sv

GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI İÇİN TAVSİYELER

71 Okunma — 22 Nisan 2021 11:25
Devletsel 32

GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI İÇİN TAVSİYELER

Günümüzde internet hızla gelişerek yaygınlaşmaya başladı. Özellikle bu yaygınlaşması sebebi cep telefonları kullanımının artmasıdır. İnterneti artık her yerde kullanabilirsiniz. Ancak internetin gelişmesiyle beraber risklerini de göz ardı etmememiz gerekmektedir. Özellikle çocukların interneti güvenli bir şekilde kullanması gerekmektedir. Ebeveynler olarak çocuklarınıza internetin sadece eğlence, güzellik ve iyi şeylerin olduğunu değil risklerinin de olduğunu öğretmeniz gerekmektedir. Bu noktada interneti doğru ve bilinçli kullanabilmeyi çocuklarınıza açıklamanız gerekir. Bunun için sizlere bu yazımızda tavsiyelerde bulunacağız.

 • İnternet hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Çünkü bilmediğiniz bir konu hakkında çocuklarınızı iyi eğitemezsiniz. Bu konu hakkında ne kadar bilgi sahibi olursanız, aynı derecede çocuklarınızı internetin zararlarından koruyabilir ve bilgilendirebilirsiniz.
 • Çocuğunuza kurallar belirleyin. İnternet kullanımının sadece ona ait olmadığını, tek başına kullanmaması gerektiğini anlatınız. Ortak bir kullanım alanına bilgisayarlarınızı yerleştiriniz. İnternette karşılaştığı herhangi bir sorunda size gelip anlatmasını istemelisiniz.
 • Çocuklarınızın İnternet ortamında geçireceği süreyi belirlemelisiniz. Böylece olası fiziksel ve psikolojik sağlık sorunlarından çocuklarınızı uzak tutmuş olursunuz. Çocuklarınızı internet bağımlısı yapmamalısınız. Normal çocuklar gibi dışarı çıkıp, oyunlar oynamak, hayvan beslemek gibi aktivitelere yönetmelisiniz.
 • Çocuklarınıza internetten kişisel bilgilerini paylaşmaması gerektiğini anlatınız. İnternet ortamında tanıştığı kişiye veya bilgileri paylaşabileceği web sitesine adres, telefon numarası, şifre gibi özel bilgilerin verilmemesi gerektiğini söyleyin. Böylelikle dolandırıcılık gibi kötü amaçlı kişilerden uzak durmasını sağlayabilirsiniz.
 • Bilgisayarınızın güvenliği için antivirüs programı kullanın ve güvenli internet kullanımı için sizi ve ailenizi koruyacak “güvenli internet hizmetini” kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu hizmete http://www.guvenlinet.org.tr/ adresinden ulaşabilir, detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI

Devletsel 1 30

Güvenli internet hizmeti, internet kullanan bütün kullanıcılara ücretsiz sunulan bir hizmettir. İki farklı seçeneği bulunur. Çocuk ve Aile profilleri ile sizlere seçenekler sunan bu hizmeti, internet sağlayıcılarınızdan isteyebilirsiniz. İstediğiniz zaman bu hizmeti almaya başlayıp, dilediğinizde iptal de edebilirsiniz. Bunda bir sorun bulunmamaktadır.

Bu hizmet sayesinde zararlı ve riskli içeriklerden korunmanız sağlanır. İlk seçenek, çocuklarınız için olan bir seçenektir. Onların internet kullanırken en üst seviyede korunması sağlanır. Diğer seçenek ise aile profili seçeneğinizdir. Mahremiyeti uygun olmayan, şiddet, kumar ve ırkçılık gibi zararlı içeriklerden ailenizin korunması sağlanır. Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmayan ilaçlara ve ürünlere de erişiminiz engellenir.

GÜVENLİ İNTERNET HİZMETİ NASIL TALEP EDERİM?

Bu hizmeti kullanmak isteyenler, öncelikle kullandıkları internet servisinin sitesini incelemelidir. Bu şekilde güvenli internet hizmetini kullanmanız için bulunan yönlendirmelerle bu hizmeti kullanmaya başlayabilirsiniz. İnternet servisinizin sağlayıcılarından online işlem olarak ya da SMS yolu ile hizmeti etkinleştirebilir ve aynı şekilde iptal edebilirsiniz. İptal sonrasında güvenli internet özelliği devre dışı bırakılır, normal internet kullanımına devam edebilirsiniz.

GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Devletsel 2 21

Hayatımızın her anında kullandığımız internet kolaylıklar sağladığı gibi riskler de içermektedir. Ancak güvenli bir şekilde kullanıldığı zaman, insanların maddi ve manevi zarar görmeleri engellenir. Sizler de birkaç önlem alarak bunu sağlayabilirsiniz. Bu yüzden yapabileceğiniz basit önlemler vardır. Bunlar,

 • Antivirüs programı kullanmak
 • Kişisel bilgi güvenliğini sağlamak
 • Bağlantılı cihazların güvenliğini sağlamak
 • E-posta güvenliğini sağlamak
 • Güvenlik duvarı kullanmak
 • Doğru uzunlukta ve karmaşık şifreler kullanmak
 • Güncel yazılımlar kullanmak
 • İndirme güvenliği sağlamak
 • Finansal işlem güvenliği sağlamak

GÜVENLİ İNTERNET HİZMETİ ZORUNLU MUDUR?

Güvenli internet hizmeti, kullanıcılarının internetin zararlı içeriklerden korunmasını amaçlayan, ücretsiz ve alternatif bir erişim hizmetidir. Bu hizmeti, sadece talep eden internet abonelerine sunmak zorunludur. Bütün kullanıcıların, kullanması zorunlu değildir.

 • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI İÇİN TAVSİYELER