sv

Hemşire Olmak İçin Ne Yapmalıyım

57 Okunma — 20 Şubat 2021 12:02
hemsire olmak icin

Hemşire olmaya karar verenler için lise seviyesinden itibaren bu tür eğitim veren okullarda okumak daha faydalı olacaktır. Sağlık meslek lisemizin hemşirelik bölümünde eğitim gören öğrenciler mezun olduktan sonra her hastanede rahatlıkla çalışmaya başlayabilirler. Önlisans eğitimine devam etmek isteyenler, bu okullardan mezun olup, Üniversiteye bağlı Sağlık Yüksekokulunda hemşirelik mesleğinde okumak için sınavsız geçme hakkını kullanarak kendilerini geliştirebilirler.

Sağlık mesleğinde hemşire olmak isteyen ancak lise mezunu olmayan öğrenciler için hemşirelik yolları kapatılmamıştır. Merkezi sınava girip yeterli puanı aldıktan sonra bir sağlık okulu seçip buradan mezun olabilir ve hemşire unvanı olarak görev yapabilirler. Üniversitelerde hemşirelik ana dalları için okul sistemi iki yıldır. Mezun olduktan sonra iş fırsatları oldukça geniştir.

Ülkemizde gelişen sağlık sektörü iyi yetişmiş personelden yoksundur. Bu nedenle, eğitiminizi tamamladıktan hemen sonra bir iş bulabilirsiniz. Uzun süreli çalışma konusunda uzmanlaşırsanız, başhemşire ve başhemşire yardımcısı gibi pozisyonlara devam edebilirsiniz. Hemşirenin görevleri aşağıdaki gibidir: Hasta kabulü. Hastayı tedaviye hazırlamaya yardımcı olur. Acil durumda ilk müdahale yapan kişidir. Aşılama, serum yerleştirme yapar. Tansiyon ve vücut ısısını ölçümlerini yapar. Hasta ile ilgili raporu doktora iletir.hemsire maaslari

Hemşire olabilmek için öncelikle çalışacağınız bölümü veya türü belirlemelisiniz. Pek çok farklı bakım alanı vardır. Bunu bilmeli ve bu bölümlerdeki hemşirelerin farklı eğitimler aldığını bilmelisiniz. En temel bakım aşağıdaki gibidir. Türkiye’nin anestezi hemşireleri, psikiyatri hemşireleri, ebeler, diyabet hemşireleri, ortopedi hemşireleri, yenidoğan hemşireleri, klinik hemşireleri, yaşlı bakımı hemşireleri, akademisyen hemşireleri de dahil olmak üzere birçok farklı alanda okuma imkânı bulunuyor. Lisans bölümü, bu hemşirelik bölümlerinin seçimine göre okunmalıdır. En genel hedefleriniz ne olursa olsun, hemşirelik bölümüne odaklanarak sizin için doğru olan bir eğitim almanızda fayda var.

Devlet hastaneleri genellikle hemşire pozisyonlarını kamu personeli seçme sınavlarıyla doldurmayı tercih ederler. Bunun için KPSS’ye hazırlanmanız ve iyi sonuçlar almanız yeterlidir. Hemşirelik alanında daha yüksek bir kariyer yapmak istiyorsanız, bir lisans derecesini tamamlamakla yetinmemelisiniz. Tıp alanındaki son gelişmeler hakkında bilgi edinebilir, yüksek lisans ve doktora derecesi alarak kıdemli hemşire olabilirsiniz. Hemşirelik okulları, hemşirelik bölümleri ve bazı üniversiteler ve kolejler, hemşirelik mesleğinin getirdiği eğitimi vermektedir. Hemşirelik sektörü sağlık meslek lisesi ve yükseköğretim kurumlarının okul sistemi 4 yıldır. Bu teorik ve pratik bir derstir.