sv

İcra Dosyası Nasıl Sorgulanır?

124 Okunma — 03 Şubat 2021 09:55
icra dava dosyasi 16 9 1572854392 880x495 1

İcra Dosyası Nasıl Sorgulanır?

İcra dosyası nasıl sorgulanır? Gelin bu konuyla ilgili bütün güncel bilgilere göz atalım. Yazımızda size bütün süreci anlatıyoruz. Bir şekilde mahkemeye verilirseniz dava dosyanız olur. Bu dosya da sizin için oldukça önemlidir. İcra davalarında bunlara dikkat etmelisiniz. Adınıza bir dava açılmışsa bunu internetten kontrol edebilirsiniz.

Bir şekilde icra dosyanız var ise ya da bunu online olarak yakalamak, görmek istiyorsanız e devlet sistemini kullanabilirsiniz. Hakkınızda var olan bir icra dosyasını ya da devam eden mahkemenizi ve son durumunu takip etmek için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini mi arıyorsunuz? Birçok vatandaş tarafından merak edilen ve hakkında detaylı bilgi aranan icra dosyası sorgulama işlemi pek çok kamusal işlemin gerçekleştirildiği e-devlet Kapısı’ndan yapılabilmektedir.

E-devlet Kapısı’na Dernek Sorgulama, İmar Barışı Kayıt Başvurusu ve Sorgulaması, Doğum Yardımcı Başvuru Sonucu Sorgulaması ile Tarihçeli Yerleşim Yeri ve Adres Belgesi Sorgulama hizmetleri ile birlikte eklenen İcra Dosyası Sorgulama işlemi ile milyonlarca vatandaşa kolaylık sağlanmıştır. Online olarak gerçekleştirebileceğiniz sorgulama işlemi için gerekli şeyler nelerdir? Gelin o konuya da değinelim!

İcra Dava Dosyası Sorgulama Nasıl Yapılır?

icra dava dosyasi 16 9 1572854392 880x495 1

Bir davanın sorgulanması için öncelikle bu davaya göre içeriklerin aratılması lazım. Yani ilk işiniz e devlet sitesine girmeniz olsun. Öncelikle icra dosyası takibi yapabilmek içi e-devlet Kapısı’na yani https://www.turkiye.gov.tr  adresine girmeniz gerekmektedir.

Ardından Adalet Bakanlığının e-devlet içindeki sayfasına giderek listelenen hizmetlere göz atın. Arasından icra dosyası sorgulamasını bularak işleminizi yapabilirsiniz. Bir diğer seçenek olarak https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama sayfasına girerek daha kısa yoldan direkt olarak sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

Bu listenin sağ tarafında yer alan “Detay Görüntüleme” butonunu kullanın. Sonrasında da dosyanıza ait türü, durumu, açılış tarihini ve dosya numaranızı görebilirsiniz. Aynı zamanda davadaki tarafları ve varsa avukatları da görüntüleyebilirsiniz.

 

Bu yöntemlerle yapabileceğiniz dosya sorgulama işlemi size de büyük kolaylık sağlayacaktır.

Sıradaki içerik:

İcra Dosyası Nasıl Sorgulanır?