sv

Hazine ve Maliye Bakanlığı e-Bordro Hizmeti

55 Okunma — 27 Nisan 2021 09:26
Devletsel 2 28

Hazine ve Maliye Bakanlığı e-Bordro Hizmeti

2018 yılında Maliye Bakanlığı tarafından kamu çalışanlarının maaş bilgilerini, çalışma saatlerini, çalıştıkları fazla günleri, mesai saatlerini gibi birçok bilgiyi elektronik ortamda sorgulayabildikleri hizmetlere e-BordroHizmeti denir. E-Bordro uygulaması kamu çalışanlarına 5 gününde hizmet vererek kolaylık sağlamaktadır. Bu bölümler ise şöyledir;

 • 4C banka değişikliği hizmeti
 • 4C aylık maaş tercihi hizmeti
 • SGK tescil ve hizmet dökümü hizmeti
 • Aile yardımı bildirimi sorgulama hizmeti
 • 4C sicil kaydı sorgulama hizmetidir.

E-Bordro hizmetini, kamu kurum ve kuruluşlarında 4/D bendi kapsamındaki memurlar ve sözleşmeli çalışanlar e-bordro işlemlerini işçi E-bordro uygulamasından takip edebilirler. Özel sektörde çalışan memurlar ise eski usul olarak yani insan kaynaklarına arayarak bordrolarını alabilmektedirler. Hazine ve Maliye Bakanlığı e-Bordro Hizmeti bünyesinde zaman kaybetmeden işleminizi gerçekleştirebileceksiniz.

E-Bordro

İnsanların hızla internete yönelmesi kamu sektöründeki işlemlerin elektronik ortama taşınmasına neden oldu. Maliye Bakanlığı’nın oluşturduğu e-Bordro hizmeti personellere birçok kolaylık sağlıyor. İşe ilk başladığınız günden itibaren almaya başladığınız maaş bilgilerinizi sisteme kaydederek, sizin tüm maaş bilgilerinizi kontrol ve takip etmenize yarayan Maliye Bakanlığı’nın bir hizmetidir. E-bordro aynı zamanda Maliye Bakanlığı ve e-devlet işbirliği ile geliştirilmiştir. E-bordro hizmeti bir sürü avantaj sağlamaktadır. Maaş bilgileriniz için bir sürü belge imzalamanız gerekmektedir. Bu hizmet sayesinde böyle durumların zamanınızdan çalması engellenir ve sonrasında kapı kapı gezerek almaya çalıştığınız bordro hizmetini bir tıkla ayağınıza getirebilir. Belgeleri saklama zorunluluğu da yoktur çünkü her şey elektronik ortamda kayıtlıdır ve İstediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

E-devlet Bordro

Bordro hizmetlerinizi artık e-devlet yoluyla kolay ve hızlı bir şekilde talep edebilirsiniz. Binlerce insan e-devlet üzerinden e-devlet bordro sorgulama işleminin nasıl yapılacağını merak ediyor. Biz de sizler için araştırdık, bu yazımızda gerekli bilgileri vereceğiz. Öncelikle;

 • E-devlet resmi internet sitesine girerek T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yapıldıktan sonra, e-hizmetler bölümünden bordro işlemlerini yapabilir ya da arama bölümüne gelerek e-Bordro’nuzu sorgulayabilirsiniz.
 • Karşınıza çıkan Maliye Bakanlığı e-bordro sorgulama hizmetine tıklayarak maaş bordonuzu görüntüleyebilirsiniz.
 • İsterseniz de maaş borcumuzun çıktısını sistemden alabilirsiniz.

E-Bordro Sorgulama

Bir kamu çalışanı mısınız ya da sözleşmeli kamu personeli olarak mı çalışıyorsunuz? Sizler de e-bordro hizmeti sayesinde tüm maaş bilgilerinize ulaşabilirsiniz. E-bordro sorgulama hizmeti, maaş bilgilerinizin ayrıntılı bir şekilde elektronik ortama aktarılmasıdır. Bu hizmet sayesinde, hangi aylarda ne kadar maaş aldığınızı, maaş kesintilerinizi, mesai ücretleriniz gibi birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

E-bordro hizmetini kullanarak e-Bordro sorgulama işlemini yapmak için;

 • Eskiden Maliye Bakanlığı’nda, Muhasebe Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden şifresiz bir şekilde e-Bordro hizmetini alabiliyor ve maaş bilgilerinize ulaşabiliyordunuz. Şimdi ise e-devlet üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifreniz ile ya da mobil imza gibi uygulamaları kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptığınızda e-hizmetler bölümünden, e-Bordro sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Aile Hekimliği e-Bordro

Birçok alanda yapılan e-Bordro hizmeti tüm kamu çalışanlarının dikkatini çekmeye başlamıştı. Çünkü e-Bordro hizmeti ile günün çoğunluğu işte geçiren kamu çalışanlarına, maaş bilgileriyle ilgili kolaylık sağlanıyor. Tüm maaş bilgilerinin elektronik ortamda, her zaman ulaşabilir olmasını isteyen aile hekimleri ve aile sağlığı personelleri e-Bordro sistemini istiyorlar. Böylelikle Sağlık Bakanlığı’na bağlı tüm özel sağlık çalışanları e-bordro hizmeti ile maaşları hakkında tüm bilgilere sahip olabileceklerdir. Aile hekimleri de Aile hekimliği e-Bordro hizmetini kullanmak için düzenleme yapılmasını talep ettiler. Bu konuda sağlık alanında düzenlemeler yapılmaktadır.

E-Bordro Ne Zaman Yayınlanır?

E-bordro hizmeti kullanıyorsanız yayınlanır. Tüm maaş bilgilerinizin, kesintilerin ve mesai ücretlerinizin, vergilerinizi uygulandığı tüm bilgilerin e-bordro üzerinden ne zaman yayınlandığını merak mı ediyorsunuz? Maaş bilgileriniz her ay güncellenerek, işverenler tarafından takip edilmektedirler. E-Bordro, e-devlet üzerinden takip ettiğiniz maaşlarınızın takibinin kolay bir şekilde yapılmasına ve maaşlarınızı takip etmenize yardımcı oluyor. E-bordro ne zaman yayınlanır? sorusuna geldiğimizde ise her ayın 14’ünde maaş bordroları yayınlanmaktadır. Sizler de böylelikle çok kısa bir süre diliminde tüm maaş bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Sizler de E-devlet üzerinden E-bordro ve birçok işlemi yapmak için e-devlet uygulamasını kullanabilirsiniz. E-bordro işlemlerini yapmak ve bu konu hakkında bilgi almak istiyorsanız, https://www.turkiye.gov.tr/e-bordro-sorgula linkine tıklayarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Hazine ve Maliye Bakanlığı e-Bordro Hizmeti