sv

Hangi Yazarın Bilinen Adı Gerçek Adı Değildir?

146 Okunma — 02 Ağustos 2020 18:23
Hangi Yazarın Bilinen Adı Gerçek Adı Değildir?

İsimlerini Gizleyen Yazar

Hangi Yazarın Bilinen Adı Gerçek Adı Değildir? Bazı yazarlar kendi adlarının yerine takma adlarını kullanmışlardır. Bunların nedenlerin tam olarak bilinmemesiyle birlikte bazıları o dönem yaşadığı toplumun etkisiyle bazıları daha gizemli olduğu için bunu kullanmışlardır. Harry Potter kitabının yazarı J.K. Rowling o dönem yazdığı kitabın erkekler tarafından okunmayacağı kanısına vararak tam adını saklamıştır. Bu bilgi kitap basıldıktan çok satanlar listesine girdikten sonra açıklanmıştır. Tam ismi ise Joanne Rowling’dir.

Hangi Yazarın Bilinen Adı Gerçek Adı Değildir?

Hangi Yazarın Bilinen Adı Gerçek Adı Değildir?

Dönemin Büyük Yazarı

Çoğu okuyucu tarafından kabul görmüş büyük bir yazar olan George Orwell, o dönem ilk kitabını piyasaya sürmeye kalkıştığı zamanda ailesini utandırmak adı altında kendi adını kullanmayarak George Orweel adını kitaplarda kullanmıştır.

En büyük İngiliz yazarlardan biri olarak kabul gören Orwell, ilk kitabı olan Paris ve Londra’da Beş parasız eserinde çok argo kelime ve küfür kullandığı için ailesini utandıracağı düşüncesiyle ismini değiştirmiştir.

Zaten ünlü olmayan yazar kitabı tutsa da aynı isimle devam edecektir. Eğer o zaman kitap tutmamış ve satılmamış olsaydı zaten ünlü biri olmadığı için sorun teşkil etmeyecekti.  O zaman ailesi için utanç duyacağını düşense de sonralar da ailesi için büyük bir övgü kaynağı olmuştur. Asıl gerçek adı ise Eric Arthur Blair’dir.  Bazı genel kültür yarışmalarında sorulan bir sorudur.

En büyük hayali ise hayran olduğu o dönemin önemli yazarlarından Jack London gibi bir yazar olabilmekti ve onun izinden gitmeye karar vermişti. İlk evlilik yaptığında ilk eşi Blair soyadını kullanmıştır. Sonra ikinci evliliğini yaptığında eşi Orwell soyadını kullanmıştır.

George Orweel Hayatı Ve Eserleri

İlk kitabı bile hala tartışma konusu olan ve bir otobiyografi mi yoksa sadece bir hikaye mi olduğu belli olmayan yazar keskin zekası ile ön plana çıkmaktadır. Yazdığı ilk romanda roman üçüncü bir kişi ağzından yazılmıştır. Asıl şöhrete ise 1984 adlı kitabı ile ulaşmıştır. Yaşadığımız bu dönemde bile hala daha en çok satanlar listesinde kendisine yer bulmaktadır. Tabi ki de her yazar gibi onun da beğenilmeyen eserleri vardır. 1930 yıllarında çıkarılmış olduğu papazın kızı adlı eseri okuyucusu tarafından beğenilmemiştir. 1984 adlı kitabında ütopik dünyası ise ona büyük bir yazar olma kapılarını açmıştır.

En çok beğenilen diğer kitabı olan Hayvan Çiftliği o dönem Stalin’e yazılmış bir kitaptır. Çocuklar için fabl örneği gibi görünse de o dönem yaşanan Rus dönemini anlatan bir kitaptır. Bir peri masalı olarak gördüğü kitapta kitabın baş kahramanı olan domuz Stalin olarak betimlenmiştir. 1984 ve Hayvan Çiftliği kadar popüler olmayan dokuz tane daha kitabı vardır.

Bunlar; Wigan İskelesi Yolu, Burma Günleri, Papazın Kızı, Zambak Solmasın, , Katolanya’ya Selam, Daralma, Neden Yazıyorum, Faşizm Kehanetleri’dir. Baskıcı liderleri eserlerinden kaleme almıştır. Basit bir dille yazdığı için okuyucu tarafından anlaşılmıştır. Kendine ait kurallarını benimsemiş ve hayatına bu kurallar çerçevesinde devam etmiştir.

Sıradaki içerik:

Hangi Yazarın Bilinen Adı Gerçek Adı Değildir?