sv

Hes Kodu Nasıl Yenilenir? HES Kodu Güncelleme Nasıl Yapılır?

324 Okunma — 02 Mayıs 2021 07:17
Devletsel 7

Hes Kodu Nasıl Yenilenir? HES Kodu Güncelleme Nasıl Yapılır?

HES kodu, Hayat Eve Sığar açılımının kısaltılmış halidir. HES uygulaması, tüm dünyanın baş etmeye çalıştığı Covid-19 virüsüyle mücadele etme döneminde özellikle bulaşıcılık riskinin azalması için kullanılan bir mobil uygulamadır. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen bu uygulama sayesinde vatandaş gitmek istediği yerin risk seviyesini görebilir; verilen kodlar sayesinde risk grubunda olup / olmadığı anlaşılır. Hayat Eve Sığar uygulamasıyla alacağınız bu kodlar sayesinde market, avm, restoran, kafe gibi toplu insan gruplarının yoğun bulunduğu ortamlara girebilirsiniz. Genellikle bu mekanlara maskesi olmayan, HES kodu olmayan kişiler alınmamaktadır. Günlük hayatınızdaki bu rutin işlerden birini yapabilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz HES kodunu oluşturabilmek oldukça basittir. Dilerseniz HES uygulamasını indirip alabilirsiniz dilerseniz ise e- devlette arama butonuna HES Kodu Üretme ve Listeleme yazıp aratarak bir HES kodu oluşturabilirsiniz.

HES Kodu Alma

HES Kodu Alma işlemi oldukça basit ve 3 seçenekle yapılabilecek bir işlemdir. Birincisi HES uygulamasını Play store veya Apple store’dan indirerek alma işlemi, ikincisi ise e- devlet üzerinden alma işlemi, üçüncüsü ise SMS kullanarak HES kodu oluşturma yöntemidir. Eğer e- devlet kullanmıyorsanız veya HES kodunu çocuğunuz için alacaksanız HES uygulamasını indirip giriş yapın. HES kodu işlemleri bölümüne girin ve HES kodu oluştur kutucuğuna dokunun. Bu kutucuğa tıkladığınızda HES kodunun kullanım süresini seçmenizi ister. Sizler de kullanım süresini kendiniz belirledikten sonra kodunuz oluşturulur.

Hem e- devlet kullanmıyorsanız hem de HES uygulamasını telefonunuzda kullanamıyorsanız HES kodu oluşturmak için SMS atabilirsiniz. HES yazıp boşluk bırakıp T.C. kimlik numaranızı yazın ardından bir boşluk daha bırakarak T.C. kimlik numaranızın seri numarasının son 4 rakamını yazın. Bu aşama sonrasında ise HES kodunun kullanım süresini belirtin. Yalnız HES kodunun kullanım süresini belirtirken tarih, ay olarak değil gün sayısı olarak belirtmeniz gerekmektedir. Bu aşamayı da tamamladıktan sonra 2023’e SMS olarak gönderdiğinizde telefonunuza HES kodunuz gelmiş olacaktır. Bu HES kodu sayesinde kullanım süresince HES kodu isteyen eczane, market, alışveriş merkezleri gibi yerlere gidebilirsiniz.

HES Kodu Süresi Uzatma

HES kodlarının belirli bir geçerlilik süresi bulunmaktadır. Süresiz olarak oluşturduğunuz HES kodu bile sadece 18 ay geçerlidir. Bu nedenle HES kodu ürettiğinizde ekranın alt kısmında bu kodun hangi tarihe kadar geçerli olacağı mevcuttur. Bu tarih yakınlaştığı zaman HES Kodu Süresi Uzatma işlemini aynı kod üzerinden yapamazsanız da yeni bir kod alarak süreci en baştan başlatabilirsiniz. Yeni alacağınız HES kodunu süresiz olarak seçip 18 ay boyunca kullanabilirsiniz.

