sv

Hac Kura Sonucu Sorgulama

56 Okunma — 27 Nisan 2021 09:14
Devletsel 2 27

Hac Kura Sonucu Sorgulama

Hac, İslam âleminin en önemli ibadetlerinden bir tanesidir. Yüzlerce Müslümanı bir araya getiren bir ibadettir. Yüzlerce Müslüman her yıl Kurban Bayramı’nda hac ibadetini gerçekleştirmek için kutsal topraklara gitmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığıyla hac organizasyonları kapsamında, hac ibadetini gerçekleştirmek isteyen hacıları kura sistemi ile belirlemektedirler. Bu kura sistemi Diyanet İşleri Başkanlığı konferans salonunda noter huzurunda gerçekleşmektedir. Hac kura sonucu sorgulama işlemlerini, devlet işlerini kolay ve hızlı bir şekilde yürütebildiğiniz, E-devlet uygulamasından öğrenmeniz mümkündür. Ayrıca, hac ibadetini gerçekleştirmek isteyen hacılara kura sonucu, kısa mesaj yoluyla da iletilmektedir. E-devlet üzerinden hac kura sonucu hakkında bilgi alabilmeniz için, E-devlet şifrenizin olması gerekmektedir.

Hac Kura Sonuçları

Binlerce hacı adayı, hac ibadetini gerçekleştirebilmesi için çekilen kura da isminin olup olmadığını merak etmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı, Hac ve Umre hizmetleri tarafından gerçekleştirilen kura sonucunda, hacı adayları hac kura sonuçları sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler. Hac kurası sonucu sorgulama işlemi önceki yıllarda Diyanet’in resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktaydı. Geçen yılki düzenlemeye göre artık hac kurası sorgulama işlemi, E-devlet uygulaması üzerinden yapılmaktadır. Bunun nedeni, hac kurası sonrası başvurularını öğrenmek isteyen hacı adaylarının, Diyanet İşleri Başkanlığının sitesinde bir yoğunluk oluşturmasıdır. Ard arda girişlerin olması internet sitesinin yavaşlamasına neden olmaktaydı. Ancak geçen yıl E-devlet uygulaması üzerinden sorgulamada yapabildikleri için bu yavaşlama sorunu da çözülmüş oldu. Sizde hac kurası sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız, bu sorgulamayı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi sitesinden veya E-devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Hac Kayıt Sorgulama

Diyanet İşleri Başkanlığı konferans salonunda hacı adaylarının katılımı ile düzenlenen kura töreni, noter huzurunda çekilmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet hesabı üzerinden hac kayıt sorgulama işlemini gerçekleştirebilmektedirler. Kayıt işlemini önceden tamamlamış olan hacı adayları çekilen kura sonrasında kesin olarak hac kurasını öğrenebilmek için E-devlet uygulaması üzerinden T.C. kimlik numarası ile kura sorgulama işlemini tamamlayabilirler. Hacı adaylarına ayrıca kura sonucu sms ile de bildirilmektedir. Geçen yıl hayata geçirilen E-devlet uygulaması ile hac sorgulama işlemi hacı adaylarına büyük ölçüde kolaylık sağlamıştır. Hacı adayları bu uygulama sayesinde, hac kurası sonucu hakkında detaylı bilgilere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilmektedirler.

Hac Sorgula T.C İle

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen hac kuraları E-devlet üzerinden sorgulamaya açılmıştır. Ön kayıt ve kayıt işlemlerini gerçekleştiren birçok hacı adayı E-devlet üzerinden hac sorgulama T.C. ile kesin kayıt elde edip edemeyeceklerini öğrenebilmektedirler. E-devlet üzerinden alabilecekleri hac kesin kayıt belgesini, il müftülüklerine ve ilgili acentalara kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Peki, E-devlet üzerinden hac sorgulamayı T.C. kimlik numaranızı kullanarak nasıl yapabilirsiniz? Öncelikle E-devlet uygulamasına, E-devlet şifrenizi kullanarak giriş yapmalısınız. Henüz E-devlet şifresi edinmediyseniz, en yakın PTT şubesine giderek E-devlet şifrenizi alabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra arama bölümüne hac kurası sorgulama yazmalısınız. Karşınıza çıkan ekranda hac kurası kesin sonucunuzu sorgulayabilirsiniz.

Diyanet Hac Sorgulama

Kutsal topraklara hac ibadetinin gerçekleştirmek için gitmek isteyen vatandaşlar, daha önce başvuru yaptıkları hac başvurularının, yapılan kura sonucunda, gitme hakkına sahip olup olmadıklarını Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sitesinden sorgulama yaparak öğrenebilmektedirler. Önceki yıllarda yapılan Diyanet hac sorgulama işlemi, 2020 yılında yapılan düzenlemenin ardından E-devlet portalına taşınmıştır. Hacı adayları, hac kesin kayıt bilgilerini sorgulatmak için iki ayrı internet sitesinden birini kullanabilirler. Diyanet hac sorgulama işlemini, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesine girerek, T.C. kimlik numaranız aracılığı ile hac durumunuzu öğrenebilmek için kullanabilirsiniz.

Hac Sonuçları Sorgulama

Hacı adaylarının ilgi ile takip ettiği hac kuraları Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılmaktadır. Hac kura sonuçları, hac.gov.tr üzerinden E-devlet sistemine aktarılmaktadır. E-devlet şifreleriniz ile giriş yapabileceğiniz E-devlet sisteminden hac sonuçları sorgulama yapabilirsiniz. Binlerce hacı adayı, hac sonucunu E-devlet uygulaması sayesinde istekleri her yerde kolaylıkla öğrenebilirler. E-devlet uygulaması üzerinden alacakları “kesin kayıt yaptırabilir” onayının ardından hacı adayları il müftülükleri ve acentalara bu işlemini onaylatmaları gerekmektedir.

 Hac kura sonucu hakkında genel bilgileri bu yazımızda sizlere vermeye çalıştık. Siz de hac kura sonucu sorgulama işlemleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istersenizhtpss://www.turkiye.gov.tr/diyanet-isleri-hac-kura-sonucu-sorgulama linkinden ulaşabilirsiniz.

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Hac Kura Sonucu Sorgulama