sv

GBT Sorgulama Nasıl Yapılır?

403 Okunma — 17 Temmuz 2020 22:50
Bilişim çağından dolayı artık bütün işlemler ve hizmetler mobil ağ ve internet üzerinden gerçekleşmektedir. Bu yönde kişiler haklarında açılan dava var mı yok mu gibi birçok işlemi gerçekleştirebilmektedirler. Bu yazımızda e-devlet üzerinden GBT sorgulama nedir? GBT sorgulama nasıl yapılır, gibi GBT ile ilgili her şey hakkında bilgi vermeye çalışacağız.
Devletsel 6

GBT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bilişim çağından dolayı artık bütün işlemler ve hizmetler mobil ağ ve internet üzerinden gerçekleşmektedir. Bu yönde kişiler haklarında açılan dava var mı yok mu gibi birçok işlemi gerçekleştirebilmektedirler. Bu yazımızda e-devlet üzerinden GBT sorgulama nedir? GBT sorgulama nasıl yapılır, gibi GBT ile ilgili her şey hakkında sizlere bilgi vereceğiz

GBT Nedir? GBT Sorgulama Nasıl Yapılır?

GBT, “Genel Bilgi Toplama” kelime grubunun kısaltılmış halidir. GBT sorgulama sistemi, İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmaktadır.  Bu sistem tamamen Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na bağlı olarak işlemektedir. Aynı zamanda anayasada geçen kanunlar vasıtasıyla bilgi aldığı için yasal bir uygulamadır. Devlet memuru olsun ya da olmasın, herhangi bir kişi mahkeme kararı olmadan asla birinin ya da kendisinin sistem üzerinden GBT sorgulamasını yapamaz. Ayrıca bu sistem de yer alan bilgiler ile de oynayamamaktadırlar.

GBT Sorgulama Nasıl Yapılır?

GBT sorgulaması sırasında askerlik görevini yerine getirirken bile işlenen suçlar yer alabilmektedir. Hemen hemen herkesin başına bu GBT sorgulaması olayı gelmiştir. Yolda giderken ya da araba kullanırken bir anda bir polisin sizi durdurup, sizden T.C. kimlik numaranızı isteyerek, hakkınızda ki her şeyi önündeki elektronik alet ya da telefondan görebilmektedir. Bu zamana kadar ne suçlar işlediğinizi ya da yediğiniz cezalar GBT sorgulama ekranında gözükmektedir. GBT sorgulamasında adli makamlarca şimdiye kadar olan bütün bilgileriniz e-devlet uygulaması ile sizlerin önüne gelmektedir. Bunun için ise, öncelikle bir PTT şubesine gidip, oradan e-devlet şifresi almış olmanız gerekmektedir. Bu şifre ile beraber e-devlet sistemine girip buradan GBT’nizi sorgulayabilmektesiniz.

Bu işlemi yapmak için e-devlet üzerinden giriş yapmanız gerekmektedir. Başka siteler üzerinden yönlendirme ile giriş yapmayı denediğiniz takdirde bilgilerinizin çalınma riski oluşmaktadır. Bundan dolayı GBT sorgulaması yapmak için resmi e-devlet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Bilgisayar ve laptoplar için websitesi üzerinden giriş yapabileceğiniz gibi, e-devletin mobil uygulaması ile birlikte telefon ile de çok rahat bir şekilde GBT sorgulaması yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden GBT sorgulaması yapmak için karşınıza çıkan alana kimlik bilgilerinizi ve şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra çok rahat bir şekilde GBT sorgulaması yapabilirsiniz.

GBT Sorgulama Nasıl Yapılır?

GBT Sorgulama Nasıl Yapılır?

GBT, normal yaşantımızın pek çok yerinde bizlerin karşısına çıkmaktadır. Özellikle de özel ya da kamu kurumlarında işe başlamak için, işverenler tarafından bu belge istenmektedir. Bunun sebebi ise, kişinin daha önceki yaşantısında suç işleyip işlemediği ya da önemli bir ceza alıp almadığı hakkında bilgi sahibi olmak istemesinden dolayıdır. Bu belge için adliyeye gitmek gerekmektedir. Ama adliyelerin kalabalık olması ve fazla derecede sıra beklenmesinden dolayı, bu belgeyi 5 dakika gibi bir süre içinde e-devlet üzerinden çıkarabilmekteyiz. Adliyeye gitmeye gerek kalmadan internet üzerinden GBT sorgulaması yapıp, bu belgeyi çıkarabilmekteyiz. Bu sayede adliyelerdeki yoğunluklar azalmaktadır ve ayrıca boşa gidecek olan zamanında önüne geçilmiş olmaktadır.

GBT Sorgulaması Yapmanın Kuralları

·        24 saatlik bir süre içerisinde yalnızca 4 adet belge çıkarabilmektesiniz.

·        Belgenin neden verileceğine dair bulunan alanını çok dikkatli doldurmanız gerekmektedir. Çünkü belgeyi vereceğiniz yerin adını yanlış yazdığınız takdirde hakkınız yanacaktır.

·        Oluşturmuş olduğunuz belge ile ilgili herhangi bir kuşkunuz varsa, ilk olarak en yakın adli kuruluşa gitmeniz gerekmektedir. Eğer burada da sorununuz çözülmez ise Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekmektedir.

GBT Neleri İçermektedir?

GBT sorgulama işlemini yaptıktan sonra adli makamlar tarafından sizinle ilgili verilmiş olan bütün kararlar görülmektedir. Genellik olarak başımıza gelen bir olaydan sonra ya da yolda herhangi bir polisin sizi durdurması ile bu GBT sorgulaması da yapılmaktadır.

Sıradaki içerik:

GBT Sorgulama Nasıl Yapılır?