sv

Fakir Ama Mutlu Ülke Küba Hakkında 20 İlginç Bilgi

135 Okunma — 31 Ağustos 2020 21:37
che

İçindekiler;

Bu makalede sizlere Türkiye’de çok merak edilen Küba’yı anlatacağız. Hem yönetimi hem de enteresan kültürü ile Küba merak edilmeyi hakedecek kadar ilginç bir ülke. Sizlere önce Küba’nın gerçeklerinden sonra ise inanmakta zorlanacağınız iyi yanlarından bahsedeceğiz. Bazı bilgiler yanıltıcı olabilir. Örneğin ülkede para geçmediği ve her şeyin ücretsiz olduğu bilgileri gerçeği yansıtmıyor. Hatta Küba ile ilgili anlatılanların çok büyük bir kısmı gerçek değil. Bu makalede sizlere dünü ve bugünüyle Küba’yı sadece gerçek bilgilerle anlatacağız. 

 

 1. Başkenti Havana olan Küba, Karayip Denizinde Amerika Birleşik Devletlerine sadece 150 km uzaklıkta bulunan bir ada ülkesi. Ülke bağımsızlığını kazandıktan sonra ülkenin başına geçen cumhurbaşkanları… Bu makamda diktatörleşme yoluna giderek ülkeyi çok zor duruma soktu. Ülkede işsizlik, yolsuzluk, rüşvet, yoksulluk ve dışa bağımlılık çok yüksek seviyelere ulaştı. Sonunda ise tüm Dünya’da bilinen ünlü Küba devrimi gerçekleşti.

 

Havana[1]

Havana

 1. Fidel Castro önderliğinde gerçekleşen devrim sonrasında ülkede yönetim şekli tamamen değişti. Tabi büyük devrimci Che Guevara‘nın katkılarını da hemen herkes biliyor. Ülkenin efsanevi devrimci lideri Fidel Castro… Geçmişte, her ne kadar ‘adayı kapitalizme teslim edeceğimize batırırız’ demiş olsa bile… 

 

Che Guevera[2]

che

 1. Bugün Küba Komünizme ulaşma hedefini sorgulamaya başlamıştır. Küba şuanda Marksist ve Leninist ideolojiyi benimseyen dünya’nın 4 Sosyalist ülkesinden biridir. Ancak artık bazı kesimler Küba’nın yakında Kapitalist sisteme kayabileceğini düşünüyor. Çünkü sosyal eşitlik demek zenginlik ve refah anlamına gelmiyor. 

 

 1. Küba’da hemen herkes fakir. Ülkede çalışan Doktor’da 25 30 dolar civarında maaş alıyor, bir tezgahtar’da aynı maaşı alıyor. Küba’da henüz özel sektöre yer olmadığı için, herkes devlete bağlı olarak çalışıyor. Temel ihtiyaçlar devlet tarafından karşılanıyor. Bu kulağa hoş gelse bile, devletin ücretsiz karşıladığı temel ihtiyaçlar çok kısıtlı. 

 

 1. Devlet çalışan vatandaşlarına çok düşük maaş verdiği için yine devlete bağlı olan tüm hizmet ve ürünler aynı derecede çok ucuz. Ancak Küba’da devlet tarafından üretilmeyerek dışarıdan ithal edilen ürünleri halkın satın alabilmesi nerdeyse imkansız. O yüzden ülkede lüks neredeyse hiç yok. 

 

 1. Ülkede ilk alışveriş merkezi 2017 yılında açıldı. Ancak halkın buradan alışveriş yapma imkanı neredeyse hiç yok. Örneğin 1000 dolara satılan bir telefonu satın almak isteyen bir Küba vatandaşı alamıyor. Dolayısıyla Alışveriş merkezi halk için değil, turistler için açılmış.

 

 1.  Ülkede internet erişimide lüks ayrıcalıklardan biri. Ülkenin sadece yüzde beşi internete erişebiliyor. Turistlere hizmet veren otel ve restorantlar dışında internet erişimi yok denecek kadar az. Olan yerlerde ise saati 8 dolar.

 

 İnsanların maaşlarının neredeyse yarısı.

 

 1. Küba halkı yaşadıkları bu yokluğa alışarak ayak uydurmuş. Bu şartlarda eğlenerek mutlu olmayı öğrenmişler. Bir kesim yokluk içindeyken, başka bir kesim zenginlik ve lüks hayat yaşamadığı için sorunda çıkmıyor. İşte Küba bu yüzden gelişip daha iyi imkanlara sahip olmak için kapitalist sisteme geçiş yapmayı düşünsede… Serbest piyasanın eşitliği bozacağı bilindiği için buna cesaret edemiyor. 

 

 1. Geçtiğimiz Temmuz ayında Küba parlamentosunda Anayasada bulunan… ‘Komünist toplum yaratma hedefi’ ifadesinin Anayasadan çıkarılması tartışılmaya başlandı.

