sv

Hakim ve Savcılık Sınavı İçin 1200 Kontenjan

203 Okunma — 10 Ağustos 2020 23:10
Hakim ve Savcılık Sınavı İçin 1200 Kontenjan

Hakim ve Savcılık Sınavı İçin 1200 Kontenjan

Hakim ve Savcılık Sınavı. Son zamanlarda en çok sorulan sorulardan bir tanesi, hakimlik ve savcılık sınavı için belirlenen kontenjan hakkındaki sorulardı. Bu yazımızda sizlere açılan kontenjan ile alakalı, hakimlik ve savcılık sınavları ile alakalı hiçbir yerde bulamayacağınız bilgileri aktaracağız.

Hakim ve Savcılık Sınavı Nedir?

Hukuk fakültesi mezunu her bireyin, hakim ve savcı olabilmek için girdiği sınava denmektedir. Belirtilen sınav herhangi bir KPSS şartı gerektirmemektedir. Adalet Bakanlığı üzerinden yapılan bu sınavın herhangi bir dil puanı şartı da bulunmamaktadır. Adalet Bakanlığı tarafından belirlenen tarihlerde bu sınava girebilirsiniz. Sınava giren adaylar Adalet Bakanlığı bünyesin üzerinde çalışmalarını sürdürmektedirler.

Hakim ve Savcılık Sınavı İçin 1200 Kontenjan

Hakim ve Savcılık Sınavı İçin 1200 Kontenjan

Hakim ve Savcı Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti topraklarında savcı ya da hakim olabilmek için, aşağıda belirtilen kriterlere sahip olmanız gerekmektedir.

  • En birinci istenilen şart, Türk Vatandaşı olma şartıdır.
  • Sınava giriş yapacak olan adayların otuz beş yaşını doldurmaması gerekmektedir.
  • Savcı ya da Hakim olabilmeniz için gerekli şartlardan bir diğeri ise, kamu hakları üzerinden herhangi bir yasak almamanız yönündedir.
  • Askerlik görevini tamamlamış olmak ya da , ertelenmiş olmak.
  • Yurdun her yerinde görev yapabilme yeteneğini kaybedecek olan unsurlardan mahrum olmamak.
  • Sınavın ardından uygulanan mülakatta başarı göstermek.
  • Hakimlik ve Savcılık mesleğine yakışmayan tüm hareketlerden uzak durmak.
  • En önemli şartlardan diğeri ise, sınavı ve mülakatı geçtikten sonra kendi mesleği üzerinde en az üç yıl tecrübeli olmak.

Hakim Ne İş Yapar?

Hakim, halk dilinde tabir edecek olursak davalarda adaleti sağlayan kamu tarafından görevlendirilmiş devlet memurudur. Kelime anlamını açıklayacak olursak da, hukuk kuralları çerçevesinde karar alıp mahkemelerde çalışan memurdur. İki taraf arasındaki anlaşmazlığı çözüm ile sonuçlandıran kamu personelidir.

Savcı Ne İş Yapar?

Savcı, kanuna aykırı bir durum tespit edildiği zaman devreye giren devlet personelidir. Hakimlerden farkı daha çok araştırma yaparak, yaptığı araştırmalar sonucunda karar verir. Soruşturma yapabilme yetkisine sahiptir. Yapmış olduğu bütün uygulamaları, hukuk çerçevesi içerisinde yapmaktadır. Devletin en önemli mekanizmaları arasında savcılar gelmektedir. Hukuk mezunu her aday, savcı olabilmek için birbirleriyle yarışır.

Savcı ve Hakim Olmanın Faydaları Nelerdir?

Savcı ve hakim olmanın en büyük faydalarından bir tanesi, devletin en önemli karar mekanizması kısımlarında görev yapmanızdır. Burada görev yapmanız durumunda çevreniz de buna bağlı olarak gelişir ve sizi tanıyan kişi, eski yaptığınız mesleğe nazaran daha da fazlalaşır. Savcı olmak, hakim olmaktan daha zordur. Fakat hakim olduktan sonra da karar mekanizmanızın çok iyi çalışıyor olması gerekmektedir. En zor anlarda kararı hukuk çerçevesi içerisinde veriyor olmanız çok önemlidir. Savcı ise, daha çok araştırma yaptığından hakime göre daha çok bulgu elde ederek sonuca daha çabuk ulaşır.

2020 Hakim ve Savcılık Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Twitter adresi üzerinden yapmış olduğu açıklamada şunlara değindi “100 idari hakim, 100’ü avukatlık mesleğinden 1100 adli hakim ve savcı olmak üzere 1200 hakim ve savcı alımı için 21-22 Kasım’da yazılı sınav yapacağız

Sınava girecek adaylara da şu şekilde bir ifadeye yer verdi “Her iki sınav da ÖSYM tarafından yapılacak. Yeni alımlarla yargı teşkilatını daha da güçlendirerek vatandaşlarımızın adalet hizmetlerini erişimini hızlandırmayı amaçlıyoruz. Hayırlı olsun. Tüm adaylara şimdiden başarılar diliyorum”

Bizler de sınava girecek olan bütün adaylara başarılar diliyoruz. Doğru ve dürüst bir şekilde savcı olmak, Türkiye Cumhuriyeti’nin en çok aradığı memurlar içerisindedir. Umarız ki gayenize en kısa sürede ulaşırsınız.

Sıradaki içerik:

Hakim ve Savcılık Sınavı İçin 1200 Kontenjan