HES Kodu Al

Covid-19 salgını sonrası her devlet kendi önlemlerini alırken Türkiye Cumhuriyeti Devleti de insanların daha bilinçli olması ve bulaştırma riski yüksek olan insanların toplum içine girmemesini denetleyecek şekilde bir mobil uygulama ve yöntem geliştirdi. Verilen kodlar sayesinde kişinin Covid-19 risk durumunun da görüntülenmesi virüse yakalanan kişinin toplum içerisine girmesine engel olmaktadır. İnternet tarayıcınıza HES Kodu Al yazıp çıkan Sağlık Bakanlığı sitesinden sizler de kod alabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı HES Kodu

Sağlık Bakanlığı’nın geliştirdiği ve halka sunduğu HES uygulaması, Covid-19 virüsünün bulaşım hızını azaltmıştır. Çünkü Sağlık Bakanlığı HES Kodu yöntemi sayesinde virüse yakalanan kişi ve ailesi bu kod üzerinde işaretleniyor ve risk durumu kutucuğunda riskli yazısı beliriyor. Bu sayede de bu kişilerin toplum arasına karışması önleniyor.

E Devlet HES Kodu Üretme

HES kodunu üretmek için uygulama veya SMS yöntemini kullanmak istemezseniz E Devlet HES Kodu Üretme seçeneğini kullanabilirsiniz. E- devlet sisteminde kendi adınıza veya çocuğunuzun adına HES kodu oluşturabilirsiniz. Arama butonuna HES kodu yazın ve çıkan ekranda Sağlık Bakanlığı’na ait olan site uzantısına tıklayın. Açılan sekmede HES kodu oluştur butonuna tıklayın ve kodu kimin için oluşturduğunuzu seçin. HES kodunun süresini belirlemenizin ardından HES kodunuz başarıyla oluşturulacaktır. Hali hazırda bir HES kodunuz var ise HES kodu listeleme yazıp oradaki listeleme kutucuğa tıklamanız yeterli olacaktır. E- devlet üzerinden HES kodu oluşturmak için veya HES kodu listelemek için  https://www.turkiye.gov. HYPERLINK “https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme”t HYPERLINK “https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme”r/saglik-bakanligi-HES-kodu-uretme-ve-listeleme linkini kullanıp kolayca ve hızlıca ilgili siteye erişim sağlayabilirsiniz.

 • Melike sönmez
  7 ay önce

  .

  yorum beğen
 • Sebnem
  8 ay önce

  HES kodunu güncellermisiniz

  yorum beğen
  • Devletsel
   7 ay önce

   Kişisel bilgililerinizi ancak kendiniz güncelleyebilirsiniz.

   yorum beğen
 • Elkhan
  8 ay önce

  Hes kod güncelleme

  yorum beğen
 • Nursen aslan
  8 ay önce

  Hes kodu

  yorum beğen
 • Lilya Bekmambetova
  9 ay önce

  Beş kod İstanbul kart güncelleme

  yorum beğen
 • Lilya
  9 ay önce

  Beş kod İstanbul kart güncelleme

  yorum beğen
 • AHMET
  10 ay önce

  süre bir yıl uzatma

  yorum beğen
 • Cemile Meltem uzay
  11 ay önce

  HES kodumu günceller. misiniz?

  yorum beğen
 • Jeren
  11 ay önce

  Hes kodumu guncellermisinz

  yorum beğen
 • Ercan
  11 ay önce

  Güncelleme yapılacak

  yorum beğen
 • Şerafettin akın
  12 ay önce

  Hes kodumu güncellermisiniz 15773046520

  yorum beğen
 • Mehmet Alagöz
  12 ay önce

  HES KODUMU GÜNCEL OLARAK GÖNDEREBILIRMİSİNIZ TC 27289713414

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Hes Kodu Nasıl Yenilenir? HES Kodu Güncelleme Nasıl Yapılır?