evden çıkmasının mümkün olmadığı durumlarda, hastanın durumu sağlık raporu ile belgelenirse bu istisnai bir durum olacağından SGK tarafından ücret karşılanabilmektedir.

Evde Fizyoterapist Ücretleri

 

Evde gerçekleştirilecek olan fizyoterapi sayesinde hastaya özel bir plan oluşturularak tedavi gerçekleştirilecektir. Tedavi süreleri hastanın rahatsızlığına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Evde fizik tedavi hizmeti alabilmeniz için evden çıkmanızı mümkün kılmayan bir durumunuzun olduğunu belgelemeniz gerekmektedir.

Evde gerçekleştirilecek olan fizik tedavi seanslarında fizyoterapistler tedavi için hastanın evine gelecektir. Evde fizyoterapist ücretleri hastanın durumuna, yapılacak olan müdahaleye ve seans sayısına göre değişkenlik gösterecektir.

Devlet Hastanesinde Fizik Tedavi Ücreti

 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon desteğinin devlet hastanesindeki ücretlendirmesi fizik tedavi almak isteyen hastaların en çok merak ettiği konulardan biridir. Fizik tedavi ücreti SGK’nın koşulları karşılandığı takdirde devlet hastanesinde fizik tedavi ücreti alınmamaktadır.

Bunun dışında eğer hasta SGK nın belirlemiş olduğu koşullara  sahip değilse fizik tedavi seansları hastanın alacağın fizyoterapinin niteliğine ve seans sayısına göre değişebilmektedir.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

Evde Fizik Tedavi Ücreti 2022