Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama (Gerçek Kişi)

64 Okunma — 27 Nisan 2021 09:20
Devletsel 1 36

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama (Gerçek Kişi)

Hızlı geçiş sistemi (HGS) uygulaması, ücretli köprü ve otoyollarda durmadan hızla geçerek ödeme yapabildiğiniz bir sistemdir. Arabanın ön camına yapıştırılan etiketlerle, köprü ve otoyollardan geçerken sistem bu etiketleri okur ve ödemeniz gerçekleştirilir. Bu HGS işlemini e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz. Hızlı geçiş sistemi HGS hesap sorgulaması yaparak, hesabınızda ne kadar bakiye olduğunu öğrenebilirsiniz. Yoksa bakiyeniz yetersiz kalabilir ve cezaya düşebilirsiniz. E-devlet üzerinden HGS hesap bilgisi sorgulamak için E-devlet internet adresine girerek, e-hizmetler bölümünden PTT Genel Müdürlüğü’nün hesabına girerek, HGS hesap bilgileri sorgulaması yaparak hesabınızla ilgili her şeyi öğrenebilirsiniz. Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama (Gerçek Kişi) yazımızın devamında detaylıca her şeyi öğreneceksiniz.

E-devlet HGS Sorgulama

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın e-devlet uygulaması üzerinden uygulamaya başladığı E-devlet HGS sorgulama işleminde, vatandaşlar HGS borçlarını ve bilgilerini kolaylıkla öğrenebilme imkânına sahip olmaktadırlar. HGS bakiyenizin yeterli olmadığı zamanlar, ihlalli geçişin yapıldığı araç sahiplerine, bilgi vermek amacıyla bu hizmet uygulamaya konmuştur. İhlalli geçişler sonrası araç sahipleri ceza konusunda sorunlar yaşamışlardır. Çünkü bazı araç sahipleri ceza aldıklarının farkına varmaya biliyorlardı. Bu hizmet sayesinde vatandaşlar aldıkları cezaları E-devlet uygulaması üzerinden, araçlarım kısmına girerek öğrenebilecek ve HGS sorgulaması yapabileceklerdir.

HGS Bakiye Sorgulama

HGS bakiye sorgulama, işlemini yaparak hesabınızda ne kadar bakiye kalmış öğrenebilirsiniz. Böylece HGS bakiyenizi öğrenip, cezaya düşmeyeceksinizdir. HGS bakiye sorgulamanız için birkaç tane yol vardır. Hepsi de kolay ve hızlı yöntemlerdir. Bunlar;

  • PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalarla bu işlemi yapabilirsiniz. HGS hesap sorgulama işleminizi müşteri temsilcinizi arayarak, şubelere giderek veya mobil uygulamalar aracılığıyla bakiyenizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.
  • HGS sorgulama yapabilecek diğer işlem telefondur. Telefonla bakiye sorgulaya bilmek için 444 1 778 ya da 0 580 460 60 60 numaralı hatları arayarak, sizden istenen bilgileri eksiksiz vermeniz halinde bakiye sorgulaması yapabilirsiniz.
  • PTT resmi internet sitesinden de bakiye sorgulamasını yapabilirsiniz. Siteye girdiğinizde sitede yer alan HGS bakiye sorgulama bölümüne tıklayarak, sizden istenen aracınızın plakası, T.C. kimlik numaranız, vergi numaranız ile bu sorgulamayı yapmanız mümkündür.
  • E-devlet üzerinden ise daha hızlı yapabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, aramaya PTT e-hizmetler yazarak HGS bakiye sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

E-devlet HGS

Hızlı geçiş sistemi HGS ile ilgili tüm işlemlerinizi e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Trafikte yoğunluğun önüne geçilememesi ücretli köprü ve otoyollarda, bu uygulamanın kullanılmasını kaçınılmaz hale getirmiştir. E-devlet HGS işlemlerinin bazıları;

  • HGS bakiye yükleme işlemi (gerçek ve tüzel) tüm kişiler için
  • HGS geçiş bilgileri sorgulama (gerçek ve tüzel) tüm kişiler için
  • HGS hesap bilgileri sorgulamak (gerçek ve tüzel) tüm kişiler için

HGS Bakiye Öğrenme

Hızlı geçiş sistemi, düzenli bir şekilde HGS bakiyenizi öğrenmenize olanak sağlamaktadır. Bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için yapmanız gereken işlemler oldukça kolaydır. Birçok hizmet seçeneği ile HGS bakiye öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem telefonla, İnternet ortamında, banka yoluyla olmak üzere farklı yollarla uygulanmaktadır. Telefon ile HGS bakiyesi öğrenmek için 444 1 778 ya da 0 580 460 60 60 numaralarını arayabilirsiniz. Ardından müşteri hizmetleri ile görüşerek HGS limitinizin ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. PTT HGS bakiye öğrenme seçeneğinde ise PTT internet hizmeti uygulaması e-PTT AVM, HGS bakiye öğrenme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlemi gerçekleştirirken sizden istenen bilgileri eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. E-devlet üzerinden HGS bakiye limitinizi öğrenebilmek için de, e-hizmetler kısmından HGS yazan seçeneği seçerek, HGS bakiye limitinizi öğrenebilirsiniz. Bankalar yardımı ile de HGS bakiyesi öğrenme işleminde ise, hem müşteri hizmetlerini arayarak hem de şubeye giderek öğrenebilirsiniz. Ayrıca bankaların internet sitesini ve mobil uygulamasında kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

HGS E-devlet

HGS hesap bilgilerinizi, bakiye işlemlerinizi, geçiş bilgilerinizi E-devlet üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. HGS E-devlet sitesinde HGS işlemlerinin çok kısa bir sürede, zaman kaybetmeden yapabilirsiniz. Ayrıca yine E-devlet üzerinden, PTTbank sayesinde HGS bakiye işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. PTTbank HGS bakiye işlemlerinin bazıları;

PTTbank internet bankacılığı hesabından, HGS bakiye sorgulama, HGS bakiye yükleme işlemi, HGS geçiş bilgileri sorgulamasınıgibi işlemleri yapabilir ve zamandan kazanmış olabilirsiniz.

HGS sistemi ve HGS E-devlet hizmetleri hakkında bilgileri tüm detayları ile bu yazımızda bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak istiyorsanız aşağıda bırakacağımız ilikten istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/ptt-hizli-gecis-sistemi-hgs-hesap-bilgileri-sorgulama

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama (Gerçek Kişi)