Faks Göndermeden Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

115 Okunma — 21 Nisan 2021 10:54
Devletsel 31

İçindekiler;

Faks Göndermeden Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda yürürlüğe giren ve vatandaşların abonelik işlemlerini kolaylaştıran bir karar çıktı. Bu karar, abonelik iptali işlemlerinde faks zorunluluğunun kaldırılmasıdır. Artık faks göndermeden, yazılı bir metin sunmadan kolaylıkla internet üzerinden aboneliklerinizi iptal edebilirsiniz. Bu sayede vakit kaybetmenize gerek kalmadan, firma bayilerinin önünde uzun kuyruklar oluşturmadan, gününüzün yarısını evrak işleriyle harcamadan kolaylıkla ve birkaç dakika içerisinde abonelik fesih başvurunuzu gerçekleştirebileceksiniz. Faks göndermeden abonelik iptalini gerçekleştirmek için E-devlet sisteminden yararlanacaksınız. Bu işlemi gerçekleştirmek için e-devlet üyeliğiniz olması gerekmektedir. E- devlet sistemine üye değilseniz en yakın PTT kurumuna gidip 2 Türk Lirası ücret ödeyerek üyeliğinizi aktifleştirebilirsiniz. Fakat üyelik sahibiyseniz ve şifrenizi hatırlayamıyorsanız, bu konuda da PTT kurumuna başvurup, 4 Türk Lirası vererek yeni bir şifre alabilirsiniz.

Faks Göndermeden Abonelik İptal Etme İşlemleri Nelerdir?

Devletsel 1 29

Web tarayıcınıza E- devlet yazıp aratın. Karşınıza çıkan  “www.turkıye.gov.tr. “ linkli siteye tıklayıp açılan sayfaya T.C. kimlik numaranız ve kullanıcı şifrenizi girerek giriş yapın. Eğer kimlik doğrulaması yapmamışsanız, kimlik doğrulamanız için bir uyarı yazısı ekranlara gelecektir. Alt sağ köşede bulunan “şimdi doğrula” kısmına tıklayarak kimliğinizi doğrulayın. Çünkü abonelik iptal işlemlerinizde kimlik doğrulamadan başvuru yapamıyorsunuz. Kimlik doğrulama aşamasını da geçtikten sonra e- devlet sayfasında bulunan arama çubuğuna “abonelik fesih başvurusu” yazarak, aratın. Ekrana birçok firma ismi ve abonelik çeşitleri gelecektir.

Hangi aboneliğinizi iptal etmek istiyorsanız ona tıklayıp başvuru formunu eksiksiz bir biçimde doldurun. Ardından “gönder” yazısına tıklayarak, başvurunuzun firmaya iletilmesini sağlayın. Başvurunuzu yaptıktan sonra “abonelik sorgulama” sayfasına tıklayarak o ekranda başvurunuzun görünüp / görünmediğini kontrol edin. Eğer başvurunuz görünmüyorsa, başvuru sırasında bir hata yapmış olabilirsiniz. Bu nedenle sağ üstte bulunan “yeni başvuru oluştur” butonuna tıklayarak en baştan bir başvuru oluşturun.

Faks Göndermeden Abonelik İptalinin Kolaylıkları Nelerdir?

Devletsel 2 20

Abonelik iptali başvurularında faks gönderimin kaldırılmasıyla artık abonelik iptal başvurularını yapmak çok kolay bir hale geldi. Bu kararın sağladığı en büyük kolaylık ise istediğiniz saatte ve hafta sonları da abonelik iptal başvurusunda bulunabiliyorsunuz. İnternet üzerinden dilediğiniz saatte yapmış olduğunuz başvurularınız 24 saat içerisinde ilgili firmaya iletilecek ve abonelik iptali süreciniz başlatılacaktır. Siz de bu süreç içerisinde hiç yorulmadan birkaç işlemle bu işi tamamlamış olursunuz.

Faks Göndermeden Hangi Abonelikler İptal Edilebilir?

Elektronik ortam üzerinden yani e- devlet sistemiyle yapacağınız abonelik iptal başvurularınız tüm firma ve hizmetleri içermektedir. Özellikle doğalgaz, su, elektrik ve internet firmalarını içermesi ise bu işlemleri oldukça kolaylaştırmaktadır. Tüm bu aboneliklere ek olarak Vodafone, Türk Telekom, Turkcell gibi telefon hatlarınızın da abonelik sorgulamalarını ya da abonelik iptallerinin başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz.

İnternetten Yapılan Başvurulara Ücret Ödeniyor Mu?

Abonelik iptal başvurularının internet ortamında yapılabiliyor olmasıyla tüm abonelerin aklına bu soru geliyor. E- devlet üzerinden yaptığınız işlemlerin hiçbirine para ödemediğiniz gibi bu konuda da bu hizmetten ücretsiz bir şekilde yararlanabilirsiniz. Bu hizmetten herkes yararlanabilir. Sadece e- devlet üzerinde üyeliğinizin olması gerekir ve aboneliğin sizin üzerinize olması gerekmektedir. Onun haricinde bir şart aranmamakta ve bir ücret talep edilmemektedir. Para işlemlerinizin veya cayma bedeli gibi cezalarının ödemesi birebir firma ile ilgilidir. Bu konuda ilgili firmayı arayıp daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Cayma bedeli taahhüdünüz devam ediyor ise ödenir. Ücretleri firmalara göre değişkenlik gösterse de tüm firmalar bu bedeli başvuru sonrası gelecek olan faturaya yansıtarak talep etmektedir.

Sıradaki içerik:

Faks Göndermeden Abonelik İptali Nasıl Yapılır?