sv

Güneş’te Solar Minimum Evresi

108 Okunma — 09 Eylül 2020 09:24
Güneş’te Solar Minimum Evresi

Güneş’te Solar Minimum Evresi

Güneş’te Solar Minimum Evresi. Güneş’in solar minimum evresi üzerinde araştırma yapan bilim insanları Güneş’te garip olayların yaşandığını tespit ettiler temelinde radyo parıltısı gibi olan bu olaylar, Güneş yüzeyinin bazı noktalarının çok daha sıcak olmasına yol açıyor. Uzmanlar olayı aydınlatabilmek için çalışmalarını sürdürüyorlar mı? 20 yıl yine bildiğimiz gibi devam ediyor. Bugüne kadar yaşanan onlarca felaket haberlerinden sonra Sıra şimdi de yaşam kaynağımız olan Güneş’e gelmiş gibi görünüyor. Bilim insanları tarafından yapılan son açıklamalar Güneş’te garip bir şeyler olduğunu gözler önüne seriyor.

Güneş’te Solar Minimum Evresi

Güneş’te Solar Minimum Evresi

Ancak bu garip şeylerin ne olduğu şu an için anlaşılabilmek durumda değil. Güneş üzerinde çalışmalar yürüten bilim insanları Güneş’in yüzeyinden ne olduğu bilinmeyen bir Fenomen keşfettiler ve keşfedilen bu Fenomen Güneş’in bazıbölgelerinin ortalamadan çok daha sıcak olmasına neden oluyo.r Üstelik keşfedilen bu noktalar Güneş’in pek çok yerine yayılmış durumda bilim adamları filminin detayları gün yüzüne çıkarabilmek için çalışmalarını devam ettiriyorlar uzmanlara göre keşfedilen Fenomen potansiyel olarak radyo parıltıları yayıyor.

Ancak bu noktada açıklanamayan bazı durumlar var bilim insanları radyo parıltılarını üç farklı şekilde açıklayabilirlar. Bilim insanlarına göre radyo parıltıları Güneş’in iki kutbundaki koronal delikler Güneş’in yüzeyinden dışarı doğru fırlayan sıcak madde ve güçlü manyetik alanların bulunduğu yerlerde karşımıza çıkabilir. Ancak son gelişmelerde bunların hiçbiri ile açıklanamayan radyo parıltıları keşfedildi, fenomeni keşfeden bilim insanı araştırmaların devam bu gerektiğini ifade ediyor.

Bilim insanları Güneş’te meydana gelen bu garip olayları solar minimum dönemi ile ilgili çalışmalar yaparken keşfettiler. Solar minimum denilen dönem Güneş’in en az aktiviteye sahip olduğu bir yerde ve normal koşullarda 11 yılda bir gerçekleştiğine inanılıyordu, yapılan son araştırmalar Güneş’teki garip olayların yanı sıra solar minimum dönemi ile ilgili de bazı detaylar verdi. Örneğin bilim insanları artık solar minimum evresinin 11 yılda bir gerçekleşmek durumunda olduğunu savunuyorlar. Solar minimum dönemi ile ilgili açıklamalarda bulunan Mercato Nikos ki yaptıkları çalışmalarda önemli bulgulara ulaştıklarını açıkladı.

Tonik eskiye göre Güneş bu döngüyü her zaman 11 yılda bir tamamlanıyor. Yapılan son araştırmalardan elde edilen bulgular ve nedeni açıklanamayan olaylar bu döngünün daha farklı sürelerde denk gelebileceğinin açık bir göstergesi imiş. Bir bilim insanları tarafından yapılan açıklamalara göre, Güneş son 4 solar minimum evresinde daima daha da azalan bir davranış sergilemiş. Hatta bu durum bilim insanlarını da fazlasıyla aşırtmıştı bazı kesimler ise bu durumun felaketlere neden olabileceği ifade ediyorlardı.

En azından şu an için aşırı derecede endişelenmesi gereken bir durum yok. Bilim adamlarına göre Güneş’in solar minimum evresine girmesi Güneş Sistemi’ne daha çok radyasyon gelmesine neden olabilir. Ayrıca daha soğuk havalarla karşılaşabiliriz ve bu durum şiddetli fırtınaların yaşanmasına neden olabilir. Bilim insanlarına göre bu tür fırtınalar radyo iletişimi uyduları ve elektrik ağlarını etkileyebilir. Ayrıca solar minimum evresinde yayılan radyasyon astronotlar için de tehlike doğurabilir.

 

Sıradaki içerik:

Güneş’te Solar Minimum Evresi