sv

Gelir Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

125 Okunma — 26 Ocak 2021 07:21
gelir testi edevlet 1200x800 1

Gelir Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Gelir testi ile ilgili olarak pek çok kişinin merak ettiği birtakım sorular var. Bu testin yapılma amacı genellikle GSS primleriyle ilgili borçlar oluyor ve kişilerin bu süreçte ön plana çıkardığı bazı durumları ön plana çıkarması, bu testlerle ilgili devlet desteği anlamına geliyor. Şayet gelir testinde karşınıza çıkan manzara sizin için belirli bir seviyenin altında ise o zaman devlet desteği alıyorsunuz ve borcunuz siliniyor. Peki ama bu süreç nasıl işleyecektir? Gelin hep birlikte göz atalım.

Gelir testi nedir?

gelir testi nasil yapilir gelir testi nedir 12803562 2287 o

Gelir testi kişinin gelir durumunun devlet tarafından test edilmesine denir. Bu süreç içerisinde asgari ücretin 3/1 oranında bir kazanç durumunuz var ise primlerinizi devlet karşılar ve bu sayede sağlık hizmetinden de yararlanabiliyorsunuz. Bu yüzden herkesin isteklerine ve güncel beklentisine dair de bir cevap vermiş oluyorsunuz. Gelir testi nasıl yapılır sorusunun cevapları arasında da bu konular var. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hizmet kapsamında olan bir test olduğu için bizzat kurumlar tarafından yapılmaktadır. Oturduğunuz yere bağlı olan Kaymakamlık bünyesince rahatlıkla test yaptırabilirsiniz. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuruda bulunuyorsunuz ve size bir form veriliyor. Bu form içerisinde sizinle ilgili doldurulması gereken epey bilgi var.

gelir testi edevlet 1200x800 1

Hane içerisinde yaşayan kişilerin de imza atacağı ve o kişilerin de dolduracağı bir test olan gelir testi, form doldurulup teslim edildikten sonra başlıyor. Bu sayede hane halkının geliri tespit ediliyor ve bireylerin gelirleri hakkında detaylı bir çalışma yapılarak;

  • ailenin aylık gelirleri,
  • aile için kendi evi ya da kira ödemeden oturma durumları gibi evin rayiç bedelinin 240’da biri
  • Aile ile ilgili mülk ve benzeri konuları
  • Binek araç var mı yokmu gibi soruların cevapları
  • Giyim, gıda yiyecek konuları hakkında detaylı bilgi
  • Ve diğer pek çok harcamaya bu test ile birlikte rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

5abb604918c7730e4462de2d

Bu yüzden gelir testiyle birlikte bu bilgiler bizzat vakıflar tarafından toplanıyor ve devlete ibraz ediliyor. Sonrasında yapılan incelemeler sonucunda birey başına düşen gelir hesaplanıyor ve asgari ücretin 3/1 inden az olması durumunda Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınıyorsunuz. Bu sayede kişiler prim ödemiyor ve bu kişilerin primlerini devlet ödüyor.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde Gelir Testi Nedir? Nasıl Yapılır? konusunu ele aldık bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan  ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Çalışmayana kredi veren bankalar listesine burdan ulaşabilirsiniz

Sıradaki içerik:

Gelir Testi Nedir? Nasıl Yapılır?