sv

GTB E-İhale

53 Okunma — 27 Nisan 2021 09:09
Devletsel 1 35

GTB E-İhale

Hemen hemen herkes gümrük mallarını ve gümrük mallarının ne kadar ucuz olduğunu duymuştur. Bu ucuzluğun sebebi aslında tasfiye haline gelen eşyaların depolardan alınması yani depo temizliğinin yapılmasıdır. Ürünlerde herhangi bir hasar vb. olduğundan değil, aksine depolama süresi dolan ve üzerinde işlem yapılmayan ürünlerin elden çıkarılmasıdır. Gümrük idareleri hiçbir kar amacı gütmez. Bu yüzden fiyatlar normal fiyatların altındadır. T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca elektronik ihale süreci yani online satın alma yöntemi artık yürürlüktedir. GTB E-İhale sayesinde ihaleye katılabilir ve ihaleyi kazandıktan sonra satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E ihale gümrük

İhale halk arasında da sıkça bilinen, uzun zaman alabilen bir satın alma yöntemidir. Gümrük eşyaları ise depolarda anlaşma süresinden daha fazla kalan ve artık satışı yapılan ürünlere verilen addır. Gümrük eşyalarının normal değerlerinden daha ucuz olmasının sebebi ise hızlı bir şekilde depoları boşaltmak ve yerine gelecek yeni eşyalar için yer açmaktır. Bu satın alma işlemi ise teknolojiyle birlikte daha kısa sürede halledilir hale geldi. Nasıl mı? E ihale gümrük sayesinde bütün ihalelere dijital bir şekilde katılım sağlayabilir ve kazanabilirsiniz. T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bu sayede satın almak isteyenler için alternatif bir yol sunmuştur.

Ticaret bakanlığı e ihale

Gümrük malları piyasadan ucuz fiyatlarıyla herkesin ilgisini oldukça çekmektedir. Gümrükten cep telefonu, aksesuar, kıyafet vb. gibi birçok ürünü satın almak mümkün. Eskiden çok uzun sürede gerçekleştirilen bu satın alma işlemi artık çok kolay! Ticaret bakanlığı e ihale sistemine geçiş yaptığını duyurdu. Peki, nedir e ihale? Satın alma işlemi olan ihalenin elektronik ortamda basit ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayan sistemdir. Gelişen ve değişen dünyada gümrük mallarını satın almak bile sanıldığından daha kolay bir şekilde gerçekleşiyor. Gümrük mallarının daha ucuz olmasının sebebi ise depoların dolması. Belirli bir süre işlem görmeyen, takip edilmeyen mallar gümrük idarecileri tarafından depolardan boşaltılıyor. Bu boşaltmanın sebebi ise gelecek yeni mallar. Daha kısa sürede, daha fazla mal satmak için fiyatlar oldukça indirimli oluyor.

tasiş e ihale

Herkesin ilgisini çeken ucuz fiyatlı gümrük malları, son dönemlerde ilgi odağı. Birçok eşyayı gümrükten temin edebileceğiniz gibi, istediğiniz arabayı da gümrükten çok ucuz bir fiyata temin edebilmeniz mümkün. İhale bir satın alma işlemiydi. Ancak zahmetli ve uzun süre alan bir işlem olduğundan dolayı tasiş e ihale sistemini getirdi. Bu sistem sayesinde gümrük malları için ihaleye katılabilir ve kısa sürede sonucunuza ulaşabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes e ihale işlemini gerçekleştirebilir. Kişi isterse teklif verebilir, ürünü yerinde görebilir. İhaleye çıkış bedelinin %10 teminatını bankaya yatırarak ihalelere katılabilirsiniz. Kazandığınız ihalenin bedelini de dijital ortamda yatırabilir ve daha sonrasında eşya ya da arabanızı bulunduğu yerden hızlı bir şekilde teslim alabilirsiniz.

Gümrük araç ihale

Gümrük malları genelde piyasadan daha ucuza sahip olabileceğiniz her çeşit ürün vardır. Hatta artık çoğu kişi arabasını gümrükten temin etmektedir. Peki, bu araçlar bozuk mudur? Neden bu kadar ucuza satılmaktadır? Araçlar ya da eşyalar bozuk değildir. Bekleme süresini aşan ürünler ya da araçların bir an önce depodan çıkarılması için daha ucuza satışı yapılmaktadır. Burada amaç, yeni gelecek olan ürünler için depo temizliğidir. Kimler ihale başvurusunda bulunabilir? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve 18 yaşını doldurmuş olan tüm bireyler başvuruda bulunabilir. Gümrük araç ihale %10 teminat talep etmektedir. Bu teminat doğrultusunda ihale süreciniz başlar. Eğer verdiğiniz teklif en yüksek ilk iki teklif içerisinde değilse, yatırdığınız teminat tutarı hesabınıza kısa sürede iade edilir.

Gümrük ve ticaret bakanlığı ihale

İhale bir satın alma işlemidir. Ancak günümüzde ihale daha kolay olması ve daha az zaman alması açısından e ihale şeklinde sağlanmaktadır. Bunun amacı ihale sürelerini minimuma çekmektir. Gümrük sisteminde de e ihaleye geçiş yapılmıştır. Gümrük ve ticaret bakanlığı ihale elektronik ortama taşıdıktan sonra işlemler daha kısa sürede gerçekleşmiştir. Depoda uzun süredir duran fazla malların ucuza satılması gümrük idarecileri tarafından sağlanır. İdareciler, gelecek olan yeni ürünler için depoların bir kısmını boş tutmak zorundadır. Bu yüzden gümrük malları normal piyasanın oldukça altındadır.

Sizler için yazımızı detaylıca açıkladık. Daha fazla bilgiye ulaşabilmek adına aşağıdaki linke tıklamanız yeterlidir.

https://www.turkiye.gov.tr/gtb-e-ihale

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

GTB E-İhale