sv

Gelir Testi Sonucu Nasıl Öğrenilir E Devlet

154 Okunma — 06 Şubat 2021 14:04

Gelir Testi Sonucu Nasıl Öğrenilir E Devlet

Gelir testiyle ilgili olarak son dönemlerde insanların aradığı şeyler var. Bu yazımızda gelir testi sonucu sorgulama konusunda bilgiler vereceğiz. Herhangi bir sigortaya bağlı olmayan kişiler için uygulanan GSS yapısıyla ilgili olarak her ay ödenen miktardaki bazı ücretler var. Bu ücretleri herkes ödeyerek sistemden faydalanıyor ve sağlık konusundaki eksiklerini karşılıyor.

Genel Sağlık Sigortası konusuyla ilgili olarak yatırılacak olan paralarda miktarı belirlemek için de test yapılıyor. Peki ama gelir testi nasıl belirlenir? Bu konuda bir sorgulama yapacak olursak ne yapmak gerekir? Cevabını detaylı olarak inceleyelim.

Bu test ile GSS primleri belirleniyor ve bu sayede primin ne kadar ve kim tarafından ödeneceği konusu ön plana çıkıyor. Test ile hanede kişi başına düşen aylık miktara göre bir orantı belirleniyor. Bu sayede primler de buna göre ödenmiş oluyor.

Kimler GSS primi ödemiyor?

Bu sorunun cevabını gelir testi belirliyor. Gelir testiyle ilgili neticelerde kişi başı gelirin asgari ücretin 3te biri olması durumu kişileri kategori dışı bırakıyor. Bu yüzden GSS üzerinden ücretsiz test yapmanız gerekiyor. Bunu da aile yardım ve danışma kurumları üzerinden yapabiliyorsunuz. Aynı çatı altında yaşayan aile bireylerin ortak gelirlerinin toplamı kişi sayısına bölünüyor ve buna göre bir çalışma ön plana çıkarılıyor. Gelir testi işleminden hemen sonra sigorta kurumuna giderek kayıt yaptırıyorsunuz ve sistemden faydalanıyorsunuz.

Gelir testiyle ilgili olarak ikametgahınızın bulunduğu kaymakamlığa gitmeniz gerekiyor ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ulaşmanız gerekiyor. Burada size bir form veriliyor. Bu formu eksiksiz doldurarak taahhütte bulunuyorsunuz. Gelir durumunuza göre form değerlendiriliyor ve sonrasında ödenecek primler belirleniyor. Bu işlem sonrasında da Sosyal Güvenlik Kurumuna ödeme yapıyorsunuz.

Gelir testi sonucuma nasıl ulaşabilirim?

Gelir-testi-nasıl-yapılır

Bu sorunun aslında cevabı basit. Online olarak sonuca bakmak istiyorsanız e devlet üzerinden sonuçla ilgili detaylı olarak bilgi alabilirsiniz. E devlet şifrenizle birlikte giriş yaparak arama bölümüne gidin ve oraya gelir testi yazın. Sonrasında karşınıza çıkacak olan sayfa üzerinden Aile, Çalışma ve Sosyal hizmetler Bakanlığı Gelir Testi sonuç sorgulama ekranı çıkacaktır.

Burayı tıklayarak çıkan ekrandan test sonucunuza göz atabilirsiniz. Bu konuyla ilgili olarak çalışan bakanlıklar, insanların bu süreçlerde ön plana çıkardığı bütün yenilikleri ve beklentileri ön plana çıkarmaktadır. Daha rahat, daha etkili ve hızlı bir hizmet almak adına güncel bilgileri site üzerinden görebilirsiniz.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizdeGelir Testi Sonucu Nasıl Öğrenilir E Devlet konusunu ele aldık bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

Gelir Testi Sonucu Nasıl Öğrenilir E Devlet