sv

Güçlü İlişki Nasıl Kurulur? Kişisel Gelişim

184 Okunma — 19 Ağustos 2020 13:56
guclu iliski3

Güçlü İlişki Nasıl Kurulur? Kişisel Gelişim

Bu makalenin konusu güçlü irade  ama size daha önce sitemizde yaptığımız marshmallow deneyini yok işte meditasyon falan filan değil. Direkt çat çat 7 teknik öğreteceğiz.

 

1 No’lu teknik Tarihten gelecek, gemileri yakma tekniği şimdi bütün bu anlatacaklarımın hepsini aslında size dürüstçe söyleyeyim, İtalya’da ki eğitimden bundan 9 yıl önce çaldım. Ben gittim para verdim Euro’larca  siz para vermeyin diye anlatıyorum 15 günlük bi kampa sokuyorlar, bazı eğitimler veriyorlar. Bu söyleyeceğim her şeyi kırmızı çoraplar tekniği dahil en sonuncusu 15 günlük kampta uyguluyorsunuz.

guclu iliski2

1 No’lu teknik, Gemileri yakmak, Gemileri yakmak için kimisi 711 yılında Tarık Bin Ziyad’ın yaptığını söylüyor, wikipediaya baktığımız zaman İngilizce kaynaklarda da böyle. Kimisi ise 1519 yılında Hernán Cortés’in yaptığını söylüyor.

Ama, Tarık Bin Ziyad’ın kaynaklarda ismi daha çok geçiyor Jül Sezar’a falan da gidiyor da, ben Tarık Bin Ziyad’la olan Gemileri Yakma örneğini size anlatayım. Biliyorsunuz Emeviler, Dünya Tarihinde anlatmıştım Afrika kıtası üzerinde yürüye yürüye Cebeli Tarık üzerinden gemilerle Avrupa kıtasına geçiyorlar İspanya tarafına ve Emeviler uzunca  bir süre (ki gittim Cordoba kilisesi ”Kurtuba” cami deniliyor. Ben Kurtuba cami diyorum.)

Gezdim muazzam büyük bir alan İslam’ın İspanya’da ki eserlerini görüyorsunuz ama Tarık Bin Ziyad İspanya kıyılarına ayağı basıyor, Ordunun çok büyük kısmını tepelere çıkarıyor Sonra küçük bir bölük bırakıyor gemilerin başında diyor ki ”Biz tepeye çıkınca gemileri yakın.” Gemileri yakıyorlar tabii ki Tarık Bin Ziyad muazzam büyük bir isim Tarihte size anlattım. Gemiler yanmaya başlayınca ordu diyor ki “Paşam hocam gemiler gitti biz nasıl döneceğiz.

” Tarık Bin Ziyad Tarihe geçecek lafını söylüyor, diyor ki “Gördüğünüz gibi artık geriye dönüş yok, gemileri yaktık.” Gemileri yakma lafı buradan geliyor. “Ya bu saatten sonra, İspanya ordusunu yenersiniz buraya yerleşiriz ya da ölürüz karar sizin.” Dolayısıyla 1. yöntem Gemileri yakmak Eğer ki, bir şeyi yapacaksanız eskisini bitireceksiniz, çelik gibi irade. Gemiler yakmayı, iradenizi güçlendirmeyi 1 No’lu yöntem bu.

 

 Şimdi gelin görelim bakalım diğer 6 teknik neymiş.

 

“point of no return” yani artık geri dönüş yok. Geri dönüşteki baba olay sizin iradenizi güçlendirmek için bir şeye karar verip onu belli bir süre uygulamanız. Bizim gittiğimiz kampta 20 kişilik bir kamptı yanılmıyorsam 15 gün boyunca bize garip garip şeyler yaptırdılar. Bu Tarık Bin Ziyad’ın hikayesini anlatmışlar. Böyle anlatınca da insan bir gurur duyuyor.

 

2 No’lu uygulama şuydu, Ters El Kullanma Çok saçma yani diyor ki “işte hangi elinizi kullanıyorsunuz” sağ elle yazıyorum ben efenim sağ elle kaşık kullanıyorum falan filan. Tamam diyor 15 gün boyunca sol elle çalışacaksınız. O kadar saçma o kadar imkansız geliyor ki sağ elinize eldiven gibi bir şey takıyor.