 

 1.  Ayrıca yeni Anayasa teklifine göre Küba’da artık bazı özel sektör yatırımlarına izin verilmeye başlanacak. Sadece bu izin bile, yani özel sektörün ülkeye girmesi sosyal eşitliği imkansız hale getirmeye yetiyor. Kübanın gelecekte hangi yolu benimseyeceğini zaman gösterecek. 

 

 1. Az önce anlattığımız tüm bu şartlar birleşince Küba sokaklarında arabadan çok insan… Koşuşturmadan çok sakinlik, yenilikten çok eskiler… Bağırışlardan çok gülüşmeler… Bol ışıklı vitrinlerden çok asılmış rengarenk çamaşırlar… Ticaretten çok muhabbet görülüyor. Korna sesinden çok müzik sesleri duyuluyor. Küba gerçek bir klasik otomobil cennetidir. 

 

 1. Ülkenin sokaklarında gezerken bu eski arabalar sayesinde kendinizi geçmişe yolculuk etmiş gibi hissedebilirsiniz. Ülke halkı çok misafirperver ve sıcak kanlıdır. Ülkeye giden turistler tahmin edemeyecekleri kadar iyi karşılanırlar. Özellikle Havana sokakları rengarenk eski evlere ev sahipliği yapıyor. Şehirlerin bu mimari dokusu Türkiye’nin 70’li yıllardaki özlenen samimi dönemlerini hatırlatıyor. 

 

 1. Ülkede eğitim ve sağlık hizmetleri tamamen ücretsiz. Ve Küba bu iki alanda da çok gelişmiş. Okuma yazma oranı yüzde 98.8. Herkesin eğitim masraflarını tamamen devlet karşılıyor. Eğitim kalitesi olarak ise Dünya’da 16. sıradalar. Aynı listede Amerika 25. sırada. 

 

 1. Sağlık konusunda ise, kişi başına düşen doktor sayısı bakımından Amerika kıtasında birinci sıradalar. Ülkede her 220 kişiye 1 doktor düşüyor. Ayrıca kanser tedavisinde çok ileri seviyedeler. Türkiye’den çok sayıda hasta kanser tedavisi görmek için Küba’ya gitmektedir. 

 

 1. Küba parlamentosunun yüzde 43’ünü kadın milletvekilleri oluşturuyor. Yani ülkenin yönetiminde kadınlar büyük söz sahibi. 

 

 1. Ülkede evsiz hiç kimse yok. Devlet tüm Küba vatandaşlarının barınma ihtiyacını karşılıyor. 

 

 1. Küba ekonomisinde şuanda rekabet olmadığı için Küba’da reklam da yoktur. Küba sokaklarında dolaşırken hiç bir reklam tabelası göremezsiniz. Tüm bu farklılıkları sebebiyle Küba, UNESCO’nun açıkladığı verilere göre… Dünya’da en çok görülmek istenen ülke konumunda. 

 

 1. Küba en kaliteli puro üretiminin yapıldığı ülke. Amerika’nın o dönem başkanı olan Keneddy, başka bir yerde bu kalitede puro bulamayacağı için… Küba’ya ekonomik ambargo kararı almadan önce 1200 adet puro satın almış. 

 

Küba Purosu[3]

Kuba Purosu

 1. Devrimci bir ruh ile yaşayan bu ülkede devrimci liderlere büyük saygı duyuluyor. Bu yüzden Havana’da bulunan bir parkta Atatürk büstü var. Ülkede Atatürk çok seviliyor. Tüm bunların özeti olarak, 

 

 1. Küba’da herkesin fakirlikte eşit olduğu ve bu şekilde yaşayıp mutlu olmayı öğrendiği bir ülke olduğunu söyleyebiliriz. Belki de yakında ekonomik olarak büyüyebilmek için özel sermaye ülkeye girebilir. Ancak fakirliğe rağmen mutlu olan bir ülke de birileri zenginleşmeye başlarsa neler yaşanacağını kestirmek çok zor.

 

Küba sosyalizmden ödün vermeden bu yol ayrımında ne yapacağını düşünüyor. Neler olacağını bize zaman gösterecek. 

 • Yüksel
  11 ay önce

  Küba hakkında farklı bilgiler : Kanadalı yaşlı turist amcaların fuhuş amacıyla istila ettiği güzel bir ülke. Su tesisatı sorunu, elektrik kesintisi sorunu, kanalizasyon yetersizliği gibi problemler var. gidenlerin %90 ı gıda zehirlenmesi yaşaması bu yüzden oluyor. şu an en büyük geliri Turizm, turistler yolunacak kaz olarak görüldüğünden onlar için farklı paralar var. CUP -CUK farkı.. Sadece Havana da kalmayacaksanız ülkenin farklı şehirlerine gidecekseniz evet gidin. ancak kübada Sosyalist filan yok, puro fabrikasında çalışan işçiler çaldıkları puroları sokak aralarında satıyorlar. Fakir yok, açlık çeken yok. Romantizm için değil, arkadaşlar ile eğlenmeye gidilebilir bir yer haline geldi.

  yorum beğen