Bütün parmaklarınızın içine geçtiği bunu da kullanabilirsiniz diyor, kışın hani şey vardır ya fırın eldiveni böyle parmakların olmadığı onun gibi bir şey geçiriyor. Bir süre sonra alışıyorsunuz tabi 2. – 3. günden sonra çıkartıyorsunuz ama kavrayacağınız şeyler de işte yazı yazma  gibi şeylerde onunla yazı yazamıyorsunuz ve size öyle etkinlikler düzenliyor ki, mecburen işte legolarla oynayacaksınız. Legodan kule yaptırıyorlar orada sabırlı bir şekilde  15 gün teknoloji detoksu var birazdan anlatacağım. Lego parçalarını şimdi (böyle) fırın eldiveniyle tutamıyorsunuz.

Mecburen sol elle çalışıyorsunuz ve beyin normalde bütün yaşantınız boyunca sağ eli kullanıyorsanız sağ elle beyin arasında otomatik kas sistemi oluşuyor. Dolayısıyla sağ eliniz otomatikman o işi yapıyor ama sol elle yazı yazmaya kalktığınız zaman, beyin farkındalık  penceresini açıyor diyor ki “ya zor bir şey yapıyorsun, b harfini a harfini haluk yazmayı kolayca yapamayacağız zamanın farkına varalım diyor.”

İşte kameranın o penceresi iyice açılıyor ve hayatı daha çok görmeye başlıyorsunuz. Emin olun, araba sürerken de eğer ki sağ elle araba kullanıyorsanız sol elle kullanmaya başlarsanız trafikte daha dikkatli oluyorsunuz Alışkanlıklarınızı değiştirmek sizi daha farkında hale getiriyor.Bu da 2. teknikti o kampta öğrendiğimiz

 

  1. teknik ben para ödedim siz ödemeyin.

    Harcamaların kaydını tutmak kampta biz tabii ki para ödedik girdik ama kampın girişinde size, sallıyorum şu an da inanın hatırlamıyorum monopoly parası gibi bir para, monopoly oyununu oynarsanız işte orada kağıt paralar vardır ondan 1000 tane veriyor işte 10’luk 5’lik falan ve diyor ki kampın sonuna kadar yemeniz içmeniz bu paralara bağlı bulamazsanız yok. İlk başta “he he tabi diyorsunuz” sonuçta “o kadar para verdik geldik ya deli misin sallıyorum şimdinin parasıyla 400 € falan para vermişiz irade güçlenecek diye.

    Çünkü eğitimcinin eğitimi bunlar, aslında siz de eğitilip başkalarına kurs verebiliyorsunuz danışmanlık yapabiliyorsunuz. Ya kampın içerisinde ikinci gün de parasını bitiren mi dersin işte öyle tipler vardı. Bir beyefendi vardı yanılmıyorsam Norveçli ya da İsveçliydi O kendi dilinde söylüyor biz onu Türkçe özür dilerim ama alay ediyorduk işte şekerim gibi bir şey söylüyordu şekerim işte şunu isterim bunu isterim adam ikinci gün parayı bitirdi.

    Adam benden de balina dolayısıyla aç kaldı işte iradeyi güçlendirmek için harcamalarınızın kaydını tutmak, kendinize sanal bir limit koyacaksınız.

    1000 lira abi ben bu ayı 1000 lirayla geçiririm çoğu öğrenci otomatikman yapıyor zaten bunu. Çoğu Türk halkı bunu otomatik yapıyor ama asıl mesele harcadığınız paranın kaydını tutmak. 15 gün uygulayacaksınız ve 15 günün sonunda diyeceksiniz ki “he ben bunu buraya harcamışım çok gereksizdi.” Harcamaların kaydını tutmak ve limitli olmak işte bu da iradenizi güçlendirir.

 

4 inanılmaz mantıklı bir yöntem, anahtarlık etiketleri var. Bunlar anahtarlıklara takılan etiketlikler. Özellikle emlakçılar kullanır. Bu renkli etiketlerin hepsini kullanacaksınız. Sorumluluk bilekliği diyorlardı bize ilk gün orada bir affedersiniz bilezik geçirdiler. Sırf zincirden oluşan ve her yerinde küçük kancalar olan bu anahtarlık bileklerini yapacağınız her işte oraya takıyorsunuz.

Ve size gün içerisinde hafta içerisinde bir sürü görev veriyor. Bugün legolarla oynayacaksın, bugün beş kişiyle tanışacaksın bugün bunu yapacaksın, bugün şunu yiyeceksin işte soruyor “ne yemiyorsunuz?”, kapuska yemiyorum “kapuska yiyeceksin.” sallıyorum. Sizde bunu ödevleriniz için yapmayı ertelediğiniz işler için, hepsi için kullanabilirsiniz.

Ama her rengin bir anlamı var mesela siyah, yapmaktan keyif almadıkların, kırmızılar işte kısaca yapabileceğin evdeki tamir işleri maviler, ders çalışma. Her etiketi daha işi yapmaya planladığında günün başında koluna takıyorsun. Bu senin kolunda şıngır şıngır bütün gün geziyor.

Ya bir an önce çıkıp gitsinler diye kolun boş kalsın diye hepsini yapıyorsun. Bu da iradeyi çelik hale getiriyor çünkü kendinden sorumlusun Tabi bunu fantazi yapanlar oldu. Hocam ayağıma bağlasam olur mu diyenler onu da yapmıştı ayağında şıngırdıyor. Lakin bir şekilde sana o tasmayı takacağız. Takacağız ki, sorumluluğun gözünün önünde olsun çelik gibi iradeniz olur bunu 15 gün yapın hiçbir şeyi unutmuyorsunuz bu da 4. yöntem.

guclu iliski3

Geldik 5’e en kısa anlatacağım bu erteleme hastalığından kurtulmak. Bu da pomodoro tekniğiyle mümkün. Erteleme hastalığı pomodoro tekniği işlerinizi 25 dakikalık zaman dilimlerine bölmek şeklinde özetleyebiliriz.

 

Kırmızı çoraplar tekniği, kırmızı çoraplar ilk kursa yani kurs kamp neyse oraya katıldığımız da bize verdiler. 15 gün boyunca 30 civarı kırmızı çorap vardı yani gün de iki kere değiştiriyorsun kırmızı çorap giydik. Kırmızı çorabın sebebi şu, yeni bir güne uyandığında farklı bir insan olduğunu hatırlamanı sağlıyor.

İnsanların çoğu kıpkırmızı çorap giymez yani şuraya kadar çorapla geziyorduk altımızda şort yaz dönemi ve bir süre sonra diyorsun ki “ben farklı biriyim”.  Bunu aslında İngilizce’de bir tabir vardır “benim ayakkabılarımı giy” kendini benim yerime koy empati yap gibi çoğu insan kıpkırmızı çorap giymiyor, dolayısıyla kırmızı çorap sana farklı bir kimlikmiş gibi geliyor bir farkındalık yaratıyor insanlar da hikayesini soruyor insanlar sana kırmızı çorabını sordukça sen de kendini hatırlıyorsun, dolayısıyla kırmızı çoraplar güzel bir tekniktir.

Ve geldik sonuncusuna iradeyi güçlendirmenin sonuncusu kırmızı çorapları da giydin yeni bir irade güçlendirme dönemi olduğunu her gün hatırladın ve bunu uygulayın lütfen kırmızı çorabı ve 7 bu sonuncusu aslında sık yapılan bir işlem acıkmayı öğren bize her konuda öğrettiler 15 gün boyunca teknoloji acıkmayı öğrettiler bir gün bile elimize telefon alamadık internet görmedik, maillere bakamadık hiçbir şey yoktu.

İnsanlara acıkmayı öğrettiler günde 2 saat ya da 2 buçuk saat yalnız kalıyorduk. Bomboş bir odada yalnız kalıyorsun “kütüphanemsi” bir yerde kitap okuyabilirsin ama bir süre kitapta okusan ki ben kitap okumayı severim, bir insanla konuşmak tartışmak istiyorsun insanlara acıkınca insan görmek istiyorsun sondan 1 ya da 2 gün önce bütün gün insan görmedik.

Siz de küçük detokslar yapıp insan görmeyip sonra insanların arasına karışırsanız seversiniz ve sonuncusu yemeğe acıkıyorduk sevdiğiniz yemekleri uzak tutuyorlardı sizden ki iradeniz genişlesin ve sevmediklerinizi de yiyin. Aslında İslamda oruç bunun bir benzeridir lakin lütfen bir şeylere acıkmayı öğrenin, sevdiğinizden sürekli dip dibe “harikayız muhteşemiz sarıl tut elimi, tut elimi” işte o yüzden bitiyor o ilişkiler.

 

Umarım bu 7 teknikle iradenizi güçlendirirsiniz.

Sıradaki içerik:

Güçlü İlişki Nasıl Kurulur? Kişisel Gelişim